Data publikacji:

Jaka będzie najlepsza maść na nerwobóle?

Każdy, kto chociaż raz doświadczył nerwobólu, wie, jak może być on uciążliwy i nieprzyjemny. Jeżeli i Ty się z nimi zmagasz, prawdopodobnie poszukujesz efektywnych możliwości na ich złagodzenie. Jednym ze skutecznych sposobów na walkę z nerwobólami jest maść. W poniższym artykule przeanalizujemy, jaka będzie najlepsza maść na nerwobóle i dlaczego. Ponadto zastanowimy się, skąd się one biorą i kiedy warto wybrać się w związku z tym do lekarza.
maść na nerwobóle

Czym są nerwobóle?

Nerwobóle, znane również jako neuralgia, to rodzaj bólu o charakterze napadowym, który pojawia się wzdłuż nerwów obwodowych. Ból ten jest zazwyczaj ostry, przeszywający lub palący i może być spowodowany przez różne czynniki, w tym uszkodzenia nerwów i zapalenie. Często pojawia się nagle i jest odczuwany w konkretnych obszarach ciała, zależnie od dotkniętych nerwów.
Nerwobóle można klasyfikować na różne sposoby, w zależności od lokalizacji bólu, przyczyn i objawów. Najczęściej występujące to m.in.:
  • neuralgia trójdzielna (ostry ból po jednej stronie twarzy; jeden z najbardziej bolesnych nerwobóli);
  • rwa kulszowa (promieniujący ból wzdłuż nerwu kulszowego, który biegnie od dolnej części pleców, przez pośladki i wzdłuż nóg);
  • neuralgia splotu ramiennego (ból w ramieniu, szyi oraz promieniujący do ramienia);
  • neuralgia międzyżebrowa (ból w klatce piersiowej, często mylony z bólem serca).
  • Przyczyny powstawania nerwobóli

    Jedną z głównych przyczyn nerwobóli jest uszkodzenie nerwów, które może wynikać z urazów, operacji lub chorób takich jak cukrzyca (mogąca powodować neuropatię cukrzycową). Inne przyczyny to infekcje, jak w przypadku półpaśca (może prowadzić do nerwobólu poopryszczkowego), a także choroby autoimmunologiczne, jak np. stwardnienie rozsiane. Nerwobóle mogą być również wywoływane przez ucisk na nerwy spowodowany np. przez guzy, zmiany zwyrodnieniowe czy wypadnięcie dysku.

    Co pomaga na nerwobóle?

    Nerwobóle mogą być leczone zarówno za pomocą leków, jak i metodami niefarmakologicznymi. Często na początku przy łagodniejszych bólach stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Przy cięższych przypadkach stosowane są leki o właściwościach przeciwdepresyjnych oraz przeciwdrgawkowych i przeciwpadaczkowych. Jeśli farmakologia nie daje pożądanych rezultatów, czasami wskazana jest radioterapia lub leczenie operacyjne.

    Najlepsza maść na nerwobóle – czyli jaka?

    Maści na nerwobóle mogą być skutecznym rozwiązaniem w łagodzeniu lekkich do umiarkowanych bólów, zwłaszcza tych związanych z niewielkim stanem zapalnym lub uszkodzeniem powierzchniowym.
    Składniki, których warto szukać w maściach na nerwobóle, to:
  • diabelski pazur – roślina z południowej Afryki o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, pomaga również na bóle reumatyczne;
  • kadzidłowiec – działa przeciwzapalnie;
  • propolis –ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne;
  • diklofenak dietyloamoniowy (zawarty m.in. w Voltaren MAX, Diclac Lipogel);
  • ibuprofen (zawarty m.in. w Ibuprom Sport Żel, Dolgit 5% krem, Dip Rilif);
  • etofenamat (zawarty m.in. w Traumon Żel).
  • Kiedy najlepsza maść na nerwobóle nie wystarczy? Kiedy iść do lekarza?

    Gdy najlepsza maść na nerwobóle nie przynosi ulgi, a ból jest intensywny, nie ustępuje lub się nasila, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Szczególnie alarmujące powinno być drętwienie, osłabienie mięśni, zaburzenia czucia, zmiany w funkcjonowaniu narządów czy znaczne ograniczenie zakresu ruchów. Lekarz może zalecić m.in. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, a także zaoferować opcje leczenia farmakologicznego, fizjoterapię lub operację.

    Domowe sposoby na nerwobóle

    Nawet najlepsza maść na nerwobóle to nie wszystko. W przypadku łagodnych nerwobóli istnieje kilka domowych sposobów, które pomagają złagodzić ból.
    Jedną z popularnych metod jest stosowanie kompresów ciepłych i zimnych. Ciepły pomaga rozluźnić napięte mięśnie i poprawić krążenie, natomiast zimny może zmniejszyć stan zapalny.
    Dobrym działaniem prewencyjnym są natomiast lekkie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, mogące pomóc utrzymać zdrowie nerwów i mięśni. Dobrze jest również spróbować technik relaksacyjnych łagodzących stres: głębokiego oddychania, medytacji lub jogi.
    Warto także zacząć suplementować witaminy z grupy B, których niedobór prowadzi m.in. do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus