Data publikacji:

Czy warto kupić skarpety kompresyjne do biegania?

Skarpety kompresyjne to częsty wybór biegaczy, zwłaszcza tych długodystansowych. Panuje bowiem powszechne przekonanie, że skarpety kompresyjne do biegania wspomagają pracę mięśni, co ma się przełożyć na bardziej wydajny bieg i szybszą regenerację po nim. Jak jest naprawdę? Czy faktycznie warto kupić skarpety kompresyjne do biegania, czy to tylko modny dodatek? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.
Socks

Czym są skarpety kompresyjne do biegania?

Skarpety kompresyjne (uciskowe) do biegania to specjalistyczny element odzieży, którego głównym celem jest wsparcie nóg podczas aktywności fizycznej. Od tradycyjnych skarpet różnią się przede wszystkim stopniem ucisku na mięśnie. Zwykłe go nie posiadają, natomiast kompresyjne delikatnie uciskają określone obszary, by poprawić krążenie krwi. Ucisk ten jest najsilniejszy w okolicach kostki i zmniejsza się on w kierunku uda.
Skarpetki uciskowe do biegania często wykonane są z oddychających i elastycznych materiałów (np. mieszanki poliestru i poliamidu), dzięki czemu nie tylko są doskonale dopasowane, ale także skutecznie odprowadzają nadmiar wilgoci. Niektóre modele mają dodatkowo wzmocnione newralgiczne miejsca, takie jak palce lub kostki, co większa ich trwałość i minimalizuje ryzyko obtarć.

Jak działają skarpety uciskowe do biegania?

Skarpety kompresyjne do biegania działają przede wszystkim przez zastosowanie stopniowanej kompresji. Ucisk skarpet poprawia krążenie krwi, a tlen i składniki odżywcze są sprawniej transportowane do mięśni. Dzięki temu biegacze mają zwiększoną wydajność podczas treningów lub zawodów.
Lepsze krążenie krwi przyczynia się również do szybszej regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku, zmniejsza uczucie zmęczenia oraz ogranicza ryzyko powstania zakwasów i mikrourazów. Skarpety te stabilizują także mięśnie i stawy, co może zmniejszyć ryzyko skręcenia lub naciągnięcia.

Jakie skarpety kompresyjne do biegania wybrać?

Wybierając idealne skarpety kompresyjne do biegania, weź pod uwagę następujące czynniki:
  • poziom kompresji – skarpety dostępne są o różnych poziomach ucisku. Biegaczom szczególnie poleca się modele o stopniowanej kompresji, najlepiej wynoszącej 15–20 mmHg (milimetrów słupa rtęci). Wybór odpowiedniego poziomu jest jednak kwestią indywidualną. Niektórzy dobrze będą się czuć w skarpetach o dużym ucisku, inni z kolei wolą, kiedy kompresja jest minimalna;
  • materiał – skarpety kompresyjne często wykonywane są z poliamidu, poliestru lub elastanu, dzięki czemu są zarówno elastyczne, jak i dobrze radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci;
  • dopasowanie – skarpety kompresyjne powinny być również odpowiednio dopasowane do rozmiaru stopy i łydki. Nietrafiony rozmiar nie tylko nie będzie zapewniał odpowiedniego komfortu, ale również sprawi, że skarpety nie zadziałają prawidłowo;
  • wzmocnienie newralgicznych miejsc – skarpety ze wzmocnionymi palcami i piętami będą bardziej wytrzymałe, z czego ucieszą się szczególnie biegacze długodystansowi. Ponadto wzmocnienia zapewniają lepszą ochronę przed obtarciami.
  • Czy warto kupić skarpety kompresyjne do biegania?

    Skarpety kompresyjne do biegania często są znacznie droższe niż tradycyjne, dlatego wielu biegaczy długo się zastanawia, czy faktycznie warto w nie inwestować. Jednak wielu, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, poleca je szczególnie na dłuższe wybiegania lub intensywne starty w zawodach. W świetle przedstawionych argumentów na pewno warto wziąć je pod uwagę, kompletując strój np. na swój pierwszy maraton. Warto jednak podkreślić, że nie należy w nich biegać cały czas, tylko zakładać je od czasu do czasu, by nogi nie „przyzwyczaiły się” do ucisku.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus