Data publikacji:

Poznaj domowe sposoby na kataralne zapalenie ucha

Kataralne zapalenie ucha – jak sugeruje już sama nazwa – jest powikłaniem po przeziębieniu, które przebiega razem z katarem. Winowajcą są te same wirusy, co w przypadku choroby dróg oddechowych. Do objawów możemy zaliczyć silny, przeszywający ból, problemy ze słuchem i uczucie wysokiego ciśnienia w uszach. Jak sobie radzić? Znamy metody na kataralne zapalenie ucha – te domowe sposoby warto przetestować.
ból ucha

Kataralne zapalenie ucha – jakie domowe sposoby są skuteczne?

Kataralne zapalenie ucha trwa zazwyczaj 7–10 dni (podobnie jak katar). Jeżeli pomimo stosowania domowych sposobów i upływu czasu nie zauważysz poprawy – koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem.
A jak radzić sobie bez leków z kataralnym zapaleniem ucha? Wśród polecanych domowych sposobów znalazły się następujące metody:
  • olej kamforowy – możesz stosować go do nacierania skóry wokół ucha, ponieważ działa przeciwbólowo i przeciwświądowo oraz rozgrzewa. Pamiętaj, że jest on przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego!
  • czosnek – niektórzy radzą spożywać go na surowo. Chodzi o zawartą w nim allicynę, która działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie;
  • imbir i oliwa z oliwek – starkuj lub posiekaj korzeń imbiru i dodaj go do podgrzanej oliwy, a następnie wysmaruj mieszanką okolice bolącego ucha.
  • Uwaga! W internecie można znaleźć wiele artykułów, których autorzy zachęcają do wkładania do ucha czosnku czy imbiru. Nie rób tego, zwłaszcza u najmłodszych! To najprostszy sposób na podrażnienie lub nawet poparzenie delikatnej skóry oraz pogorszenie dolegliwości.
    Zwróć też uwagę na pozycję, w której śpisz. W przebiegu kataralnego zapalenia ucha warto zadbać o to, aby leżeć albo na drugim boku, albo najlepiej płasko na plecach, podpierając odpowiednio głowę.

    Jak radzić sobie z bólem przy kataralnym zapaleniu ucha?

    Lecząc kataralne zapalenie ucha domowymi sposobami, wcale nie musisz rezygnować z leków. Te okazują się niezwykle pomocne w przypadku dolegliwości bólowych, które towarzyszą przebiegowi infekcji. Najlepiej sprawdzają się preparaty z paracetamolem, które kupisz w aptece bez recepty. O to, jak je stosować, zapytaj farmaceutę. Zapoznaj się również z ulotką dołączoną do produktu.
    Leki przeciwbólowe to tylko jedna z polecanych metod. Jak jeszcze uśmierzyć ból towarzyszący kataralnemu zapaleniu ucha? Wypróbuj te domowe sposoby:
  • zimne i ciepłe okłady – najlepiej stosować je naprzemiennie, zmieniając temperaturę co około 10–15 minut;
  • ssanie cukierków i żucie gumy – sposoby na dolegliwości bólowe związane z uczuciem większego ciśnienia w uszach. Wbrew pozorom sprawdzają się nie tylko w samolocie. Jeśli nie masz pod ręką ani cukierków, ani gumy – przełykaj częściej ślinę.
  • Kataralne zapalenie ucha – gdy domowe sposoby zawiodą

    Nawet najskuteczniejsze domowe sposoby mogą nie przynieść oczekiwanego efektu. Co w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta: konieczna jest wizyta u lekarza, z którą nie warto zwlekać, jeśli dolegliwości dotykają dzieci. Specjalista może zalecić stosowanie preparatów obkurczających i przeciwhistaminowych. Co istotne, w przypadku choroby wirusowej nie stosuje się antybiotyków.
    Pamiętaj, że nieleczone kataralne zapalenie ucha (zarówno domowymi sposobami, jak i u lekarza) może prowadzić między innymi do zapalenia ucha środkowego o charakterze przewlekłym. Właśnie dlatego nigdy nie lekceważ niepokojących objawów!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.