Data modyfikacji:

​Jaki rower stacjonarny wybrać? Kompleksowy poradnik 2024

Chcesz poprawić formę, lecz nie masz czasu na wypady na siłownię? A może szukasz sposobu na to, by zgubić kilka kilogramów bez wychodzenia z domu? W tych i w wielu innych wyzwaniach wspomoże cię rower stacjonarny. To jedno z najpopularniejszych urządzeń do domowej aktywności fizycznej pozwoli ci na osiągnięcie niejednego sportowego celu. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, na jaki rower stacjonarny się zdecydować – wybór nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się to wydawać!
rowery do ćwiczeń w domu

​Rower stacjonarny – dla kogo?

Tego urządzenia z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać. Rower stacjonarny to bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych sprzętów fitness, które można spotkać na każdej siłowni. Dzięki temu, że w odróżnieniu od wielu innych sprzętów nie zajmuje wiele miejsca, może stać się także znakomitym wyposażeniem domowego kącika aktywności fizycznej.
Zastanawiasz się, czy rower stacjonarny jest dla ciebie? I czemu właściwie warto go wypróbować?

​Rower treningowy - aktywność dla zabieganych

Być może chcesz regularnie uprawiać sport, jednak brakuje ci wolnego czasu. Regularne odwiedzanie siłowni wiąże się z koniecznością czasochłonnego dojazdu, podobnie jak przejażdżki tradycyjnym rowerem po okolicy. Rower stacjonarny pozwoli ci odbywać treningi w domowym zaciszu zawsze wtedy, gdy znajdziesz wolną chwilę. W trakcie ćwiczeń możesz oglądać ulubiony serial, słuchać podcastu, a nawet… odbywać spotkania online!

​Wsparcie dla profesjonalistów

To nieprawda, że rowery stacjonarne przeznaczone są wyłącznie dla rekreacyjnych sportowców. Jest wręcz przeciwnie – lwia część tego typu urządzeń jest dedykowana profesjonalnym kolarzom, którzy chcą urozmaicić swoje treningi. Jazda na rowerze poza domem nie zawsze jest możliwa, chociażby ze względu na warunki atmosferyczne. Z dobrym rowerem stacjonarnym nie musisz się o to martwić – gdy pogoda nie dopisuje, wciąż możesz odbyć pełnowartościowy trening.

​Rower stacjonarny sposobem na odchudzanie

Rowerami stacjonarnymi bardzo często interesują się osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli borykasz się z dużą nadwagą, niektóre popularne sporty, takie jak bieganie czy zajęcia fitness, niestety nie będą dla ciebie właściwe. Warto postawić na aktywność, która pozwoli spalać kalorie bez uszczerbku na zdrowiu stawów i kręgosłupa. Na rynku znajdziesz rowery stacjonarne, które działają właśnie w ten sposób (o nich opowiemy za krótką chwilę).

​Dawka ruchu dla seniora

Wreszcie, rower stacjonarny może okazać się świetnym sposobem na wprowadzenie dawki aktywności fizycznej do codziennego harmonogramu seniora. Możliwość dostosowania intensywności treningu do poziomu kondycji pozwoli na odbycie prozdrowotnej „przejażdżki” nawet osobie w podeszłym wieku. Należy dodać, że określone typy rowerków stacjonarnych są odpowiednie także dla osób borykających się ze schorzeniami kręgosłupa czy stawów.

​Zalety treningu na rowerze stacjonarnym

Atuty płynące z treningu na domowym rowerze można przyrównać do tych, które dotyczą jazdy na zwykłym rowerze.
  • To świetna forma treningu cardio, pozwalająca na spalenie zbędnych kalorii oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Jeśli szukasz aktywności, która ułatwi ci odchudzanie, rower stacjonarny prawdopodobnie sprawdzi się znakomicie!
  • Jazda na rowerze stacjonarnym buduje wydolność organizmu, poprawia krążenie krwi oraz ogólną pracę układu krwionośnego. Przy regularnych treningach ciało staje się lepiej ukrwione.
  • Podczas jazdy na domowym rowerze intensywnie pracują nie tylko łydki, ale także pośladki oraz brzuch. Niektóre odmiany rowerków (np. powietrzne) mogą angażować do ćwiczeń także ramiona oraz plecy.
  • Jak każda aktywność, jazda na rowerze treningowym powoduje wyrzut endorfin. Intensywny trening daje poczucie satysfakcji i spełnienia.
  • Jakie są rodzaje rowerów stacjonarnych?

