Data publikacji:

Zakwaszanie włosów – jaki szampon zakwaszający wybrać?

Zakwaszanie włosów to żadna nowość – korzystały z niego już nasze babcie, stosując popularne kuchenne specyfiki. W ostatnim czasie moda na ten zabieg pielęgnacyjny wyraźnie powraca, czego dowodem jest mnóstwo nowych kosmetyków zakwaszających pojawiających się na rynku. O co właściwie chodzi w zakwaszaniu? Dlaczego każda z nas powinna je wypróbować? Poznaj szampony zakwaszające włosy i nie tylko.

zakwaszanie włosów

Szampon zakwaszający – co to jest?

To gotowy produkt, który wykazuje właściwości zakwaszające. Ma odpowiednie, bezpieczne dla włosów i skóry głowy pH, i sposób jego używania jest taki sam, jak w przypadku zwykłego szamponu do włosów o neutralnym dla skóry głowy i włosów pH.

Szampon zakwaszający – jak działa?

Taki szampon, podobnie jak domowe wcierki zakwaszające do włosów, domyka łuski włosa, a tym samym sprawia, że włosy stają się miękkie w dotyku i błyszczące.

Szampon zakwaszający – dla kogo?

Szampon zakwaszający do włosów jest polecany przede wszystkim osobom, które mają włosy wysokoporowate, o nieregularnej strukturze, ale nie tylko. Produkt doskonale sprawdza się też dla włosów farbowanych, bo bardzo dobrze zatrzymuje kolor na dłużej.

Taki produkt to także ratunek dla włosów, które bardzo się elektryzują, np. na skutek noszenia chust czy szalików, oraz dla włosów, które mają za bardzo zasadowe pH włosów. Zakwaszające szampony są też polecane dzieciom oraz wszystkim osobom, które cierpią na bakteryjne choroby skóry głowy czy walczą z nawracającym łupieżem.

Kwasy na włosy

W składach kosmetyków, które wykazują właściwości zakwaszające, znajdziesz między innymi kwas cytrynowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy czy kwas jabłkowy. Możesz też spotkać się z kwasami owocowymi, które podobnie jak te wyżej wymienione, bardzo dobrze zakwaszają włosy.

Szampon zakwaszający – jaki wybrać?

  • Joanna Professional Szampon do włosów zakwaszający
To bardzo dobry produkt w niskiej cenie, który nie tylko dobrze zakwasza włosy, ale też doskonale myje włosy i skórę głowy. Ma bardzo ładny zapach, który utrzymuje się na włosach nawet na drugi dzień.
  • Stapiz Acid Balance Szampon do włosów zakwaszający po koloryzacji
Bardzo dobrze sprawdzi się po farbowaniu włosów, gdy należy zamknąć łuski włosów. Szampon z tej serii jest polecany do włosów cienkich, zniszczonych i suchych. Chroni włosy przed rozdwajaniem się i wzmacnia ich strukturę.
  • Lisap Color Care Kwaśny szampon do włosów
Szampon dobrze pielęgnuje i rewitalizuje włosy farbowane oraz te rozjaśnione. Produkt neutralizuje wolne rodniki i regeneruje strukturę włosów zniszczonych. Ma delikatną formułę, która nie obciąża włosów przy nasadzie i doskonale oczyszcza skórę głowy.
  • Babcia Agafia Szampon Kwaśne mleko do włosów farbowanych
Dodatek kwaśnego mleka intensywnie nawilża skórę głowy i włosy oraz przywraca kwaśne pH. Produkt nadaje włosom sprężystość, sprawia, że stają się gładkie i miękkie w dotyku. Dodatkowo bardzo dobrze oczyszcza zarówno włosy, jak i skórę głowy.

Odżywka zakwaszająca do włosów – kiedy stosować?

Jeśli chcesz wzmocnić efekt zakwaszania lub nie jesteś przekonana do kwaśnych szamponów, możesz wypróbować gotową kwaśną odżywkę do włosów lub maskę zakwaszającą do włosów.

Zakwaszanie włosów a pH

Stosując na co dzień kosmetyki do włosów, takie jak maski, odżywki i szampony, sprawiamy, że kosmyki zyskują zasadowe pH. Jest to jedna z głównych przyczyn otwierania się łusek włosa (kosmetyki działają w ten sposób, by móc wprowadzić w głąb włosa substancje aktywne). Łuski nie domkną się jednak całkowicie, przez co jego wygląd zmienia się na niekorzyść – staje się szorstki i matowy. Te nieprzyjemne skutki będą jeszcze bardziej zauważalne na włosach wysokoporowatych. W przypadku włosów farbowanych dochodzi szybsze wypłukiwanie koloru – czyli coś, czego żadna z nas nie lubi.
Zakwaszanie, a więc nadanie włosom pH kwaśnego, odwraca ten niepożądany efekt, domykając łuski włosa, a więc jednocześnie nadając mu gładkość i blask. Kolor w domkniętych łuskach zatrzymuje się na dłużej, a my nie jesteśmy zmuszone do częstej koloryzacji.

