Data publikacji:

Jak dbać o włosy i paznokcie? Kompleksowy poradnik

Piękne zdrowe włosy i zadbane paznokcie to marzenie każdej kobiety. Niestety czasami wizja idealnego wyglądu rozmija się z rzeczywistością... Jak dbać o włosy i paznokcie, żeby zawsze cieszyć się z ich doskonałej kondycji oraz wyglądu? Zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem jak skutecznie pielęgnować włosy i paznokcie. Co więcej: podpowiemy, na co zwracać uwagę bez wydawania fortuny na preparaty, co działa, a co jest mitem i jak troszczyć się o swój wygląd w domowym zaciszu. Zaczynamy!
jak dbać o włosy i paznokcie

Jak zacząć dbać o włosy i paznokcie? Po pierwsze: dieta!

Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” jest jak najbardziej prawdziwe. Sposób odżywiania ma ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale również na wygląd. Nawet najdroższe specyfiki nie pomogą, jeśli codzienna dieta będzie uboga w mikro- i makroelementy. Warto też pamiętać, że substancje odżywcze na samym końcu są dostarczane do włosów oraz paznokci, ponieważ witaminy i minerały w pierwszej kolejności trafiają do różnych organów człowieka, np. do serca, wątroby i mózgu. Zawartość talerza powinna być odpowiednio przemyślana i dopasowana do potrzeb. Co zatem jeść, a czego unikać, aby pochwalić się pięknymi włosami i paznokciami?
W dużym uproszczeniu: codzienna dieta powinna być możliwie jak najmniej przetworzona, bogata w dużą ilość warzyw i owoców, złożonych węglowodanów oraz zdrowych tłuszczy. Warto również pamiętać o białku roślinnym i zwierzęcym, ponieważ keratyna, która jest podstawowym składnikiem budującym paznokcie oraz włosy, aby zostać wyprodukowana, potrzebuje jego odpowiedniej ilości. Do budowy zdrowych włosów i paznokci niezbędne są także takie mikro- i makroelementy jak miedź, cynk, krzem, żelazo, siarka, witaminy z grupy B, witaminy A i E. O tym, gdzie je znajdziesz, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Należy też pamiętać o zróżnicowaniu diety, bowiem ciągłe jedzenie tego samego stwarza ryzyko niedoboru innych substancji odżywczych niezawartych w danym pożywieniu.

Przede wszystkim należy unikać żywności wysoko przetworzonej, która bogata jest w tłuszcze trans, konserwanty oraz środki wzmacniające smak i zapach. Bardzo często są to po prostu puste kalorie, które dostarczają znikome ilości substancji odżywczych niezbędnych do budowy zdrowych włosów i paznokci. Jedzenie typu fast food, dania gotowe w lodówkach i na półkach supermarketów, chipsy, większość „sklepowych” sosów to prosta droga nie tylko do otyłości i problemów ze zdrowiem, ale również do problemów z wyglądem. Ponadto warto ograniczyć słodycze do minimum lub, w miarę możliwości, całkowicie wykluczyć je z codziennej diety.

Jak zadbać o włosy i paznokcie „od środka”?

Co warto na stałe włączyć do swojej diety, aby cieszyć się ich dobrą kondycją? Tak jak wspomnieliśmy, w diecie dla pięknych paznokci i włosów musi być miejsce na zdrowe tłuszcze, szczególnie NNKT – niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe. Budują one komórki i zatrzymują wilgoć wewnątrz organizmu, dzięki czemu włosy są sprężyste oraz nie wypadają. Tłuszczy tych nie jesteśmy w stanie wytworzyć samodzielnie, dlatego ważne jest regularne spożywanie tłustych ryb (np. łososia) lub roślinnych tłuszczy, m.in. takich jak siemię lniane, oliwa z oliwek, awokado, nasiona chia. Dobrze jest też suplementować np. tran, olej lniany lub z nasion wiesiołka.
Dobrym pomysłem jest zamienienie białego pieczywa na pełnoziarniste produkty zbożowe, ponieważ są one źródłem witamin z grupy B, a także cynku, miedzi i krzemu. Warto od czasu do czasu pokusić się np. o owsiankę na śniadanie i kaszę gryczaną do obiadu zamiast ziemniaków.

Z pewnością warto dołączyć wszelkiego rodzaju pestki oraz orzechy, które są źródłem nie tylko zdrowych tłuszczy, ale również żelaza, cynku, miedzi i witamin z grupy B.

Warto również regularnie spożywać ciemnozielone warzywa, takie jak szpinak i jarmuż, a także nabiał oraz jajka. Produkty te są bogate m.in. w siarkę, witaminę E oraz witaminy z grupy B.

