Data publikacji:

Jak wybrać najlepszy peeling do twarzy? Polecane kosmetyki 

Peeling jest jednym z fundamentalnych zabiegów pielęgnacji twarzy, pozwalającym poprawić wygląd cery poprzez jej rozświetlenie, ujędrnienie oraz usunięcie resztek makijażu, przebarwień i niedoskonałości. Poza tym może też polepszyć krążenie oraz częściowo zredukować widoczność zmarszczek. Półki sklepowe uginają się od wielu rodzajów produktów peelingujących, które różnią się nie tylko swoim składem, ale często także dość znacząco ceną. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych preparatów, wskazując na to, którymi warto się zainteresować. 
A woman does a facial peeling

Jak działa peeling do twarzy?

Peeling to zabieg kosmetyczny, którego celem jest usunięcie martwego naskórka z powierzchni skóry, a także pozbycie się z niej nagromadzonych zanieczyszczeń. Odbywa się to w sposób fizyczny, poprzez mechaniczne złuszczanie naskórka. Często działanie jest wspomagane specjalnymi środkami chemicznymi, które dodatkowo poprawiają kondycję skóry. Peeling można stosować na całym ciele, np. samo szorowanie pleców gąbką można zresztą traktować jako ten zabieg. Ponieważ skóra twarzy jest bardzo wrażliwa i cienka, nie możemy stosować tutaj tak inwazyjnych metod. W jej przypadku stosuje się więc specjalistyczne preparaty, które chronią przed podrażnieniem. 
Czytaj również: Jaki peeling na trądzik?
Peeling twarzy jest polecany wszystkim, bez względu na wiek i typ skórę. W przypadku braku przeciwwskazań zabieg zaleca się wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Skóra twarzy, która nie jest regularnie złuszczana, ma ziemisty i nieprzyjemny wygląd oraz odznacza się gorszym wchłanianiem składników aktywnych z kosmetyków. To sprzyja powstawaniu niedoskonałości na skutek zablokowania porów, co dotyczy zwłaszcza osób z tłustą cerą.

Peeling do twarzy – na co trzeba uważać, stosując zabieg?

Choć peeling nie jest inwazyjnym zabiegiem. Używając go w domu, musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Nie stosujemy go na cerze ze świeżymi ranami, chodzi tutaj nie tylko o skaleczenia, ale również np. gojące się ślady po trądziku czy oparzenia (także te słoneczne) lub alergiczne podrażnienia. W przeciwnym razie czeka nas dość bolesne doświadczenie. Złuszczanie naskórka wydłuży też i utrudni proces gojenia się skóry. 
Z peelingiem nie należy też przesadzać, dla zdecydowanej większości osób maksimum będzie wykonywanie dwóch zabiegów tygodniowo. Częstsze stosowanie produktów prowadzić będzie do podrażnień. 
Oczywistym przeciwwskazaniem są też reakcje alergiczne na jeden lub kilka składników peelingu. Osoby mające z tym problemy zawsze powinny sprawdzać skład wybranego produktu. Unikamy też stosowania środka w trakcie przechodzenia różnego typu chorób skóry.

Peeling do twarzy – rodzaje produktów

Wyróżniamy trzy podstawowe typy preparatów peelingujących do twarzy – mechaniczne, enzymatyczne i kwasowe, które różnią się swoim składem chemicznym, a także częściowo sposobem działania. Większość produktów z tych kategorii sprzedawana jest pod postacią kremów lub żeli, które wmasowujemy w twarz, a następnie spłukujemy letnią wodą. Środki nie powinny mieć kontaktu z oczami, dlatego też producenci odradzają ich aplikacje w pobliżu powiek. 

Peeling mechaniczny (ziarnisty)

W peelingach mechanicznych, poza substancjami aktywnymi, znajdują się także wyczuwalne w palcach nierówne ziarenka przypominające piasek, które złuszczają skórę w trakcie wcierania preparatu. Wkład ten wykonuje się bardzo często z biodegradowalnej rozkruszonej skorupki orzecha lub podobnych materiałów. 
Peelingi mechaniczne mają zastosowanie uniwersalne i sprawdzają się w przypadku większości typów skóry. Działają najlepiej w przypadku cery tłustej, są bowiem w stanie najskuteczniej pozbyć się z niej zanieczyszczeń, matując ją i poprawiając jej ogólną kondycję.
Po każdym użyciu peelingu mechanicznego należy bardzo dokładnie go spłukać, ponieważ ziarenka materiału ściernego mogą łatwo przyczepiać się do skóry. 

Peeling mechaniczny – podział

Peelingi mechaniczne dzielimy dodatkowo na produkty z drobnymi i dużymi ziarnami. Wybór jednego z nich zależy w dużej mierze od osobistych preferencji. W przypadku tłustej skóry warto postawić na środki z drobniejszym ziarnem, które dokładniej oczyszczają twarz.
  • Peeling drobnoziarnisty
  • Peeling gruboziarnisty 
  • Peeling enzymatyczny 

    Peelingi enzymatyczne działają w bardziej delikatny sposób, dlatego szczególnie polecane są właścicielom wrażliwej skóry naczyniowej lub podatnej na podrażnienia albo trądziku. W jego składzie nie znajdziemy żadnych drobinek mechaniczne złuszczających naskórek. Ich rolę w całości przejmują naturalne enzymy, pozyskiwane z owoców. Często stosuje się tutaj np. papainę. Działają one bez potrzeby silnego wcierania preparatu w skórę. Substancje zawarte w peelingach enzymatycznych docierają także do głębszych warstw skóry, redukując głębokie zaskórniki, a także dając efekt odświeżenia.

    Peeling kwasowy (chemiczny)

    Peelingi kwasowe do złuszczania skóry używają aktywnych środków chemicznych, zawierają kwasy AHA (alfa-hydrokwasy) i BHA (hydrokwasy), które działają bardzo agresywnie, co wpływa nawilżająco oraz odświeżająco. W produktach z tej grupy znajdziemy też preparaty wnikające głęboko w skórę właściwą. Najmocniejsze peelingi kwasowe dostępne są wyłącznie w gabinetach kosmetycznych i podczas aplikacji wymagają pomocy specjalisty. 
    Zdjęcie: Envato Elements