    Rower stacjonarny niejedno ma imię! Być może do tej pory sądziłeś, że tego typu sprzęty zawsze wyglądają identycznie. Fakty są inne – na rynku znajdziesz kilka rodzajów rowerów stacjonarnych, a każdy z nich działa nieco inaczej.

    ​Rower spinningowy

    rower spinngowy
    Rower spinningowy przeznaczony jest dla doświadczonych miłośników kolarstwa. Jego konstrukcja wymusza mocno pochyloną pozycję ciała, co przekłada się na zwiększony wysiłek w trakcie jazdy. W przypadku tego typu sprzętów możesz dowolnie modyfikować ustawienie siodełka i kierownicy. Podczas pedałowania na rowerze spinningowym zwykle odczuwalny jest silny opór.

    ​Rower stacjonarny pionowy

    rower pionowy
    Najpopularniejszym typem roweru stacjonarnego jest rower pionowy, który swoją budową najbardziej przypomina klasyczny rower. Kierownica i siodełko ustawione są w pozycji pionowej. Oczywiście, możesz modyfikować zmianę ich położenia, by jeździć w nieco większym pochyleniu.

    ​Rower stacjonarny poziomy

    rower poziomy
    Poziomy rower stacjonarny to sprzęt, który można spotkać m.in. w gabinetach rehabilitacyjnych. Jest wyposażony w wygodne oparcie, a jego kierownica jest lekko pochylona w kierunku użytkownika. Rower poziomy zapewnia wygodne podparcie kręgosłupa, dlatego może być stosowany nawet przez osoby borykające się z niektórymi chorobami układu ruchu, w tym również osoby starsze. Jego zaletą jest także to, że podczas treningu intensywnie wspomaga pracę mięśni brzucha.

    ​Trenażery

    trenażer
    W kategorii rowerów stacjonarnych znajdziesz również trenażery – urządzenia o nieco nietypowym wyglądzie, jednak o bardzo prostym działaniu. Trenażer można określić jako rower stacjonarny pozbawiony kierownicy – w jego skład wchodzi wyłącznie mechanizm pedałujący oraz koło zamachowe. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dostatecznie dużą ilością wolnego miejsca na przechowywanie klasycznego rowerka stacjonarnego.

    ​Na co zwrócić uwagę, kupując rower stacjonarny?

    Wiesz już, jakie odmiany rowerów stacjonarnych możesz znaleźć na rynku. Pora przyjrzeć się szczegółowym kryteriom, które będą odpowiadały za jakość twoich treningów.

    ​System hamowania w rowerach

    Mechanizm hamowania w rowerze stacjonarnym przekłada się na poziom hałasu, jaki generuje urządzenie, a także opór w trakcie jazdy.

    ​Rowery mechaniczne

    Cechujące się prostą budową i niską ceną rowery z mechanicznym systemem hamowania są zdecydowanie najczęstszym wyborem. Mechanizm w razie potrzeby można łatwo naprawić z użyciem zwykłych domowych narzędzi. Minus? Mechaniczny rower stacjonarny jest naprawdę głośny – twoi sąsiedzi mogą nie być zadowoleni!

    ​Rowery magnetyczne

    Rower tego typu wyposażony jest w hamulec magnetyczny, który pozwala na odbywanie nawet bardzo intensywnych treningów (także na przewyższeniach) z zachowaniem względnie cichej pracy urządzenia. W tej kategorii znajdziesz rowery nieco droższe od mechanicznych.

    ​Rowery elektromagnetyczne

    Rowery elektromagnetyczne przez znawców tematu uważane są za najlepsze urządzenia do domowych treningów: są niesamowicie ciche, a dzięki zaawansowanemu systemowi z mikroprocesorem ustawiają opór w inteligentny sposób. To urządzenie pozwoli ci na skomponowanie wielu różnorodnych planów treningowych. Spośród rowerów stacjonarnych to właśnie modele elektromagnetyczne cechują się najwyższą ceną. Warto jednak pamiętać, że idzie ona w parze z najwyższą jakością zastosowanych mechanizmów.

