Data publikacji:

Dowiedz się wszystkiego o hip dips

W internecie często wspomina się o hip dips. Zastanawiasz się, co to takiego? To naturalna część ludzkiego ciała, określana również jako skrzypcowe biodra (violin hips). Z uwagi na to, że każdy człowiek jest zbudowany inaczej, u jednych są one bardziej widoczne, podczas gdy inni w ogóle ich nie mają. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat hip dips – co to takiego, jakie są przyczyny oraz czy istnieją ćwiczenia, które mogą je zmniejszyć.
hip dips

Hip dips – co to?

Co to hip dips? Jak już wspomnieliśmy na początku, wcięcia w biodrach są naturalnym elementem ludzkiego ciała. Występują w ich bocznej linii, a dokładniej – między kością biodrową a udową. Ich obecność (lub brak) wynika głównie z budowy miednicy i sposobu, w jaki rozmieszczają się wokół niej tkanka tłuszczowa i mięśnie. Chcemy, żeby to wybrzmiało – hip dips nie są cechą nabytą, a po prostu naturalnym kształtem twojego ciała.
U osób, które mają szerszą miednicę i wąskie uda, hip dips mogą być bardziej zauważalne. Z kolei w przypadku równomiernego rozkładu tkanki tłuszczowej – mniej widoczne. Wcięcia występują bez względu na typ sylwetki i wagę. Można spotkać hip dips zarówno u szczupłych, jak i puszystych osób. Wystarczy spojrzeć na takie gwiazdy jak Ashley Graham, Bella Hadid, Kourtney Kardashian czy Danae Mercer.

Hip dips – przyczyny. Skąd się biorą skrzypcowe biodra?

Na widoczność hip dips wpływa przede wszystkim budowa miednicy, której nie jesteś w stanie zmienić. Znaczenie ma również sposób rozkładu tkanki tłuszczowej. U niektórych osób odkłada się ona równomiernie w całym ciele, podczas gdy inni mają tendencję do zbierania jej wokół ud czy pośladków. To z kolei może sprawiać, że hip dips staną się mniej lub bardziej widoczne. Co ciekawe, wcięcie może zostać wyeksponowane w wyniku gwałtownego spadku wagi czy nawet zmian hormonalnych.

Hip dips – kompleks wielu osób

Dla wielu osób hip dips mogą być kompleksem. Wynika to między innymi z obrazu ciała w mediach społecznościowych, w których dla wielu osób priorytetem jest idealność. Mimo to tzw. skrzypcowe biodra nie są ani defektem, ani problemem wymagającym „naprawy”. To twoja cecha fizjologiczna, podobnie jak np. kształt nosa czy rozmiar stopy, na którą największy wpływ mają czynniki genetyczne.

Czy można sprawić, że hip dips będą mniej widoczne?

Nie istnieje cudowny sposób na usunięcie hip dips. Mimo to, jeśli nie czujesz się z nimi dobrze, możesz sprawić, że staną się mniej widoczne. Pomagają w tym np. regularne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie pośladków, zwiększając pełność bioder.
Innym pomysłem jest stawianie na konkretne fasony ubrań. Obcisłe spodnie czy legginsy podkreślają hip dips, dlatego wybieraj luźniejsze kroje, np. jeansy wide leg lub dzwony. Równie doskonale sprawdzą się rozkloszowane i trapezowe spódniczki oraz sukienki, a także szorty typu paperbag.

Hip dips – ćwiczenia

Pamiętaj, że aktywność fizyczna to niezbędny element zdrowego stylu życia. Jeżeli skrzypcowe biodra są twoim kompleksem i chcesz sprawić, że staną się mniej widoczne, to możesz przemycić do swojej rutyny treningowej kilka konkretnych ćwiczeń na hip dips. To np. przysiady, unoszenie bioder (hip thrusts) oraz odwodzenie nóg – zarówno solo, jak i w połączeniu z gumą oporową. Ćwiczenia na biodra dodatkowo wzmocnią twoje mięśnie i mobilność bioder.
Co jeszcze sprawdzi się w przypadku hip dips? Inne ćwiczenia, które mogą zmniejszyć wcięcia, to plank boczny, wymachy bioder i tzw. frog bridge. To zmodyfikowana odsłona glute bridge, wymagająca rozchylenia nóg i połączenia stóp.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.