Data publikacji:

Kim jest trycholog? Kiedy warto się do niego udać?

Coraz więcej osób korzysta z pomocy trychologa. Nie bez powodu – to dość młody zawód, który specjalizuje się w problemach związanych ze skórą głowy i włosami. Jeśli zauważysz, że twoja fryzura uległa przerzedzeniu, skalp nadmiernie się przetłuszcza lub jest przesuszony albo pojawiają się zakola – to właśnie w gabinecie tego specjalisty znajdziesz pomoc. Kto to jest trycholog i kiedy się do niego zapisać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
trycholog

Kto to jest trycholog?

Zacznijmy od odpowiedzenia na tytułowe pytanie: kto to jest trycholog? To specjalista zajmujący się wszelkimi schorzeniami skóry głowy i włosów. Co istotne, zazwyczaj nie jest on lekarzem – najczęściej zawód trychologa wykonują absolwenci i absolwentki studiów podyplomowych z trychologii kosmetycznej. Czasami są to również dermatolodzy (czyli osoby po studiach medycznych), którzy ukończyli kurs trychologiczny.
Z kolei trychologia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, która łączy w sobie głównie wiedzę z zakresu kosmetologii i medycyny (głównie dermatologii). Specjalista z zakresu trychologii może rozpoznawać zmiany chorobowe zarówno na owłosionej skórze głowy, jak i samych włosów, wykonywać zabiegi, a także współpracować z dermatologiem, dietetykiem i nie tylko.
Z uwagi na to, że trycholog jest dość nowym zawodem, to nie jest on jeszcze uregulowany prawnie i nie został uwzględniony w KZiS. W związku z tym zachowaj ostrożność w trakcie poszukiwania specjalisty i sprawdź, czy ma odpowiednie kwalifikacje.

Kiedy umówić się do trychologa?

Skoro wiesz już, kto to jest trycholog, to czas sprawdzić, z jakimi problemami warto się do niego zgłosić. Wizyta u specjalisty jest wskazana, gdy:
  • włosy nadmiernie wypadają,
  • zmagasz się z łojotokiem skóry głowy,
  • zaburzenia hormonalne powodują u ciebie łysienie,
  • masz atopowe zapalenie skóry, łuszczycę albo jeden z rodzajów łysienia – androgenowe, mechaniczne, telogenowe, plackowate czy bliznowaciejące,
  • masz grzybicę skóry głowy,
  • pojawi się swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie lub uczucie nadmiernego ściągnięcia skóry głowy,
  • zauważysz różnego rodzaju zmiany skórne na głowie, np. krostki,
  • chcesz poprawić swoje nawyki pielęgnacyjne.
  • Podstawowe badanie w gabinecie trychologa – jak wygląda wizyta?

    Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u trychologa? Podobnie jak w przypadku spotkań z innymi specjalistami, tak i tu na samym początku jest przeprowadzany dokładny wywiad. Pojawią się pytania dotyczące stanu zdrowia, niepokojących objawów czy przewlekłych chorób. 
    Kolejnym krokiem jest badanie trichoskopowe. To nieinwazyjna metoda, dzięki której można obejrzeć w dużym powiększeniu skórę głowy i cebulki włosów. Trycholog korzysta ze specjalnego mikroskopu, który jest podłączony do komputera. To właśnie na jego ekranie pojawia się obraz, na podstawie którego trycholog jest w stanie rozpoznać ewentualne nieprawidłowości i choroby skóry. Co istotne, nie ma żadnych przeciwwskazań do trichoskopii, dzięki czemu można wykonywać ją u kobiet w ciąży i małych dzieci.

    Zabiegi u trychologa

    Badanie trichoskopowe to dopiero początek tego, co czeka na ciebie w gabinecie trychologa. Oprócz trichoskopii specjalista zajmuje się również wykonywaniem zabiegów, które są odpowiedzią na różne problemy z włosami i skórą głowy. To np.:
  • oczyszczanie skóry głowy – zabieg, dzięki któremu usuniesz z niej nagromadzone przez długi czas pozostałości po kosmetykach i martwy naskórek;
  • peeling trychologiczny – dogłębne złuszczanie martwego naskórka, oczyszczenie i odświeżenie skóry głowy;
  • mezoterapia igłowa – polega na nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu w nią specjalnej mieszanki składników odżywczych, które pomagają między innymi w ograniczeniu wypadania włosów.
  • Oprócz tego trycholog może wykonać zabieg osoczem bogatopłytkowym, ledoterapię, oksybrazję tlenową skóry głowy czy karboksyterapię – wszystko zależy od tego, z jakim problemem się do niego zgłosisz.

    Gdzie pracuje trycholog? Ile kosztuje wizyta?

    Trycholodzy najczęściej prowadzą własne gabinety lub są zatrudnieni w placówkach, np. w klinikach medycyny estetycznej. Możesz również skorzystać z pomocy online. Co istotne, nie ma możliwości umówienia się na wizytę na NFZ. Ze względu na brak oficjalnej specjalizacji medycznej refundacja nie jest możliwa, a co za tym idzie – za usługę płacisz z własnej kieszeni.
    Koszt wizyty jest różny. Jest on uzależniony między innymi od miasta oraz doświadczenia i wykształcenia trychologa. Za konsultację i badanie zapłacisz około 200–250 zł

    Trycholog czy dermatolog – kiedy udać się do lekarza?

    Wyjaśniając, kto to jest trycholog, warto także wspomnieć o dermatologu. Niektóre osoby mylą te dwie specjalizacje, a – jak się okazuje – różnica między nimi jest dość istotna. Przede wszystkim dermatolog jest lekarzem, czyli osobą, która ukończyła studia medyczne, odbyła staż i ukończyła specjalizację z zakresu dermatologii i wenerologii. Dzięki temu może zajmować się diagnostyką i leczeniem chorób skóry i błon śluzowych oraz – w przeciwieństwie do trychologa – wystawiać recepty.
    Możesz zgłosić się do dermatologa w następujących przypadkach:
  • chcesz wykonać badania profilaktyczne, np. sprawdzić pieprzyki,
  • zmagasz się z trądzikiem, łuszczycą, AZS i innymi problemami skórnymi,
  • zdiagnozowano u ciebie przewlekłe choroby skórne,
  • masz problem z nadmierną potliwością, opryszczkami czy brodawkami,
  • zdiagnozowano u ciebie nowotwór skóry.
  • To tylko kilka z wielu problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do dermatologa. Jak widzisz, zakres specjalizacji lekarza jest o wiele szerszy, bo skupia się nie tylko na skórze głowy, ale także całego ciała i błonach śluzowych.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.