Czego używać do zakwaszania włosów? Jak zrobić szampon zakwaszający?

Jako stara metoda nadawania włosom blasku i miękkości, zakwaszanie doczekało się na przestrzeni dekad wielu receptur, które będą od nas wymagały wyłącznie przeszukania kuchennej szafki.

Najprostszym sposobem stosowanym jeszcze przez nasze babcie są domowe płukanki do włosów z wykorzystaniem kwaśnych produktów. Aby przygotować je odpowiednio, przydadzą nam się również paski lakmusowe do mierzenia pH substancji – te same, które zapewne pamiętacie z lekcji chemii. Znajdziesz je między innymi w niektórych aptekach, także tych internetowych. Substancje mieszamy ze sobą do momentu, gdy pH mieszanki będzie miało wartość oscylującą w okolicach 4,5-5,5.
Oto kilka kombinacji, które możecie wykorzystać w przygotowywaniu zakwaszających płukanek do włosów.

Zakwaszanie włosów octem i cytryną

Cytryna i ocet to jedne z najsilniejszych domowych substancji do zakwaszania włosów, dlatego musisz uważać, by nie przesadzić z ilością kwasu, gdy będziesz tworzyć mieszankę wraz z wodą. Kilka kropel cytryny czy łyżeczka octu powinny wystarczyć, by pH całej płukanki w naczyniu oscylowało w okolicy 5. Oczywiście nie zapomnij sprawdzić wartości pH za pomocą papierka lakmusowego przed użyciem.

Kiedy stosować ocet z cytryną na włosy?

Jest to płukanka do włosów do jednorazowego zakwaszenia, np. po koloryzacji. Możesz też powtórzyć zabieg po kilku tygodniach, jeśli obawiasz się, że kolor nie utrzyma się na włosach zbyt długo.

Zakwaszanie włosów piwem

Płukanka do włosów z piwa to kolejny sposób na piękne kosmyki znany od całych stuleci. Zmieszaj piwo z wodą w proporcji 1:1, by uzyskać płukankę do zakwaszenia włosów w stopniu średnim.

Kiedy stosować piwo na włosy?

Piwo posiada pH 4-5, zatem stanowi idealny składnik płukanek do regularnego stosowania. Używaj jej, gdy chcesz, by twoje włosy były miękkie i bardziej błyszczące.

Zakwaszanie włosów herbatą

Delikatną płukankę przygotujesz z wykorzystaniem herbaty. Wybierz czarną, jeśli chcesz podkreślić kolor ciemnych włosów, z kolei zieloną – gdy cierpisz na ich nadmierne przetłuszczanie. Czarna herbata może delikatnie przyciemnić włosy, dlatego jeśli jesteś blondynką, wybierz zieloną herbatę lub spróbuj zakwasić włosy piwem.

Kiedy stosować herbatę na włosy?

Tak często, jak uznasz za stosowne – ta płukanka do włosów jest najdelikatniejsza i nie wyrządzi twoim włosom krzywdy. Możesz ją stosować nawet kilka razy w tygodniu, jeśli np. twoje włosy nadmiernie się elektryzują.

Zakwaszanie włosów kawą

Zaparzona kawa mielona to składnik płukanki porównywalnej w działaniu do piwa. 2-3 łyżki kawy mielonej zaparz, odcedź i gotowe – ostudzoną kawą płucz włosy wtedy, gdy zauważysz pogorszenie stanu twoich włosów.

Płukanki zakwaszające – na co uważać?

Choć do przygotowywania płukanek stosujemy naturalne, domowe środki, to jednak nie jest to kwestia, którą należy pozostawić bez kilku uwag.
  • Pamiętajcie, że płukanka zakwaszająca nie może gościć w waszych harmonogramach pielęgnacji na co dzień – zwłaszcza, gdy jednocześnie używacie kosmetyków zasadowych, taka „huśtawka” pH dla włosów okaże się zabójcza.
  • Mocno kwaśne płukanki (a więc np. te z octem i cytryną) stosujcie tylko jednorazowo, bezpośrednio po koloryzacji włosów.
  • W razie, gdy chcecie, aby wasze włosy wysokoporowate okazjonalnie zyskały lepszy wygląd, wybierzcie lżejszą w działaniu płukankę.
  • Jeśli macie chęć przejść na „wyższy level” zakwaszania i wypróbować specjalistyczne kwasy, koniecznie róbcie to z głową i nabądźcie odpowiednią wiedzę przed przeprowadzeniem zabiegu.