Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego śniadania, drugiego śniadania i kolacji. Tymczasem, chleb – a już zwłaszcza biały – często bywa niczym innym, jak tylko zapychaczem i źródłem pustych kalorii. Czy można go czymś zastąpić i przygotować ulubione kanapki bez użycia pieczywa? Oczywiście, że tak. Mam dla ciebie 5 propozycji zamienników chleba.
Chleb zapisany jest trwale w polskiej tradycji kulinarnej, przez co wiele osób nie wyobraża sobie, że mogłoby go zabraknąć w codziennym jadłospisie. Z drugiej strony, wzrasta świadomość dotycząca białego pieczywa, które nie zawiera wielu składników odżywczych, a jedynie przyspiesza przybieranie na wadze. Większość sklepowego pieczywa zawiera również gluten, który może uczulać. Dietetycy od dawna alarmują, że pszenne pieczywo nie jest korzystne dla zdrowia. Biały chleb produkowany jest z pszenicy przetworzonej, nie zawiera witamin i minerałów. Zamiast tego, producenci dodają do niego spulchniacze chemiczne i duże ilości glutenu, aby bułeczki i bochenki były miękkie i bardziej wyrośnięte.
Warto pamiętać, że białe pieczywo jest niemal całkowicie pozbawione błonnika pokarmowego. Zamiast tego, sięgając po pszenną bułkę, fundujesz sobie szybki skok poziomu cukru we krwi i jego równie prędki spadek. Efekt? Chwilowe zaspokojenie głodu, który lada moment przemieni się w ochotę na kolejną przekąskę.
Wreszcie – najgorsze konsekwencje jedzenia białego chleba, czyli problemy zdrowotne. Badania wskazują, że częste jedzenie białego pieczywa z mąki oczyszczonej przyczynia się do otyłości, cukrzycy, miażdżycy, a nawet chorób serca.
Sprawdź także: Siemię lniane - przeciwwskazania.Czy wiesz, że do przygotowania chleba nie potrzebujesz ani trochę mąki? Spróbuj zrobić domowy chleb warzywny. Do jego przygotowania doskonale nadają się warzywa takie jak cukinia, bataty, marchew. Wzbogacisz go, dodając do niego zdrowe oleje (np. kokosowy), wybrane nasiona i pestki i ulubione przyprawy.
Jak przygotować chleb warzywny? To proste: wybrane warzywa umyj, obierz i zetrzyj na drobnej tarce. Wymieszaj je z 3-4 jajkami, ¼ szklanki zdrowego oleju oraz dowolnymi dodatkami. Wszystko połącz, a następnie wyłóż masę do foremki-keksówki. Piecz chleb w 170 stopniach przez godzinę.
Chleb czysto ziarnisty powstaje wyłącznie z samych ziaren oraz orzechów. To kopalnia błonnika i zdrowych tłuszczy. Jest bardzo sycący, a dodatkowo nie odbiega smakiem od standardowego pieczywa. Możesz przygotować go samodzielnie lub znaleźć w naprawdę dobrych piekarniach.
Wafle ryżowe mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego mogą pobudzać łaknienie. Nie warto więc obierać ich jako „gwoździa programu” codziennego śniadania, a jedynie jako przekąskę. Dobrze sprawdzą się zarówno z warzywami, serami i wędlinami, jak i z konfiturami czy masłem orzechowym.
Uwaga: wafle ryżowe nie zawierają wielu kalorii, przez co wiele osób uważa, ze można jeść je bez żadnych ograniczeń. Niestety – w większości przypadków zawierają arsen, który w nadmiarze może poważnie szkodzić. Po ten zamiennik chleba sięgaj bardzo sporadycznie.
Energetyzujące śniadanie oraz przekąskę możesz przygotować ze zwykłego omleta lub naleśnika. Taka baza również idealnie komponuje się z warzywami, serem i wędlinami. Dodatkowo, nasyci cię na naprawdę długie godziny. Do przygotowania takiej przekąski, najlepiej jest stosować mąkę pełnoziarnistą.
Kochasz grzanki? Spróbuj ich zdrowszego zamiennika, zastępując chleb plastrami cukinii. Połóż na nich ulubione dodatki: ser, inne warzywa, mięso. To świetna propozycja na szybką i lekką kolację, ale również na przekąskę w trakcie dnia!