Data modyfikacji:

Jaki rozmiar piłki do ćwiczeń wybrać?

Piłka do ćwiczeń to popularne akcesorium treningowe zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Jaki trening można przeprowadzić, wykorzystując sprzęt, jakim jest piłka do ćwiczeń? Jaki rozmiar powinniśmy wybrać? Tego oraz o wiele więcej dowiesz się z poniższego artykułu.
jaki rozmiar piłki do ćwiczeń

Piłka do ćwiczeń – uniwersalne akcesorium sportowe

Piłka do ćwiczeń w ostatnich latach stała się jednym z bardziej popularnych sprzętów do treningu domowego. Nic dziwnego. Jest bardzo uniwersalnym akcesorium, które sprawdzi się zarówno w ćwiczeniach stabilizujących kręgosłup, jak i zajęciach relaksacyjnych. Treningi z wykorzystaniem piłki gimnastycznej pozwalają wzmocnić mięśni core, czyli mięśnie brzucha, pleców i miednicy. Przekłada się to na poprawę siły i kontroli nad własnym ciałem. Oznacza to, że piłka do ćwiczeń kręgosłupa sprawdzi się idealnie. Piłka gimnastyczna może być również wykorzystywana w rozciąganiu i poprawianiu elastyczności mięśni. Wspomaga to ograniczenie sztywności mięśniowej, a nawet pozwala na zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Co więcej, regularne korzystanie z piłki gimnastycznej może pomóc w poprawie postawy ciała, zwłaszcza u osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. 

Piłka do ćwiczeń – jaki rozmiar wybrać?

Piłki do ćwiczeń są popularnymi narzędziami w treningu zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych sportowców. Mogą być używane w celu poprawy siły, zręczności, równowagi, koordynacji czy stabilizacji. Co jednak istotne, wybór odpowiedniego rozmiaru piłki jest kluczowym czynnikiem, aby móc efektywnie wykonywać ćwiczenia i uniknąć urazów. Odpowiedni rozmiar piłki może również wpłynąć na komfort treningu, co ma znaczenie szczególnie w dłuższych sesjach. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze wielkości piłki? Poniżej znajdziesz najważniejsze aspekty.
  • Rozmiar w zależności od celu ćwiczeń
  • Podstawowym czynnikiem, który powinien wpływać na wybór rozmiaru piłki, jest cel ćwiczeń. Jeśli twoją główną potrzebą jest poprawa równowagi i stabilizacji, wówczas zaleca się wybór większej piłki. Natomiast do ćwiczeń, które skupiają się na wzroście siły i precyzji ruchów, lepiej jest wybrać mniejszą piłkę. 

    • Rozmiar a wzrost użytkownika

    Wzrost użytkownika jest kolejnym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Dla osób o niższym wzroście i dzieci zaleca się mniejsze piłki, aby mogły one łatwiej nią manipulować podczas ćwiczeń. Osobom o wyższym wzroście lub bardziej zaawansowanym sportowcom większa piłka może zapewnić większe wyzwanie i poprawić stabilizację.

      Piłka gumowa do ćwiczeń – rozmiary

      Interesuje cię idealna piłka do ćwiczeń? Jaki rozmiar należy wybrać, aby wykorzystać potencjał tego typu sprzętu? Otóż zazwyczaj osoby o wzroście 150–165 cm powinny sięgnąć po piłkę o średnicy 55 cm. Dla tych o wzroście 166–175 cm odpowiednia będzie piłka gimnastyczna o średnicy 65 cm. Osoby mieszczące się w przedziale 176–185 cm powinny wybrać piłkę o średnicy 75 cm, natomiast osoby wyższe powinny zdecydować się na piłkę o średnicy 85 cm.

      Jak napompować piłkę do ćwiczeń?

      Jeśli zdecydujesz się na zakup piłki do ćwiczeń, z dużym prawdopodobieństwem kurier przywiezie ci nienapompowany sprzęt. Jak więc napompować piłkę do ćwiczeń? Przede wszystkim przeczytaj specyfikację piłki, a dokładnie informację o tym, jakie ma wejście do pompowania oraz jaki poziom ciśnienia powinna mieć. W skrócie jednak:

      1. Wybierz właściwą pompkę. 
      2. Znajdź wentyl na piłce. 
      3. Przyłącz pompkę do wentyla. 
      4. Rozpocznij pompowanie, równomiernie wciągając i wypuszczając powietrze. 
      5. Monitoruj ciśnienie i nie przekraczaj zaleceń. 
      6. Po osiągnięciu elastyczności, zamknij wentyl. Gotowe!

      Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać ciśnienie w piłce i w przypadku jego spadku powtórzyć powyższą czynność.

      Zdjęcie: Envato Elements

      Autor: Honorata Pitura