Data publikacji:

Co na stawy? Kolagen czy glukozamina?

Co na bolące stawy? Glukozamina czy kolagen? Sprawdź, co na stawy jest najbardziej skuteczne. Dowiedz się, jak działa glukozamina i kolagen oraz wybierz najlepszy produkt dla siebie.
kolagen

Glukozamina – co to jest?

Glukozamina to składnik chrząstki stawowej i płynu maziowego. Jej działanie polega na zatrzymywaniu wody w tkankach łącznych. To między innymi dzięki niej tkanki łączne są sprężyste i elastyczne. Źródłem glukozaminy są owoce morza, szczególnie krewetki, kraby czy raki. Dobrze przyswaja się z jelita cienkiego. Możesz też skorzystać z gotowych preparatów z glukozaminą.

Czy glukozamina działa?

Wciąż istnieją wokół tego pewne spekulacje. W aptekach znajdziesz glukozaminę lek. Zarejestrowanie takiego produktu wiąże się z udowodnieniem i udokumentowaniem jego działania, ale naukowcy podważają jej działanie. Najnowsze badania specjalistów z Australii Long-term Evaluation of Glucosamine Sulphate Study (LEGS) nie potwierdziły jednak efektów, o których zapewnia producent leku glukozamina. U grupy badawczej nie zauważono jej pozytywnego wpływu na stawy. Bolesność związana z chorobami chrząstki stawowej czy mazi stawowej nie ustąpiła, a szerokość szpary stawowej nie zmieniła się, co potwierdzono za pomocą badań rentgenowskich.

Glukozamina – jaki produkt wybrać?

Na rynku dostępna jest glukozamina w postaci chlorku i siarczanu. Wielu lekarzy i specjalistów zaleca wybranie produktu w postaci siarczanu. Zwróć uwagę na skład produktu przed zakupem. Preferowana dawka glukozaminy powinna wahać się między 750 a 1500 mg dziennie.
Nie chcesz już zażywać kolejnego suplementu? Co powiesz na naturalną suplementację? Wystarczy, że przynajmniej dwa razy w tygodniu będziesz spożywać krewetki czy raki.

Uwaga! Jesteś uczulona na owoce morza? Nie tylko nie możesz spożywać krewetek, ale też powinnaś sprawdzić, czy wybrany przez ciebie produkt nie zawiera glukozaminy pochodzącej z owoców morza.

Glukozamina – czy warto stosować?

Mimo sprzecznych opinii naukowców na temat suplementacji diety glukozaminą, warto po ten produkt sięgnąć, jeśli zmagasz się z chorobami stawów. Glukozamina lek czy suplement diety to produkty bezpieczne w stosowaniu, ale przed ich użyciem należy dokładnie zapoznać się ulotką dołączoną do opakowania, szczególnie z dawkowaniem i przeciwwskazaniami.

Kolagen – co to jest?

Kolagen to białko, które jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej. Charakteryzuje się dużą odpornością na urazy mechaniczne i rozciąganie. Odpowiada za elastyczność i ciągłość tkanek łącznych w organizmie. Można wyróżnić kilka typów kolagenu. Typ I występuje w ścięgnach i tkance łącznej, a typ II w chrząstce stawowej. Organizm sam wytwarza kolagen, ale w niektórych sytuacjach jego synteza jest niewystarczająca lub jest zaburzona. Co więcej, synteza kolagenu spada wraz z wiekiem. Stąd warto pomyśleć o jego suplementacji.

Kolagen – jaki produkt wybrać?

Dobrym źródłem kolagenu jest wywar z kurzych łapek czy salceson. Co ciekawe, dużo kolagenu znajduje się także w parówkach, i to wcale nie tych z najwyższej półki. Kolagen znajdziesz też w niektórych galaretkach, a nawet w butelce, w postaci płynnej.

Możesz też wybrać gotowy produkt z kolagenem w aptece w formie proszku lub kapsułek. Stosuj się do zaleceń producenta i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed zakupem.

Kolagen – czy warto stosować?

 Tak. Wybierz produkt z formą aktywną hydrolizatu kolagenu, jeśli borykasz się z patologią chrząstki stawowej. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) poleca się zażywanie niezdenaturowanych form kolagenu.
Autorka: Natalia Ciszewska