Data publikacji:

Jak wybrać skakankę? Prawidłowa długość do wzrostu

Autor: Paulina

To jeden z lepszych treningów cardio. Skakanie na skakance pobudza krążenie, przyspiesza pracę serca, wzamcnia mięśnie nóg i rąk, a przede wszystkim jest świetną zabawą. Zanim jednak wskoczysz w ten tryb, sprawdź, jak wybrać skakankę do ćwiczeń.

Skakanka nie jest jedynie zabawką dla dzieci. Zalety rytmicznego przeskakiwania nad linką są dobrze znane trenerom i sportowcom. Tobie również zapewne nie musimy tłumaczyć, dlaczego warto włączyć tę aktywność do swojego programu (pamiętaj, by przed rozpoczęciem skakania upewnić się, czy nie występują u ciebie żadne przeciwwskazania do ćwiczeń).

Chęci to połowa sukcesu; powodzenie treningu zależy od wykorzystanego sprzętu. Dobrze dobrana skakanka pomoże Ci prawidłowo wykonywać ćwiczenia i będzie gwarancją bezpieczeństwa podczas wykonywania podskoków.

Jak wybrać skakankę?

Dobór skakanki zależy od kilku czynników. Przyrząd powinien być dostosowany do rodzaju aktywności i celów treningu, a także do wzrostu osoby skaczącej.

1. Jaki rodzaj skakanki?

Nie każda skakanka nadaje się do ćwiczeń. Co więcej, wiele rodzajów powstaje z myślą o konkretnej technice skakania. Na rynku znajdziesz skakanki single (dla indywidualnych skoczków) oraz Double Dutch do skoków grupowych (dwóch i więcej skoczków).

Skakanki single:

 • Skakanki nylonowe i linowe: przeznaczone do zabawy.
 • Skakanki z PCV: przeznaczone do nauki, dobre dla początkujących.
 • Skakanki segmentowe: bardzo charakterystyczne, na linkę nawlekane są plastikowe koraliki, które dociążają skakankę i poprawiają jej aerodynamikę. Dobry wybór zarówno dla osób początkujących, jak i tych na wyższym poziomie zaawansowania.
 • Skakanki z obciążeniem: dodatkowy ciężar w rączkach ma za zadanie wzmacniać i kształtować mięśnie górnych partii ciała (rąk i klatki piersiowej).
 • Skakanki linkowe: skakanki przeznaczone do wykonywania prostych, bardzo szybkich podskoków. Dobry wybór dla sportowców i osób celujących w aeroby. Linka jest bardzo twarda i ostra - podczas ćwiczeń uważaj na nogi.
 • Skakanki rzemienne: skakanki dla wyczynowców.
 • Skakanki szybkie - speed: linki wykonane są z lekkiego materiału PCV. Przyrząd przeznaczony jest do szybkiego skakania. Prędkość zapewniają aerodynamiczna konstrukcja i zamontowane w rączkach łożyska. Są dwa typy skakanek speed: wersja standard - uniwersalna, oraz free style speed rope - wyłącznie dla zaawansowanych (liczba obrotów na sekundę może przekroczyć 6 obrotów).
 • 2. Odpowiednia waga skakanki

  Waga skakanki ma wpływ na jakość i szybkość kręcenia (co zapewne zdążyłaś zauważyć podczas lektury wcześniejszczego rozdziału). Zarówno za lekka, jak i bardzo ciężka (biorąc po uwagę nasz stopień zaawansowania) będzie uniemożliwiać rytmiczne podskakiwanie.

  3. Długość skakanki. Jaka prawidłowa do wzrostu?

  To tak naprawdę najważniejszy parametr podczas wybierania skakanki. Dopasowanie urządzenia do wzrostu umożliwi ci bezpieczne, poprawne technicznie skakanie. Prawidłowo wykonany, podstawowy ruch to lekki, niezbyt wyskoki przeskok nad linką. Aby go wykonać, podczas obrotu linka powinna dotykać podłoża. Jeżeli w trakcie obrotu nie ma styczności z podłogą, to znak, że jest ona dla Ciebie za krótka.

  Jak testować długość skakanki

 • Test wykonuj na płaskim podłożu.
 • Chwyć w dłonie rączki skakanki - ustaw je na równej wysokości względem swojego tułowia.
 • Stań po środku linki obiema stopami.
 • Podciągnij rączki skakanki wzdłuż tułowia, kierując ręce ku górze ciała.
 • Dobrze dobrana skakanka będzie sięgać albo do wysokości klatki piersiowej, albo do pach.
 • Jeżeli nie możecie wykonać testu (kupując np. skakankę jako prezent), możecie zasugerować się poniższymi wartościami:

  Skakanka o długości 215 cm – wzrost do 150 cm.

  Skakanka o długości 250 cm – wzrost do 161 cm.

  Skakanka o długości 270 cm – wzrost do 180 cm.

  Skakanka o długości 305 cm – wzrost do 190 cm.

  4. Dodatkowe udogodnienia

  Niektórym z Was może zależeć na dodatkowych funkcjach. Niektóre modele zostały wyposażone w liczniki prędkości (mierzone w liczbie obrotów na minutę), inne w kalkulator spalonych kalorii czy przebytą odległość. Takie bonusy z reguły powodują wzrost ceny przyrządu. Dlatego też przed zakupem dobrze się zastanów, czy w przypadku Twojego treningu zebrane wyniki będą przekładać się na postępy. Zazwyczaj podstawowy wariant w pełni zaspokaja nasze potrzeby.

  Buty sportowe

  Dlaczego powinnaś kupić buty Asics? Opinie o butach do biegania

  2019-09-23
  W życiu każdego biegacza nadchodzi moment, w którym pojawia się chęć na kupno fachowego wyposażenia, w tym także dobrych butów do biegania. Wśród marek sportowego obuwia, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością jest Asics. Czy obuwie tej firmy faktycznie jest tak dobre? Specjalnie dla was sprawdziliśmy opinie o butach Asics i wybraliśmy najlepsze modele do biegania. I to w bardzo atrakcyjnych cenach!
  jaki strój do jogi

  Wybieramy najlepszą odzież do jogi

  2019-09-15
  Joga to nie tylko doskonała forma ćwiczeń wzmacniająca całe ciało i poprawiająca jego elastyczność, ale też dobre miejsce do zrelaksowania się po ciężkim dniu i odstresowania.
  makijaż na siłownię

  Makijaż na siłownię. Czy malować się na trening?

  2019-09-02
  Makijaż na siłownię ma równie wiele zwolenniczek, co przeciwniczek. Postanowiliśmy sprawdzić, jak makijaż podczas ćwiczeń oddziałuje na skórę. Sprawdź!
  Bieganie a odchudzanie

  Bieganie a odchudzanie. Ile kalorii?

  2019-08-29
  Czy wiesz, dlaczego chudniesz, gdy biegasz? Dzieje się tak, ponieważ w trakcie poruszania się (tj. joggingu) angażujesz do pracy nawet kilkaset mięśni, które czerpią energię z tkanki tłuszczowej. Ceneo.pl opowiada na często zadawane pytania odnośnie biegania i odchudzania:
  dieta

  Szerokie biodra – jak odchudzić?

  2019-08-21
  Szerokie biodra - jak odchudzić? W artykule podpowiemy ci, czego unikać w diecie, aby szybciej zrzucić zbędne kilogramy z tej partii sylwetki.
  zegarek do biegania dla kobiet

  Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

  2019-08-15
  Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.