    ​Rowery powietrzne

    rower powietrzny
    Rower powietrzny, znany także jako air bike, to połączenie kilku urządzeń: roweru stacjonarnego, orbitreka oraz ergometru wioślarskiego. Coś w sam raz dla prawdziwych pasjonatów sportu. Jego budowa pozwala na jednoczesne trenowanie mięśni nóg, jak i rąk. Nazwa urządzenia nawiązuje do specyficznego mechanizmu: koło zamachowe współgra ze stalowym wiatrakiem, generując opór powietrza.

    ​Ciężar koła zamachowego

    Im większa masa koła zamachowego, tym rower stacjonarny pracuje płynniej, a ty możesz osiągnąć większy opór. Dla efektywnych treningów najlepiej wybrać rower z kołem zamachowym o masie wynoszącej 6–10 kg.

    ​Maksymalna waga użytkownika

    Pamiętaj, że rowery stacjonarne, tak jak inne sprzęty sportowe, mają określoną wytrzymałość. Podczas zakupu sprawdź, czy dane urządzenie jest dopasowane do wagi twojej, jak i innych osób, które planują z niego korzystać. W ramach ciekawostki dodamy, że na rynku znajdziesz rowery dopasowane do użytkowników o wadze nawet do 227 kg!

    ​Pomiary

    Czym byłby trening bez szczegółowego pomiaru uzyskiwanych efektów? Być może na ten moment nie jest to dla ciebie istotne, jednak z czasem najpewniej zechcesz sprawdzać swoje postępy w treningach na rowerku stacjonarnym. Im większą liczbę parametrów monitoruje urządzenie, tym lepiej. Dobry rower treningowy pozwoli ci sprawdzić m.in.:
  • czas trwania treningu,
  • dystans,
  • prędkość,
  • puls,
  • liczbę przebytych kilometrów,
  • częstotliwość pedałowania,
  • spalone kalorie,
  • spaloną tkankę tłuszczowa,
  • liczbę powtórzeń.
  • ​Dodatkowe cechy rowerów stacjonarnych

    Rowery stacjonarne mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym trening będzie bardziej efektywny i przyjemniejszy. Oczywiście, nie każdemu użytkownikowi będzie zależało na dokładnie tych samych udogodnieniach. Warto jednak sprawdzić, czy rower daje możliwość skorzystania z tych najważniejszych, takich jak ustawienie pozycji kierownicy i siedziska. Dobrze, jeśli rower treningowy ma miejsce na bidon i telefon oraz kółka transportowe ułatwiające jego przenoszenie.
    Najnowocześniejsze urządzenia wyposażone są także w funkcję klimatyzacji, system Bluetooth, sensory dotykowe, wyświetlacz dotykowy czy wyjście słuchawkowe.

    ​Producent roweru

    Nie ukrywajmy – renoma marki sprzętu sportowego ma znaczenie. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź, jak produkty danej firmy oceniane są przez jej klientów. Rower stacjonarny może być wyposażony w multum dodatków, mieć ciekawy design i nowoczesne mechanizmy, a mimo to uzyskiwać niskie oceny za sprawą awaryjności. Wybór urządzenia cenionej marki zmniejsza ryzyko, że twój sprzęt lada moment będzie musiał odwiedzić serwis naprawczy.
    Jakie marki rowerów stacjonarnych warto wziąć pod uwagę? Pokaźne liczby takich urządzeń znajdziesz w asortymencie Zipro, Hop-Sport, InSPORTLine, BH Fitness, Matrix, HMS. Urządzenia tych producentów można spotkać nawet na siłowniach. W ofertach znajdziesz różne rodzaje rowerków stacjonarnych, dlatego wybór nie powinien stanowić żadnego problemu.

    ​Jaki rower stacjonarny wybrać dla siebie?

    Wiesz już, jakie rodzaje rowerów stacjonarnych można spotkać na rynku, a także jakim parametrom warto przyjrzeć się przed dokonaniem zakupu. Pora na konkretny: jaki rower będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni?

