Data modyfikacji:

Jaki jest Twój typ pronacji? TEST BIEGACZA

Autor: Paulina

Trzy typy stopy i różne rodzaje obuwia. Chcesz wiedzieć, jak określić typ pronacji? Zobacz, w jaki sposób możesz przetestować swoje stopy. Oto kilka domowych metod polecanych przez innych biegaczy. 

Jak zaczęła się Twoja przygoda z bieganiem? Chciałaś schudnąć, poprawić wydolność organizmu, chciałaś zmienić coś w swoim życiu i rzucić sobie samej wyzwanie? W którymś z dyskontów znalazłaś promocję na buty do biegania i stwierdziłaś, że to twój czas. Do kompletu dokupiłaś strój sportowy z tej samej promocji - jeszcze tego samego dnia przebiegłaś pierwszy kilometr.

To dość prawdopodobny scenariusz, jednak nie jedyny. Nie zmienia to faktu, że większość początkujących biegaczy posiada raczej szczątkową wiedzę dotyczącą przygotowania i technicznych aspektów tego sportu. Zdobywa ją w trakcie, na bieżąco weryfikując swoje doświadczenia. W międzyczasie niestety wielu z nich dotyka bolesna kontuzja, która bardzo często związana jest ze źle dobranym obuwiem. Dlatego zebrałyśmy dla was kilka sposobów, dzięki którym określicie typ pronacji (więcej na temat typów stóp biegacza przeczytacie tutaj).

Profesjonalne badania

Ocena pronacji pod okiem profesjonalisty jest najpewniejszą metodą. Osoba posiadająca stosowne wykształcenie w zakresie biomechaniki ciała, a w szczególności stopy, będzie najlepszym sędzią. Badanie na specjalistycznym sprzęcie może wykonać fizjoterapeuta. Podczas niego oceniane są parametry, takie jak chociażby stabilizacja, czucie głębokości, sposób przetaczania stopy i jej deformacja. Pomiarów dokonuje się za pomocą metody komputerowej oraz manualnej.

W trochę innej formie przeprowadzane są badania w niektórych sklepach sportowych z asortymentem dla biegaczy. Test polega na bieganiu po bieżni mechanicznej (wprawianej w ruch pracą naszych nóg). Podczas treningu ekipa rejestruje aparaturą wideo sposób stawiania stóp. Na tej podstawie przyporządkowuje cię do grupy o określonym typie pronacji.

Jeżeli nie masz możliwości wykonania takich testów, to możesz skorzystać z domowych sposobów.

Test mokrej stopy

Polega on na ocenie typu stopy na podstawie jej odcisku. Jak to zrobić? Przygotuj kartkę papieru o powierzchni wystarczającej do postawienia na niej obu stóp. Zmocz nogi i stań na papierze. Powstałe odbicie - dokładnie w miejscu śródstopia - będzie wskazówką:

  • przód i pięta stopy połączone są cieniutkim paskiem - supinacja (ciężar przeniesiony na zewnętrzną krawędź stopy)
  • przód i pięta stopy połączone są szerszym pasem, w miejscu podbicia jest kartka jest sucha - stopa neutralna
  • odcisk przedstawia całą stopę łącznie z jej środkową częścią ("platfus") - stopa nadmiernie pronująca.
  • Test mokrej stopy: 1. stopa supinująca, 2. stopa neutralna, 3. stopa nadmiernie pronująca (źródło: pawelbiega.pl)

    Test mokrej stopy jest raczej niemiarodajną metodą oceny typu stopy w kontekście jej przetoczenia. Niemniej może stanowić wskazówkę dla bardziej doświadczonego biegacza.

    Test starych butów

    Kto bądź co lepiej opowie o twoim bieganiu niż stara para butów. Im więcej w niej biegałaś, tym mocniej odznaczyłaś na niej sposób przetaczania stopy. Zwróć uwagę, w których miejscach podeszwa jest najbardziej wytarta:

  • zewnętrzny bok buta - supinacja
  • wewnętrzny bok buta - nadpronacja
  • tył podeszwy (mniej więcej po środku) oraz środek przedniej części buta - stopa neutralna.
  • Test przysiadu

    W trakcie testu powinnaś skoncentrować się na swoich kostkach. Stań boso na wprost lustra i zacznij wykonywać przysiad. Przyjrzyj się, jak zmienia się pozycja stawu:

  • kostki pozostają w jednej linii z piętami - stopa neutralna lub supinująca
  • kostki "uciekają" do środka - stopa nadmiernie pronująca
  • kostki wychylają się na zewnątrz (odczuwasz ciężar ciała bardziej na krawędzi stopy) - stopa supinująca.
  • Pamiętaj, że to również wskazówka. Wiele osób, które opanowały do perfekcji technikę wykonywania przysiadów, mogą ulec złudzeniu, że są posiadaczami stopy neutralnej, tymczasem właściwy krok pokazuje zupełnie coś innego.

    Test "drugiej pary oczu"

    Możesz zawsze poprosić znajomego biegacza o obserwację twojej techniki biegania. Biegnąc za tobą lub stojąc za bieżnią, będzie przyglądać się i oceniać, w jaki sposób stawiasz stopy w trakcie biegu. Możesz także, idąc za przykładem testów wykonywanych w sklepach sportowych, nagrać swój bieg (wykorzystaj do tego np. kamerę w smartfonie lub laptopie). Test będzie bardziej wiarygodny, gdy wykonasz go na boso. W ostateczności możesz zrobić to w butach, ale do biegania neutralnego!

    buty do nordic walking

    Jak wybrać buty do nordic walking?

    2021-07-03
    Podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności ruchowej liczy się wygoda. Nawet jeśli nie jest to typowy trening, a rekreacja, to komfort jest tak samo ważny. Dotyczy to również tak popularnej dyscypliny jaką jest chodzenie z kijami. Ich jakość i model to istotne kwestie, jednak znaczenie ma również właściwie dobrane obuwie. Zatem jak wybrać buty do nordic walking?
    wykroki na siłowni

    (Wy)krok do zgrabnych nóg!

    2016-03-26
    Zależy Ci na zgrabnych nogach, krągłych pośladkach oraz stabilnej i smukłej sylwetce? Regularnie robisz przysiady, ale efekt nie jest już dla Ciebie zadowalając...
    maraton fitness jak się przygotować

    Maraton fitness - jak się przygotować?

    2015-11-05
    Maraton fitness to jeden z gorących trendów wśród osób trenujących. Masowe imprezy oparte na treningach grupowych przyciągają coraz więcej pasjonatek sportowych...
    trening kobiety po 40-stce główne

    Aktywna po 40-stce cz. 1: Od czego zacząć?

    2015-09-03
    Kobieta jest podobno jak wino: z wiekiem staje się jeszcze lepsza. Dla nas jesteś wspaniała w każdym wieku. Dla nas nie ma też wymówek. Aktywność fizyczna to po...
    Jak ustawić nachylenie bieżni ludzie w fitness clubie

    Jak ustawić nachylenie bieżni podczas treningu? Bieżnia bez tajemnic!

    2015-08-18
    Współczesny sprzęt cardio jest przeładowany opcjami i elektronicznymi rozwiązaniami niczym stacja kosmiczna NASA. Nic dziwnego, że na widok konsoli dostajemy cz...
    najczęstsze błędy potreningowego stretchingu

    Najczęstsze błędy potreningowego stretchingu

    2015-05-08
    Po intensywnym treningu Twój organizm potrzebuje właściwego traktowania. Wychodzisz z sali i... no właśnie! Po ćwiczeniach powinnaś dobrze się rozciągnąć. Zobac...