Data modyfikacji:

Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!

Czym są gumy treningowe?

Gumowe taśmy treningowe występują w formie zwykłych, dłuższych opasek, które pozwalają ćwiczyć różne partie mięśni. To przyrząd powszechnie występujący na siłowniach i w klubach fitness. Ich zaletami są przede wszystkim uniwersalność, niska cena i to, że niemal każdy trening potrafią uczynić bardziej efektywnym, poprzez zmuszanie mięśni do większego wysiłku.

Taśmy treningowe to doskonały przyrząd dla osób, które nie mają czasu odwiedzać siłowni, lecz zależy im na utrzymaniu dobrej sylwetki poprzez domowe treningowe. Warto dodać, że poza wzmocnieniem mięśni, guma sportowa poprawi również twoją koordynację.

Taśma treningowa, a ekspander

Gumowe taśmy do ćwiczeń często są mylone z ekspanderem. Tymczasem, ten drugi przyrząd poza elementami gumowymi często zawiera dodatkowe sprężyny, uchwyty i linki. Ekspandery są również o wiele droższe od gumowej taśmy oraz dedykowane bardziej doświadczonym sportowcom.

Jak wybrać odpowiednią taśmę do ćwiczeń?

Wybór taśmy do ćwiczeń powinien zależeć przede wszystkim od twoich umiejętności i siły. Znaczenie ma tutaj opór, jaki stawia taśma – jest on uzależniony od jej grubości i długości.

Pamiętaj, że im taśma szersza i grubsza, tym trudniej się naciąga – oznacza to, że wymagać będzie od ciebie więcej siły. Warto pamiętać również, że jedna taśma treningowa to za mało, jeśli chcesz ćwiczyć wiele partii ciała – warto zaopatrzyć się w 2-3 sztuki o zróżnicowanym oporze.

Zwracaj uwagę na materiał, z jakiego wykonane są taśmy treningowe. W całości powinny być wykonane z lateksu, który jest bardzo rozciągliwy i odporny na pękanie.

Jak ćwiczyć z taśmą gumową?

Taśma przyda ci się w bardzo wielu ćwiczeniach. Wykonasz z nią zarówno rozciągające i wzmacniające ćwiczenia na plecy, jak i efektywny trening nóg oraz ramion.

 • Po pierwsze, taśmy gumowe warto włączyć do ogólnego treningu, urozmaicając nimi popularne ćwiczenia (przykład: załóż taśmę na nogi podczas ćwiczenia tzw. nożyc, by zmusić mięśnie do silniejszej pracy). Guma treningowa zapewni ci znacznie szybsze efekty.
 • Ćwiczenia z taśmami polecane są w szczególności pływakom. Doskonale wzmacniają mięśnie pleców i ramion. Zaletą gumy treningowej jest to, że możesz z nią ćwiczyć nawet na basenie.
 • Guma treningowa jest popularnym przyrządem do ćwiczeń w pilatesie i jodze. Dzięki wszechstronności, z powodzeniem zastępują ciężarki, pozwalając na skuteczne ćwiczenie brzucha, pośladków, rąk.
 • Ćwiczenia na plecy z gumą treningową

  Taśma gumowa polecana jest również w ćwiczeniach na mięśnie pleców, jak również jako dodatek do rehabilitacji. Gumy fitnessowe przydadzą się także osobom, które prowadzą siedzący tryb życia i chcą przynieść nieco ulgi swojemu kręgosłupowi. Ćwiczenia z taśmą wzmacniają nie tylko okalające go mięśnie, ale i mięśnie głębokie brzucha, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

  Włącz taśmę treningową jako element dowolnych ćwiczeń rozciągających na kręgosłup. Najprostszym ćwiczeniem z taśmą, jakie możesz wykonać, jest chwycenie jej z dwóch stron i rozciągnięcie na szerokość barków, mocne ściągnięcie łopatek i wysunięcie wyprostowanych ramion przed siebie. Wytrzymaj w tej pozycji 20 sekund, a ćwiczenie powtórz 10 razy. Gwarantuję, że twój kręgosłup będzie ci wdzięczny!

  Próbowałaś już ćwiczeń z taśmą gumową? Jakie są twoje ulubione sposoby jej zastosowania?

  Autorka: Joanna Stanuch