Jak pozbyć się przebarwień na paznokciach?
- Przebarwienia na paznokciach – o czym świadczą?
- Przebarwienia na paznokciach: zmiana koloru
- Choroby paznokci: zmiana powierzchni płytki
- Przebarwienia na paznokciach po hybrydzie
- Domowe sposoby na przebarwienia na paznokciach
- Jak uniknąć zmian na paznokciach?
Przebarwienia na paznokciach to problem bardzo powszechny, a ich przyczyny są najczęściej błahe. Płytka paznokciowa każdego dnia narażona jest na działanie różnego rodzaju detergentów oraz urazy. Wystarczy lekkie uderzenie lub zamiłowanie do czerwonego lakieru, a płytka paznokciowa może wyglądać gorzej.
Mimo to, warto obserwować swoje paznokcie – to właśnie na nich zauważalne są wczesne zmiany, związane z niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi. Stan paznokci może świadczyć również o złej diecie, nadmiernym spożyciu używek lub nieprawidłowej pielęgnacji.
Zmiany na paznokciach, które niepokoją najczęściej, wiążą się z odmiennym od naturalnego kolorem płytki paznokciowej. Zdrowy paznokieć powinien być mlecznobiały lub różowawy, z wyraźnym obłączkiem (widoczną częścią korzenia paznokcia u jego podstawy). W takim razie, o czym świadczy zmiana koloru płytki paznokciowej?
Najczęstsze powody tego zabarwienia płytki są błahe – wynika ono np. z malowania paznokci na czerwono, spożywania dużej ilości beta-karotenu, czy palenia papierosów. Zdarza się jednak, że żółta płytka paznokciowa alarmuje grzybicę. Temu schorzeniu dodatkowo będzie towarzyszyć kruchość i łamliwość płytki, łuszczenie skórek okołopaznokciowych, a niejednokrotnie również świąd.
Zielone zabarwienie paznokci może świadczyć o zakażeniu grzybiczym lub nadmiernym kontakcie dłoni z niektórymi detergentami.
Przebarwienia w kolorze czarnym zwykle są skutkiem urazu mechanicznego paznokcia. Wówczas odmienne zabarwienie to nic innego, jak krwiak pod paznokciem. Jeśli jest on duży, a palec po urazie napuchł, konieczna może okazać się ingerencja lekarza, który usunie nagromadzoną pod płytką krew. W takich sytuacjach często niezbędne jest usunięcie paznokcia. Jeśli jednak krwiak po uderzeniu w paznokieć jest niewielki, a opuchlizna nie wystąpiła, po prostu uzbrój się w cierpliwość – uszkodzona płytka musi „zejść” samoistnie.
Przeczytaj także: Pękająca skóra na palcach
Warto mieć się na baczności – czarne plamy pod paznokciem mogą informować również o rozwoju groźnej choroby, jaką jest czerniak. Trudno pomylić go ze zwykłym krwiakiem; ten pierwszy wygląda jak rozlany siniak, podczas gdy rak przyjmuje postać grubej, podłużnej linii.
Jasne, wręcz białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o całym szeregu schorzeń. Są typowym objawem bielactwa, łuszczycy, a nawet problemów kardiologicznych. Jeśli jednak zauważysz je na jednym, lub zaledwie kilku paznokciach, możesz przypuszczać, że powstały w wyniku urazu mechanicznego.
Białe zmiany na paznokciu bardzo często okazują się objawami niedoborów witamin i minerałów. Pojawiają się, gdy występuje niedostateczne spożycie białka i cynku. Co ciekawe, białe paznokcie to symptom hiperkalcemii, czyli nadmiernego spożycia wapnia.
Również nierówności na powierzchni paznokci są sygnałem alarmującym, mogącym świadczyć o różnych chorobach. Jednak spokojnie: zanim wpadniesz w panikę, zastanów się, czy nie powstały w wyniku nieodpowiedniego przeprowadzenia zabiegu manicure (np. zbyt agresywnego wycinania skórek) lub urazu paznokcia. W innych wypadkach nierówna powierzchnia paznokcia może mieć związek z problemami zdrowotnymi.
- Podłużne rowki na płytce paznokciowej świadczą o problemach ze strony układu pokarmowego, bądź są wynikiem naturalnego starzenia się paznokcia.
- Poprzeczne wgłębienia towarzyszom chorobom, takim jak łuszczyca i egzema, a także schorzeniom neurologicznym.
Manicure hybrydowy cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim dzięki swojej trwałości. Wiele kobiet wykonuje go regularnie, nie dając paznokciom „odpocząć”. Należy pamiętać, że płytka paznokciowa – choć jest martwa – narażana stale na działanie chemicznych substancji, może wyglądać niezdrowo. Ciągłe malowanie może wywoływać przebarwienia na paznokciach po hybrydzie, zwłaszcza wtedy, gdy zwykle decydujesz się na lakiery w mocnych kolorach.
Co zrobić? To proste – aby uniknąć zmian na paznokciach, raz na jakiś czas zafunduj im 1-2 tygodnie odpoczynku od lakieru. W tym czasie skup się na intensywnej pielęgnacji płytki.