Data modyfikacji:

Dobre buty do biegania do 200 zł – jakie wybrać dobre buty do biegania do 200 zł?

Utarło się przekonanie, że obuwie biegowe musi być drogie, ponieważ tylko takie ma odpowiedniej jakości wykonanie i tylko takie wykorzystuje najlepsze technologie. Jednak czy na pewno? Czy dobre buty do biegania muszą być drogie? W tym artykule rozprawiamy się z tym mitem i postaramy się przekonać, że również tańsze propozycje doskonale sprawdzą się do pokonywania kolejnych kilometrów. Poniżej przedstawiamy poradnik, jakie dobre buty do biegania do 200 zł wybrać. Na co zwrócić uwagę? Czego unikać? Odpowiedzi już poniżej!

Polecamy: Wybieramy sprzęt do domowej siłowni

dobre buty do biegania do 200 zł

Jak odpowiednio dobrać buty do biegania?

Niezależnie od tego, czy szukasz dobrych butów do biegania do 200 zł, czy możesz sobie pozwolić na większy wydatek, powinieneś wiedzieć, na co właściwie zwracać uwagę, decydując się na zakup nowego obuwia.

Przede wszystkim buty do biegania powinny być o pół rozmiaru lub rozmiar większe od tego, który aktualnie nosisz. Podczas wysiłku fizycznego twoja noga puchnie i po prostu potrzebuje więcej miejsca. Zakup biegowego obuwia, które jest w twoim rozmiarze, może doprowadzić do bólu stóp, niepotrzebnych otarć i pęcherzy, a nawet do uszkodzenia paznokci i ich „schodzenia” z palców.

Kolejną ważną kwestią jest dobór obuwia pod kątem typu stopy. Co to właściwie oznacza? Każdy z nas ma swój sposób stawiania stopy na powierzchni. Jedni stawiają je bardziej do środka, a jeszcze inni bardziej na zewnątrz. Pierwszy wymieniony typ to pronacja (podeszwy butów charakterystycznie ścierają się bardziej po wewnętrznych krawędziach), natomiast drugi wymieniony to supinacja (podeszwa jest bardziej zużyta po zewnętrznych krawędziach). Istnieje jeszcze neutralny typ stopy – wtedy, kiedy biegacz nie układa stopy wyraźnie w którąś stronę. Jeśli jesteś takim biegaczem, powinieneś wybrać obuwie dla stopy supinującej.

Przy wyborze butów powinieneś odpowiedzieć sobie również na następujące pytania: ile ważysz? Jak często zamierzasz biegać? Ile kilometrów będziesz pokonywać? Po jakiej nawierzchni będziesz biegać? Odpowiedzi na nie pozwolą ci wybrać dobre buty do biegania w rozsądnej cenie poniżej 200 zł.

Im więcej ważysz oraz częściej i więcej biegasz, tym bardziej powinieneś zwracać uwagę na piankę amortyzującą, której głównym zadaniem jest ochrona stawów przed skutkami uderzeń stóp o podłoże. Pamiętaj, że niezależnie od ceny modelu, ze względu na zużycie pianki (nawet jeśli wizualnie wszystko jest w porządku), powinieneś wymienić obuwie średnio po pokonaniu około 600-700 km. Jeśli biegasz codziennie lub prawie codziennie, rozważ zakup dwóch par, aby jedna mogła „odpocząć”, kiedy używasz tej drugiej.

Jeśli zaś chodzi o nawierzchnię, po której zazwyczaj biegasz, weź pod uwagę fakt, że inna podeszwa zapewni ci efektywny trening na płaskiej i twardej nawierzchni, a inna na nierównej leśnej ścieżce. Zupełnie płaski bieżnik sprawdzi się więc na asfalcie, natomiast na górskie szlaki pełne liści – bieżnik ze specjalnymi „kolcami”.

Jeśli wiesz już, jakich cech poszukujesz w obuwiu, zapoznaj się z naszą listą dobrych butów do biegania (zarówno męskich, jak i damskich) do 200 zł.

Buty do biegania do 200 zł – propozycje

New Balance Wprokrb1

Podobnie jak Adidas Snova Glide, również New Balance Wprokrb1 są butami do biegania (tylko tym razem skierowanymi do kobiet), które sprawdzą się nie tylko podczas tej aktywności fizycznej. Dzięki uniwersalnemu designowi doskonale nadadzą się również na co dzień do casualowych stylizacji, w których liczy się luźny, sportowy i przede wszystkim wygodny styl. Pianka EVA odpowiedzialna jest za właściwą amortyzację, dzięki temu obuwie sprawdzi się również na dłuższe trasy. New Balance Wprokrb1 będą świetnym wyborem dla początkujących biegaczy. Ich cena to około 200 zł.

Reebok Realflex Run 2.0

Lekkie, wygodne, ładne i przede wszystkim tanie buty do biegania, które podbiją serca przede wszystkim kobiet. Dobre obuwie na początek przygody z bieganiem. Mają wszystko to, co powinny mieć uniwersalne buty: grubą podeszwę gwarantującą amortyzację na wysokim poziomie, odpowiednią przyczepność oraz klasyczny design. Reebok Realflex Run 2.0 są dostępne już od 130 zł.

Saucony Versafoam Excursion Tr13 Cha Blu S10524-4

Buty przeznaczone przede wszystkim na treningi w terenie. Są wytrzymałe oraz zapewniają odpowiednią amortyzację. Producent zapewnia również, że obuwie jest wodoodporne. Siatka, która jest w cholewce, gwarantuje, że stopy są odpowiednio wentylowane. Specjalna konstrukcja podeszwy zabezpiecza przed zbyt ostrymi kamieniami lub korzeniami. Ważą 275 g oraz posiadają drop 8 mm. Doskonale sprawdzą się u posiadaczy neutralnego typu stóp. Dostępne od 140 zł.

Salomon Alphacross Blast

Ten model butów przeznaczony jest przede wszystkim dla młodszych miłośników biegów w bardziej wymagającym terenie. Buty są lekkie (ważą 215 g) i doskonale amortyzują każde uderzenie stóp o nawierzchnię. Wykorzystana w nich technologia Contragrip zapewni odpowiedni poziom przyczepności oraz stabilności. Dzięki podeszwie wyposażonej w antypoślizgową gumę oraz wysokiej jakości piankę górskie szlaki nie będą już przeszkodą. Chociaż Salomon Alphacross Blast w regularnej cenie kosztują około 300 zł, dość często zdarzają się na ten model promocje.

Autor: Agnieszka Ragus