Data modyfikacji:

Najlepsze rowery do ćwiczeń w domu. Jaki rower treningowy wybrać?

Wiele osób traktuje rower stacjonarny jako alternatywę dla jazdy na rowerze podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Rower stacjonarny ma jednak dużo więcej korzyści. Jak wybrać najlepszy rower do ćwiczeń w domu? Przed wami kilka wskazówek.
rower do ćwiczeń
Rowery stacjonarne to najpopularniejsze sprzęty sportowe wykorzystywane w domowych warunkach. Wiele osób traktuje je jako zastępstwo dla tradycyjnego roweru, inni jako narzędzie to różnego rodzaju treningu, sposób na codzienną aktywność bez wychodzenia z domu lub po prostu jako relaks.

Specjalne rowery rehabilitacyjne wspomagają proces rekonwalescencji i powrotu do zdrowia po różnych urazach. Te wszystkie czynniki sprawiają, że zakup roweru stacjonarnego może być bardzo dobrą inwestycją, która zaprocentuje w postaci polepszenia się jakości naszego życia.

Dopasuj rower stacjonarny do swoich potrzeb

Przede wszystkim przed wyborem konkretnego modelu i rodzaju sprzętu, trzeba zastanowić się, do czego chcemy go używać. Inne parametry będzie posiadać rower do rekreacyjnej jazdy przed telewizorem, a inne sprzęt służący do przeprowadzania zaawansowanych treningów czy rehabilitacji.

Zaczynając swoją przygodę z domową jazdą na rowerze nie warto przepłacać. Wizja codziennych ćwiczeń może okazać się ulotna, dlatego najlepiej zacząć od podstawowego, niedrogiego wariantu, dzięki któremu sprawdzisz, czy uprawianie tego sportu sprawia ci radość.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Istnieje kilka różnych typów rowerów stacjonarnych. Największe różnice są zauważalne w ich konstrukcji. Na rynku są dostępne rowery stacjonarne pionowe, poziome, a także zróżnicowane pod względem obciążenia i różnych dodatkowych funkcji lub ich braku.

Jeśli w domu jest więcej osób, które planują ćwiczyć na tym sprzęcie, warto rozważyć zakup roweru treningowego z regulacją wysokości siodełka i kierownicy, co pozwoli dopasowywać parametry do poszczególnych użytkowników.

Rowery treningowe pionowe

Rowery pionowe są najczęściej wybieranymi modelami, a przez to są też najbardziej dostępne w sklepach i można wybierać spośród wielu różnych firm. Jazda na tego typu rowerach przypomina tę na tradycyjnym rowerze. Dzięki regulacji wysokości siodełka można uzyskać efekt jazdy na rowerze miejskim w wyprostowanej pozycji lub na kolarce z pozycją pochyloną do przodu.

Rower pionowy często jest wybierany przez użytkowników, którzy pragną poprawić swoją kondycję a jednocześnie przyjemnie spędzać czas i jeździć np. podczas oglądania ulubionego serialu. Dzięki treningowi na tym rowerze można poprawić krążenie, a także wydolność organizmu i wypracować mięśnie nóg i pośladków.

Rowery treningowe poziome

Rowery poziome to rowery, w których jazda odbywa się w wygodnej, ustabilizowanej pozycji, w której nogi są skierowane lekko ku górze – tak, że cała sylwetka znajduje się w poziomie.

Tego typu rowery treningowe są szczególnie polecane osobom, które mają problemy z kręgosłupem, a także ze względu na wiek lub dużą wagę mają problem z jazdą na rowerze pionowym. Dzięki treningowi na tym sprzęcie można kształtować mięśnie brzucha i nóg.

Rowery treningowe spinningowe

Rowery spinningowe to sprzęt dla osób, które chcą ćwiczyć na zaawansowanym poziomie. Swoją budową przypominają rowery pionowe, ale wymagają przyjęcia bardziej pochylonej pozycji.

Sprzęt ten jest wykorzystywany podczas zajęć fitness na siłowniach i dobrze jest na nich ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego trenera. Duże obciążenie mięśni, a także specyficzna pozycja ciała nie jest odpowiednia dla osób starszych, a także osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na stacjonarnym rowerze.

Rower mechaniczny czy magnetyczny

Rowery z obciążeniem mechanicznym są najczęściej spotykane i rodzaj takiego obciążenia występuje w podstawowych modelach – jest on odpowiedni dla użytkowników, którzy traktują jazdę na stacjonarnym rowerze jak rekreację i relaks.

Obciążenie magnetyczne pozwala na dużo większy opór i jest przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Najbardziej zaawansowane i przeznaczone dla wyczynowych sportowców są rowery elektromagnetyczne.

Rower rehabilitacyjny

Zarówno rowery pionowe, jak i poziome mogą być wykorzystywane w rehabilitacji. Jednak popularne są również rowery posiadające jedynie pedały, które pozwalają na wykonywanie ćwiczeń siedząc na dowolnym fotelu lub nawet kanapie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób starszych lub otyłych, dla których siedzenie na siodełku mogłoby być problemem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupna roweru stacjonarnego?

Ważnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupu sprzętu do ćwiczeń jest jego waga. Jeśli posiadamy osobne pomieszczenie, w którym rower będzie się znajdował na stałe, to jego waga nie ma aż tak wielkiego znaczenia. W przypadku, kiedy chcemy często przestawiać rower i używać go w różnych częściach domu – lepiej zdecydować się na lżejszą wersję.
Autorka: Oliwia Stradowska