Data publikacji:

Ćwiczenia na orbitreku. Jakie efekty przyniesie trening?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy istnieje urządzenie, za pomocą którego można jednocześnie trenować wszystkie mięśnie ciała? A dodatkowo przy tym mniej się męczyć? Ćwiczenia na orbitreku łączą w sobie zalety klasycznego joggingu, treningu z wykorzystaniem steppera czy jazdy na rowerze, ale przy tym nie obciążają stawów i pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała, dodatkowo angażując górną część ciała. Jakich efektów można się spodziewać i jak długo musisz na nie czekać? Jak prawidłowo ćwiczyć na takim urządzeniu? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Sports and gym activities

Dlaczego warto ćwiczyć na orbitreku?

Orbitrek to urządzenie, które pomoże wymodelować oraz wzmocnić niemal wszystkie mięśnie naszego ciała. Podczas ćwiczeń angażuje mięśnie ud, pośladków, łydek, a także klatki piersiowej, ramion, brzucha oraz pleców. A także przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji fizycznej naszego organizmu. To czyni go najbardziej uniwersalnym urządzeniem do treningu fitness dostępnym na rynku. Można powiedzieć, że łączy wszystkie zalety rowerka, bieżni czy steppera, nie posiadając ich wad.
Przede wszystkim trening na orbitreku nie jest szkodliwy dla stawów. Dzieje się tak za sprawą ruchów eliptycznych, czy takich, które imitują naturalny chód, ale bez obciążania stawów. Z urządzenia mogą korzystać osoby w każdym wieku, w tym osoby starsze, osoby z chorobami stawów czy po kontuzji. Ruch eliptyczny sprawia dodatkowo, że ma się wrażenie, że trening jest dużo lżejszy niż w rzeczywistości.
Warto również zwrócić uwagę na samą konstrukcję orbitreku, dzięki której można zachować prawidłową postawę podczas treningu. Kręgosłup i kark są wyprostowane, a mięśnie brzucha czy ramion są dodatkowo włączone do ćwiczeń. Przykładowo podczas klasycznego joggingu mamy tendencję do nienaturalnego garbienia się, co może w konsekwencji powodować ból pleców.

Jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku?

Przed treningiem należy wykonać rozgrzewkę. Z kolei w trakcie samego treningu należy pamiętać o prawidłowej postawie oraz technice kroku. Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje treningu na orbitreku.
Pierwszy jest przeznaczony dla początkujących. Polega na ćwiczeniu z trzymaniem nieruchomych uchwytów. W ten sposób łatwiej zachować stabilność górnej części ciała. Zacznij od wolnego, ale płynnego ruchu, pamiętaj o prawidłowej postawie, nie garb się. Początkowo z urządzenia powinno się korzystać maksymalnie przez 10–15 minut przy tętnie 70–80%, czyli o średniej intensywności. Powinno się odczuwać wysiłek podobny do szybszego chodu lub truchtu.
Pierwszy tydzień powinno się wykorzystać na dobre poznanie urządzenia i nauczenie się prawidłowego wykonywania treningu. Po tygodniu można stopniowo zwiększać długość oraz intensywność ćwiczeń.
Średnio zaawansowani mogą wykonywać ćwiczenie z trzymaniem ruchomych uchwytów. W ten sposób angażuje się również górne partie ciała. Najbardziej zaawansowani mogą ćwiczyć bez trzymania uchwytów. Taki trening angażuje dodatkowo mięśnie głębokie, wzmacniając mięśnie tułowia oraz bioder.

Orbitrek – efekty po miesiącu. Czego możesz spodziewać się po treningach?

Zauważalne efekty ćwiczeń na orbitreku można zauważyć już po miesiącu regularnych treningów, a czasem nawet wcześniej – jest to uzależnione od tego, czy jesteś osobą początkującą, czy masz już za sobą historię treningów. Przede wszystkim zauważysz lepszą wydolność całego organizmu, dzięki czemu będzie można trenować z większą intensywnością lub po prostu będziesz się wolniej męczyć.
Ćwiczenia na orbitreku to również dobry sposób na spalenie zbędnych kalorii, a co za tym idzie, zmniejszenie wagi ciała. Ponieważ angażuje się wszystkie mięśnie ciała, trening jest bardziej intensywny, a co za tym idzie, bardziej skuteczny w redukcji wagi niż na przykład statyczny rower. W zależności od intensywności samego treningu w ciągu godziny można spalić od 350–550 kcal, co jest bardzo dobrym wynikiem, porównując do innych urządzeń typu cardio.

Mniejsze bóle pleców

Ćwiczenia na orbitreku angażują praktycznie wszystkie mięśnie, co sprawia, że stopniowo są wzmacniane. Szczególnie istotne jest wzmocnienie mięśni głębokich. Wzmocnienie mięśni głębokich pleców stabilizuje kręgosłup i ułatwia utrzymanie poprawnej postawy ciała. Odciążenie kręgosłupa sprawia, że bóle pleców będą rzadsze lub bardziej łagodne. Wzmocnienie mięśni pleców może być bardzo przydatne dla osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia lub pracują przy biurku i nie mają zbyt dużo okazji do ruchu.

Orbitrek – efekty na pośladki. Czy ćwiczenia na orbitreku wpływają na pośladki?

Ćwiczenia na orbitreku nie tylko wzmacniają mięśnie pośladków, ale pomagają również w ich kształtowaniu. Orbitrek angażuje dolne partie ciała na podobnym poziomie do zwykłego biegania. Dodatkowo ruchy eliptyczne w górę i w dół wymagają bardziej aktywnego użycia pośladków. Jeżeli szczególnie zależy ci właśnie na ujędrnieniu pośladków, możesz zwiększyć opór urządzenia – większy wysiłek wymusi również bardziej intensywną pracę pośladków i w konsekwencji ich wzmocnienie. Niektóre modele orbitreków mają możliwość regulacji nachylenia – zwiększenie nachylenia również zwiększa pracę pośladków.
W skutecznym ujędrnieniu pośladków pomoże również odpowiednia technika ćwiczenia. Pamiętaj o pełnym zakresie ruchów. Podczas robienia dłuższych kroków oraz unosząc kolana wyżej wymusza się większą pracę pośladków. Trening na orbitreku to również bardzo dobry sposób na zredukowanie cellulitu. W przypadku pośladków pierwszy efekty treningów można zaobserwować już nawet po dwóch tygodniach treningów.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.