Data publikacji:

Skąd się biorą sine paznokcie? Jak je leczyć?

Sine paznokcie mogą budzić niepokój, zwłaszcza jeśli do zmiany koloru doszło nagle i niespodziewanie. Czy jest się czym martwić? Jak się okazuje, charakterystyczny fioletowy odcień może być objawem choroby układu krążenia, ale wcale nie musi. O wiele częściej winowajcy trzeba szukać gdzie indziej, np. w urazie mechanicznym, chwilowym wychłodzeniu organizmu czy nawet w przyjmowanych lekach. W tym artykule bierzemy pod lupę najczęstsze przyczyny sinienia paznokci i podpowiadamy, jak je leczyć lub pielęgnować.
Manicure pink nails beauty

Sinienie paznokci – najczęstsze przyczyny

Skąd się biorą sine paznokcie? Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć:
  • uraz mechaniczny,
  • sinicę,
  • czerniaka,
  • infekcję bakteryjną lub grzybiczą,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • ciążę,
  • stosowanie napigmentowanych lakierów do paznokci.
  • Pamiętaj, że każda niepokojąca zmiana – w tym również sine paznokcie – powinna zostać skonsultowana z lekarzem pierwszego kontaktu. W razie potrzeby dostaniesz skierowanie na badania lub do specjalisty.

    Krwiak pod paznokciem? Winowajcą może być uraz mechaniczny

    Najczęstszą przyczyną siniaka pod paznokciem jest po prostu uraz mechaniczny. Być może coś spadło ci na dłoń lub stopę – w takim przypadku zmiana koloru wynika z powstania krwiaka podpaznokciowego, który pojawia się po uszkodzeniu naczyń krwionośnych. Mogą towarzyszyć mu również obrzęk i ból.
    Jeżeli krwiak pod paznokciem powstał w wyniku urazu, to najlepszym lekarstwem jest czas, a płytka musi po prostu odrosnąć. Jeśli jednak zauważysz, że obrzęk i dolegliwości bólowe nie ulegają zmniejszeniu albo paznokieć jest mocno uszkodzony – skonsultuj się z lekarzem.
    Warto także podkreślić, że uraz wcale nie musi być związany z uderzeniem. Czasami siny paznokieć u stopy jest wynikiem długotrwałego noszenia za ciasnego lub za małego obuwia

    Sinica jako przyczyna sinych paznokci

    Wbrew pozorom sinica nie jest sama w sobie chorobą, a jednym z objawów mniej lub bardziej poważnych schorzeń. Może być uogólniona (centralna) lub obwodowa. Sine paznokcie pojawiają się w drugim przypadku. Oznacza to, że mogą być objawem problemów kardiologicznych, zaburzeń układu oddechowego lub tętniczego czy zwiększenia lepkości krwi. Diagnozą sinicy i jej przyczyny powinien zająć się lekarz.

    Kiedy sine paznokcie oznaczają czerniaka?

    Czy sine paznokcie mogą być objawem czerniaka? Tak, ale jest to dość rzadkie. W takiej sytuacji zmiana w wyglądzie płytki obejmuje wyłącznie jeden palec, a przebarwienie ma nieregularny kształt.

    Sinienie paznokci – objaw infekcji bakteryjnej lub grzybiczej

    Zazwyczaj grzybica paznokcia kojarzy się z kolorem żółtym. Czasami jednak infekcja może prowadzić do zasinienia płytki, podobnie jak w przypadku zakażenia bakteriami. Winowajcami są takie szczepy jak Trichophyton rubrum, Aspergillus niger, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans

    Jakie leki powodują sinienie paznokci?

    Jeżeli zauważysz u siebie sine paznokcie, to koniecznie zrób przegląd swojej apteczki. Czasami zmiana koloru płytki jest spowodowana przyjmowaniem niektórych leków. Mogą być to antybiotyki (minocyklina i tetracyklina), leki cytostatyczne i przeciwmalaryczne, a także preparaty przeciwwirusowe zawierające zydowudynę.
    Sinienie paznokci mogą powodować również preparaty zawierające sole srebra i złota.

    Sine paznokcie w ciąży

    Czy wiesz, że sine paznokcie są dość powszechne u kobiet w ciąży? Ich przyczyną są zmiany hormonalne, które powodują zmiany w krążeniu krwi, albo niskie ciśnienie.
    Zazwyczaj zmiany w wyglądzie płytki są przejściowe i nie są powodem do zmartwień. Mimo wszystko wskazana jest konsultacja lekarska w celu wykluczenia ewentualnych poważniejszych problemów ze zdrowiem mamy i dziecka.

    Sine paznokcie a lakiery – co warto wiedzieć?

    Chętnie sięgasz po ciemniejsze lakiery? A może uwielbiasz odcień czerwony? Jeżeli po użyciu zmywacza zauważysz sine paznokcie, to przyczyną może być przebarwienie płytki, czyli – najprościej mówiąc – zafarbowanie jej pigmentem znajdującym się w lakierze. Najczęściej ma to miejsce w przypadku czerwonych, czarnych, fioletowych i niebieskich kolorów.
    W takiej sytuacji sine paznokcie są wyłącznie problemem natury estetycznej, o którym można łatwo zapomnieć. Wystarczy, że następnym razem, zanim użyjesz ulubionego lakieru, sięgniesz po bazę podkładową, która ochroni płytkę przed odbarwieniem.

    Sine paznokcie u noworodka – co oznaczają?

    Mówiąc o przyczynach sinych paznokci, warto wspomnieć, że występują one nie tylko u dorosłych, ale także u noworodków. Jak się jednak okazuje, przyczyną jest sinica obwodowa, która zazwyczaj nie zagraża zdrowiu i życiu dziecka. Po prostu maluch nie ma jeszcze wystarczająco rozwiniętego układu krążenia.
    Mimo to, jeśli sinieniu paznokci u noworodka towarzyszą inne niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Co powinno wzbudzić czujność rodziców? Przede wszystkim bladość skóry, brak apetytu czy duszności, które razem z sinymi paznokciami mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia, a co za tym idzie – wymagają kompleksowej diagnostyki.

    Jak leczyć sine paznokcie?

    Sposób leczenia sinych paznokci zależy od ich przyczyny. Jeżeli winowajcą jest uraz mechaniczny, wystarczy poczekać, aż krwiak pod paznokciem się zagoi. Jeśli jednak powodem zmiany w wyglądzie płytki jest sinica czy infekcja bakteryjna lub grzybicza – konieczna jest dokładna diagnostyka i wdrożenie leczenia farmakologicznego zaleconego przez specjalistę.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.