Data modyfikacji:

Skakanie na skakance – efekty, które cię zaskoczą!

Wydaje ci się, że skakanka to jedynie dziecięca zabawka? Nic bardziej mylnego! To również tani i łatwo dostępny przyrząd treningowy, który pozwoli ci schudnąć, poprawić kondycję i wymodelować sylwetkę. Wyjaśniamy, dlaczego warto powrócić do skakania na skakance – efekty tego z pozoru prostego ćwiczenia sprawią, że na nowo polubisz skakanie.
skakanie na skakance

Co daje skakanie na skakance?

Nie jest tajemnicą, że skakanie na skakance to jedna z ulubionych dziecięcych zabaw. Warto jednak dostrzec w niej coś więcej, niż tylko rozrywkę dla najmłodszych – skakanka może zapewnić ci pełnowartościowy trening i niesamowite rezultaty.

Czy wiesz, że 30 minut intensywnego skakania pozwala spalić nawet 400 kalorii? To tyle, co w całkiem „wypasionym” pączku! Jeśli zastanawiałaś się, czy skakanie na skakance odchudza, nie musisz mieć już ku temu żadnych wątpliwości.

Efekty skakania na skakance nie ograniczają się jedynie do gubienia kalorii. To znakomity sposób na wymodelowanie łydek, ud i pośladków oraz – co ciekawe – ramion i pleców.

Skacząc angażujesz do pracy praktycznie wszystkie mięśnie swojego ciała, dlatego rezultaty skakania na skakance to szczuplejsza, ale i pięknie wymodelowana sylwetka.

Sprawdź także: Trx dla kobiet.

Skakanie na skakance, a cellulit

Nie możesz pozbyć się uporczywej „pomarańczowej skórki”? Skuteczna walka z cellulitem powinna składać się ze zdrowej diety, odpowiedniego nawodnienia i regularnych ćwiczeń.

Skakanie na skakance pozwoli ci wygrać starcie z fałdkami i nierównościami na udach – dzięki temu, że regularne podskoki poprawiają ukrwienie w obrębie dolnych kończyn, złogi i toksyny usuwane są sprawniej.

Skakanie, a zdrowie. Na co wpływa skakanie na skakance?

Jeśli regularnie będziesz skakać na skakance, wizualne efekty po miesiącu na pewno się pojawią. Poprawa wyglądu ciała to jednak nie wszystko. Czy można zauważyć prozdrowotny wpływ skakania na skakance?

Co daje twojemu organizmowi? Jak się okazuje, podskakiwanie wpływa doskonale na rozmaite aspekty pracy twojego ciała. Oto niektóre z nich:

  • poprawa pracy układu krążenia, wzmocnienie serca,
  • lepsze dotlenienie organizmu,
  • lepsza wydolność,
  • poprawa koordynacji ruchowej oraz równowagi,
  • redukcja stresu,
  • zwiększenie elastyczności stawów (zwłaszcza łokciowych i kolanowych).

Przeciwwskazania do skakania na skakance

Nie każdy może pozwolić sobie na trening ze skakanką. Powinny zrezygnować z niego osoby z dużą nadwagą – podskoki w ich przypadku mogą pogłębiać problemy ze stawami kolanowymi. Ze skakania należy zrezygnować także wówczas, jeśli borykasz się z poważnymi chorobami układu krążenia.

Skakanie na skakance – dla kogo?

Skakankę pokochają wszyscy ci, którzy szukają prostej metody na podreperowanie kondycji i spalenie kilku kilogramów. To także świetna opcja dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na wizyty w siłowni – skakanka pozwoli ci ćwiczyć zawsze, w dowolnym miejscu i momencie.

Wreszcie, skakanie to sport praktycznie darmowy – jedynym kosztem jest zakup przyrządu. Nawet, jeśli zdecydujesz się na sportowy model z udogodnieniami takimi, jak licznik, nie wydasz na niego więcej, niż około 30 złotych.

Jak dobrze skakać na skakance?

Jako dziecko chwytałaś w dłoń skakankę i po prostu dawałaś ponieść się chwili. Jeśli jednak chcesz uczynić ze skakania sposób na codzienną aktywność, warto się do tego odpowiednio przygotować. Zwróć uwagę przede wszystkim na:
  • wygodny strój sportowy, najlepiej z materiałów odprowadzających pot. Zadbaj również o buty, które usztywniają stawy skokowe;
  • miejsce treningu – skakanka ma tę zaletę, że możesz jej używać właściwie wszędzie. W domu, w ogrodzie, na sali fitness – wszystko jedno. Ważne, aby przestrzeń była dostatecznie duża;
  • odpowiednią technikę – podczas podskoków nie usztywniaj stawów – ćwiczenia wykonuj „miękko”. Zadbaj o prostą sylwetkę i trzymanie łokci nisko;
  • zmianę stylów skakania – wraz ze wzrastającym progresem urozmaicaj swoje treningi. Zwykłe podskoki zamień na „rowerek”, „ósemki” lub skakanie tyłem.

Jak często i jak długo skakać na skakance?

Skakanie na skakance nie jest bardzo wyczerpującą dziedziną sportu, dlatego jeśli chcesz, możesz uprawiać ją nawet codziennie. Najlepiej zacząć od półgodzinnego skakania na skakance - efekty po miesiącu na pewno będą zauważalne.

Jeśli kondycja nie pozwala ci na podskoki przez 30 minut bez przerwy, podziel swój trening na sekcje – np. 3 minuty skakania i 1 minutę odpoczynku.

Skakanie na skakance – przed i po

Jakich rezultatów możesz spodziewać się skacząc regularnie? Jeśli treningi zastosujesz wraz ze zmianą diety, możesz spodziewać się spadku wagi już w pierwszych tygodniach skakania.

Skakanka szybko wpłynie na wygląd twoich nóg – staną się silniejsze, a zarazem smuklejsze. Po dłuższym czasie skakania na skakance zauważysz też, że wyszczupliły się twoje ramiona, a cellulit przeszedł do historii.

Jaką skakankę najlepiej kupić?

Wystarczy ci najzwyklejsza skakanka, którą w sklepach internetowych kupisz za dosłownie kilka złotych. Ważne, aby jej rączki dobrze leżały w dłoni oraz żeby długość linki była odpowiednia do twojego wzrostu.

Jeśli jednak interesują cię nowocześniejsze modele, zainteresuj się skakanką z licznikiem. Na rynku znajdziesz skakanki mierzące „przeskoczony” dystans, spalone kalorie, ilość powtórzeń. To świetny sposób na monitorowanie swoich postępów.

Wiesz już, na co pomaga skakanie na skakance oraz, że nie jest to jedynie dziecinna zabawa. Nie pozostaje już nic innego, jak kupić własny przyrząd i rozpocząć skoczną walkę o świetną sylwetkę i znakomitą kondycję. Do dzieła!
Zdjęcie: Envato Elements

Autorka: Joanna Stanuch