Należy też pamiętać o zróżnicowaniu diety, bowiem ciągłe jedzenie tego samego stwarza ryzyko niedoboru innych substancji odżywczych niezawartych w danym pożywieniu.
Przede wszystkim należy unikać żywności wysoko przetworzonej, która bogata jest w tłuszcze trans, konserwanty oraz środki wzmacniające smak i zapach. Bardzo często są to po prostu puste kalorie, które dostarczają znikome ilości substancji odżywczych niezbędnych do budowy zdrowych włosów i paznokci. Jedzenie typu fast food, dania gotowe w lodówkach i na półkach supermarketów, chipsy, większość „sklepowych” sosów to prosta droga nie tylko do otyłości i problemów ze zdrowiem, ale również do problemów z wyglądem. Ponadto warto ograniczyć słodycze do minimum lub, w miarę możliwości, całkowicie wykluczyć je z codziennej diety.
Z pewnością warto dołączyć wszelkiego rodzaju pestki oraz orzechy, które są źródłem nie tylko zdrowych tłuszczy, ale również żelaza, cynku, miedzi i witamin z grupy B.
Warto również regularnie spożywać ciemnozielone warzywa, takie jak szpinak i jarmuż, a także nabiał oraz jajka. Produkty te są bogate m.in. w siarkę, witaminę E oraz witaminy z grupy B.
Szampon dobieramy do potrzeb skóry głowy, a nie do włosów. Szampon, szczególnie jeśli włosy są często myte, powinien być bez SLS-ów, które wysuszają włosy, prowadząc do ich łamania się i wykruszania. Warto mieć jednak na półce jeszcze jeden mocniejszy szampon (może zawierać SLS), którego będziemy używać raz na tydzień lub dwa. Pozwoli on domyć z włosów resztki stylizatorów.
Do potrzeb kosmyków (np. suche, zniszczone, przetłuszczające się) dobieramy odżywkę. Powinna być ona stosowana po każdym myciu i zostawiona na nich na kilka minut, aby substancje aktywne miały możliwość zadziałać. Nie powinna być nakładana na skórę głowy, aby nadmiernie nie obciążać włosów i nie prowadzić do ich nadmiernego przetłuszczania się.
Raz w tygodniu warto nałożyć na włosy, co najmniej na pół godziny, bogatą w składniki odżywcze maskę. Regularnie wykonywanie tego zabiegu sprawi, że włosy będą odpowiednio nawilżone oraz odżywione. Podobnie jak odżywki, nie należy nakładać jej na skórę głowy.
Jak jeszcze można dbać o włosy? Włosów nie należy długo nosić wilgotnych, ponieważ przyczynia się to do namnażania bakterii. Warto suszyć kosmyki chłodnym powietrzem, aby nadmiernie ich nie przesuszać, co prowadziłoby do ich wykruszania się. Nie należy też suszyć włosów przez nadmiernie tarcie ręcznikiem.
Od czego zacząć dbanie o paznokcie? Najlepiej jest zacząć od nadania im odpowiedniego kształtu. Równo opiłowane będą świadectwem zadbanych dłoni, a także nie będą zaczepiać się o elementy garderoby. Piłowanie paznokci powinno być realizowane konsekwentnie w jedną stronę, np. w prawo. To zminimalizuje ryzyko poszarpanych brzegów.
Co najmniej dwa razy w tygodniu warto zatroszczyć się o skórki wokół paznokci. Najlepiej sprawdzi się do tego oliwa lub oliwki, które wystarczy nanieść i rozetrzeć po skórkach. Warto zwrócić uwagę np. na olejek rycynowy lub oliwę z oliwek, które doskonale odżywią i nawilżą nawet najbardziej newralgiczne miejsca. Nie należy również przesadzać z częstotliwością wycinania skórek: zbyt częste wykonywanie tego zabiegu prowadzi do szybszego ich odrastania.
Oprócz odżywiania skórek należy również pamiętać o regularnym używaniu odżywek do paznokci. Preparaty te bogate są w niezbędne witaminy i minerały, które pomogą w zdrowym rośnięciu płytki.Warto również pamiętać o regularnym używaniu kremu do rąk, najlepiej po każdym myciu dłoni, a minimalnie raz na noc. Jest to szczególnie ważne, kiedy często wykorzystywany jest płyn do dezynfekcji rąk.
Sprzątanie domu i zmywanie naczyń to natomiast czynności, które powinny być wykonywane w rękawiczkach ochronnych. Dzięki nim paznokcie nie są tak narażone na oddziaływanie środków chemicznych.