    ​Rower treningowy dla nowicjusza

    Osoba, która dopiero zaczyna swoje domowe treningi i nieczęsto korzysta z przejażdżek klasycznym rowerem, powinna zdecydować się na rower stacjonarny pionowy. Ten najpopularniejszy model pozwala na przyjęcie dobrze znanej, komfortowej pozycji. Ważne, by urządzenie pozwalało dopasowywać intensywność treningów oraz cechowało się wygodnym siedziskiem, którego ustawienie można modyfikować.

    ​Jaki rower na odchudzanie?

    Osoby, które planują odchudzać się z pomocą rowerka stacjonarnego, również mogą skorzystać z najbardziej klasycznego modelu pionowego. Równie dobrze sprawdzi się jednak model poziomy, który przy okazji odciąża kręgosłup. Jeśli na urządzenie do domowych treningów możesz wydać nieco więcej, rozważ rower z mechanizmem powietrznym, łączący w sobie funkcje kilku urządzeń fitness.

    ​Rower stacjonarny dla seniora

    Jeśli poszukujesz roweru stacjonarnego dla seniora lub osoby borykającej się ze schorzeniami kręgosłupa, rekomendujemy model poziomy. Rower treningowy z podpórką pod plecy pozwala na bezproblemowe trenowanie nóg, a przy okazji angażuje do pracy mięśnie brzucha, które uczestniczą w zachowaniu prawidłowej postawy. Wszystko to bez obciążania pleców oraz stawów.

    ​Rowery dla doświadczonych kolarzy

    Jesteś miłośnikiem kolarstwa, a wiosną i latem większość wolnego czasu spędzasz na rowerowych wycieczkach? Dobrym rozwiązaniem dla ciebie będzie rower spinningowy, który najlepiej oddaje realia jazdy na profesjonalnym rowerze. Jeśli szukasz czegoś, co zajmuje mniej miejsca, wybierz trenażer – niewielki sprzęt idealny do treningu nóg, który bez problemu schowasz nawet pod kanapą.

    ​Ile kosztuje rower stacjonarny?

    Zakres cenowy rowerków stacjonarnych jest bardzo szeroki. Najtańsze urządzenia kupisz już za nieco ponad 200 zł, z kolej najdroższe osiągają ceny w okolicach 30 000 zł. Oczywiście decydującym czynnikiem, który wpływa na cenę sprzętu, jest jego jakość. Rowery wykonane w nowszych technologiach, oferujące wiele funkcji pomiarowych czy opcji regulowania intensywności treningu będą droższe od tych, które nie posiadają wspomnianych udogodnień.
    Jeśli jesteś osobą, która planuje rekreacyjną jazdę na rowerku stacjonarnym, bez wyrzutów sumienia możesz zdecydować się na sprzęt w przedziale cenowym 600–2000 zł. W tej grupie znajdziesz bardzo wiele świetnie ocenianych rowerów poziomych, pionowych raz trenażerów, które pozwolą ci na organizowanie różnorodnych treningów. Dobrej jakości rower spinningowy, przeznaczony dla bardziej doświadczonych użytkowników, kupisz już za około 2500–3000 zł.

    ​Polecane rowery stacjonarne

    Jakim modelom rowerów stacjonarnych warto poświęcić szczególną uwagę? Sprawdziliśmy, które urządzenia cieszą się najlepszymi opiniami użytkowników serwisu Ceneo.pl. Sprawdź nasz ranking – być może właśnie tutaj znajdziesz idealny rower stacjonarny dla siebie!

    ​Rowery stacjonarne pionowe 2024

    ​Rowery stacjonarne poziome 2024

    ​Rowery stacjonarne spinningowe 2024

    ​Trenażery 2024

    ​Jaki rower stacjonarny kupić? Podsumowanie

    Rower stacjonarny to urządzenie, które pozwoli ci na budowanie kondycji i lepszej sylwetki bez wychodzenia z domu. Największą zaletą tego urządzenia jest jego uniwersalność: mogą korzystać z niego zarówno kolarze, którym zależy na dodatkowych treningach, jak i osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną. Na rynku dostępne są nawet rowery treningowe odpowiednie dla osób starszych czy chorujących na schorzenia kręgosłupa. Wybierz model dla siebie, wskakuj na siodełko i ruszaj w podróż po lepszą formę!
    Zdjęcie: Envato Elements