Data modyfikacji:

Jak dbać o włosy i paznokcie?

Autor: Marcin Szewczyk

Niezdrowa dieta, zanieczyszczenie środowiska, używki, stres, zarywanie nocy. To wszystko źle wpływa na nasze włosy i paznokcie. Jak o nie zadbać i przywrócić im blask?

Zanim wydamy mnóstwo pieniędzy w aptece na odżywki i suplementy diety, warto zajrzeć do naszej… kuchni. Stan naszych włosów i paznokci można bowiem poprawić metodami naturalnymi. Jest to rozwiązanie najzdrowsze i najskuteczniejsze, a przy okazji najtańsze.

Prawdziwe cuda może zdziałać wywar z pokrzywy. Pokrzywa od dawno jest znana jako środek wzmacniający cebulki włosów. Warto pić jedną szklankę wywaru dziennie. Ten bogaty w witaminy i inne substancje odżywcze napitek wspomaga odporność organizmu, reguluje pracę układu pokarmowego i oczyszcza organizm z toksyn. Już po kilku dniach terapii zauważymy, że nie tylko nasze włosy, ale również skóra i paznokcie wyglądają lepiej i zdrowiej. Jeśli walczysz z łupieżem, polecamy płukankę z pokrzyw (Uwaga: metoda ta najlepsza jest dla ciemnych włosów, jasne włosy po płukance mogą przybrać zielonkawy odcień).

Na nasze paznokcie – równie dobrze jak preparaty z drogerii – działa oliwa z oliwek. Przed posmarowaniem nią naszych dłoni i paznokci, powinniśmy ją lekko podgrzać, tak aby osiągnęła temperaturę nieco wyższą niż temperatura naszego ciała. Oliwa z oliwek połączona z kilkoma kroplami soku z cytryny doskonale nawilża i lekko rozjaśnia kolor płytki. Jeśli chcemy mieć piękne paznokcie, powinniśmy również dbać o dietę bogatą w białko, wapń, żelazo, cynk i krzem. Unikaj też zbyt częstego używania polerki do paznokci – to mocno je osłabia i powoduje, że stają się kruche.

link="file"]

Bogate w witaminy z grupy B drożdże znane są przede wszystkim jako remedium na choroby skóry, świetnie wpływają jednak również na stan naszych włosów i paznokcie. Warto pamiętać, żeby w sklepie wybierać te drożdże, które celowo zostały wyprodukowane jako suplementy żywieniowe (są hodowane na melasie lub na burakach cukrowych, mają przyjemny smak), unikajmy natomiast drożdżowców powstałych jako produkty uboczne w przemyśle piwowarskim – mają one niższą wartość odżywczą.

Jeśli naszym problemem są zniszczone końcówki włosów, powinniśmy je ostrzyc i dbać, by później rosły mocne i zdrowe. Podobnie jak paznokcie, włosy nie mają zdolności do regeneracji.