Suplementacja

Jak jeszcze można dbać o włosy i paznokcie? Czasami warto dołączyć do swojej diety tzw. nutrikosmetyki, czyli suplementy, których mieszanka mikroelementów oraz witamin ma pomóc w budowaniu zdrowych włosów i paznokci. Doskonale sprawdzą się również zioła, takie jak skrzyp polny lub pokrzywa.

Pielęgnacja włosów krok po kroku

Dbanie o włosy wcale nie jest takie trudne! Wystarczy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Szampon dobieramy do potrzeb skóry głowy, a nie do włosów. Szampon, szczególnie jeśli włosy są często myte, powinien być bez SLS-ów, które wysuszają włosy, prowadząc do ich łamania się i wykruszania. Warto mieć jednak na półce jeszcze jeden mocniejszy szampon (może zawierać SLS), którego będziemy używać raz na tydzień lub dwa. Pozwoli on domyć z włosów resztki stylizatorów.

Do potrzeb kosmyków (np. suche, zniszczone, przetłuszczające się) dobieramy odżywkę. Powinna być ona stosowana po każdym myciu i zostawiona na nich na kilka minut, aby substancje aktywne miały możliwość zadziałać. Nie powinna być nakładana na skórę głowy, aby nadmiernie nie obciążać włosów i nie prowadzić do ich nadmiernego przetłuszczania się.

Raz w tygodniu warto nałożyć na włosy, co najmniej na pół godziny, bogatą w składniki odżywcze maskę. Regularnie wykonywanie tego zabiegu sprawi, że włosy będą odpowiednio nawilżone oraz odżywione. Podobnie jak odżywki, nie należy nakładać jej na skórę głowy.

Również raz w tygodniu warto robić peeling skóry głowy. Dostępne są zarówno peelingi mechaniczne, jak i enzymatyczne. Przy ich stosowaniu należy przestrzegać instrukcji na opakowaniu, ponieważ w innym wypadku można sobie podrażnić skórę głowy. Regularnie stosowany peeling pozwoli na usunięcie martwego naskórka oraz resztek produktów do stylizacji i sprawi, że substancje odżywcze z odżywek i masek będą lepiej przyswajane.

Jak jeszcze można dbać o włosy? Włosów nie należy długo nosić wilgotnych, ponieważ przyczynia się to do namnażania bakterii. Warto suszyć kosmyki chłodnym powietrzem, aby nadmiernie ich nie przesuszać, co prowadziłoby do ich wykruszania się. Nie należy też suszyć włosów przez nadmiernie tarcie ręcznikiem.

Pielęgnacja paznokci u rąk – jak dbać o paznokcie? Domowe sposoby

Dbanie o paznokcie w domu nie jest ani czasochłonne, ani kosztowne. Znacznie ważniejsza od liczby pielęgnacyjnych zabiegów jest systematyczność. Tylko długofalowa i konsekwentna pielęgnacja dłoni może przynieść wiele korzyści.

Od czego zacząć dbanie o paznokcie? Najlepiej jest zacząć od nadania im odpowiedniego kształtu. Równo opiłowane będą świadectwem zadbanych dłoni, a także nie będą zaczepiać się o elementy garderoby. Piłowanie paznokci powinno być realizowane konsekwentnie w jedną stronę, np. w prawo. To zminimalizuje ryzyko poszarpanych brzegów.

Warto również pamiętać o odpowiednim skracaniu paznokci. Popularne cążki zupełnie się do tego nie nadają! Używanie ich powoduje mikrouszkodzenia płytki, przez co stają się znacznie bardziej podatne na rozdwajanie i łamanie.

Co najmniej dwa razy w tygodniu warto zatroszczyć się o skórki wokół paznokci. Najlepiej sprawdzi się do tego oliwa lub oliwki, które wystarczy nanieść i rozetrzeć po skórkach. Warto zwrócić uwagę np. na olejek rycynowy lub oliwę z oliwek, które doskonale odżywią i nawilżą nawet najbardziej newralgiczne miejsca. Nie należy również przesadzać z częstotliwością wycinania skórek: zbyt częste wykonywanie tego zabiegu prowadzi do szybszego ich odrastania.

Oprócz odżywiania skórek należy również pamiętać o regularnym używaniu odżywek do paznokci. Preparaty te bogate są w niezbędne witaminy i minerały, które pomogą w zdrowym rośnięciu płytki.

Warto również pamiętać o regularnym używaniu kremu do rąk, najlepiej po każdym myciu dłoni, a minimalnie raz na noc. Jest to szczególnie ważne, kiedy często wykorzystywany jest płyn do dezynfekcji rąk.

Sprzątanie domu i zmywanie naczyń to natomiast czynności, które powinny być wykonywane w rękawiczkach ochronnych. Dzięki nim paznokcie nie są tak narażone na oddziaływanie środków chemicznych.

Autor: Agnieszka Ragus