Data modyfikacji:

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.

Lista leków, których nie można łączyć z grejpfrutami

David Bailey, farmakolog kliniczny z Lawson Health Research Institute w Londonie alarmuje – ulubiony przez wielu z nas cytrus może stanowić zagrożenie, jeśli równocześnie stosujemy określone środki farmaceutyczne. Naukowiec już ponad 20 lat temu udowodnił, że owoc wpływa niekorzystnie na działanie określonych leków. Do dziś czarna lista środków, które w połączeniu z grejpfrutem stanowią zagrożenie dla zdrowia wzbogaciła się o 85 pozycji.

Dlaczego grejpfruta nie można łączyć z lekami?

Na czym dokładnie polega niebezpieczna interakcja grejpfruta z lekami? Okazuje się, że cytrus ten blokuje metabolizm niektórych substancji. W prawidłowej sytuacji przyjmowane leki przenikają do krwi, a następnie przez odpowiednie enzymy są przekształcane w substancje potrzebne komórkom organizmu. Substancje niepotrzebne są w końcowym etapie wydalane wraz z moczem.

Grejpfrut zawiera substancje czynne zwane furanokumarynami, które blokują prawidłowe działanie jednego z naszych enzymów (CYP3A4). Co jest rezultatem? Lek, który przenika do krwi nie może zostać prawidłowo skonsumowany. Stężenie przyjętej substancji we krwi znacznie podnosi się, co może skutkować przedawkowaniem. Wiąże się to z całym mnóstwem groźnych dla zdrowia sytuacji, począwszy od niewydolności nerek, poprzez problemy z oddychaniem, aż do trwałego uszkodzenia szpiku kostnego.

Na jakiego leki trzeba uważać jedząc grejpfruta?

Jak widać, sytuacja jest poważna, zatem jeśli na co dzień stosujesz jakiekolwiek leki upewnij się, że bezpiecznie możesz łączyć je z ulubionym sokiem z grejpfruta. Należy pamiętać, że ryzyko związane ze spożywaniem cytrusa dotyczy jedynie:

 • leków przyjmowanych doustnie;
 • leków w niewielkim lub średnim stopniu wchłanianych przez organizm;
 • leków metabolizowanych przez enzym CYP3A4 (o czym informuje dołączona do leku ulotka).
 • Gdy ryzyko niebezpiecznej interakcji między grejpfrutem a lekami istnieje, producent leku poinformuje cię o tym na dołączonej ulotce, dlatego też zawsze trzeba przestudiować dokładnie informacje dołączone do danej substancji leczniczej.

  Grupy leków, które mogą być niebezpieczne w połączeniu z sokiem grejpfrutowym

  Miłośnicy soku z grejpfruta zażywający leki regularnie powinni być szczególnie czujni, gdy stosują lek z jednej z poniższych, dziesięciu grup. Należy pamiętać, że nie wszystkie leki z wymienionych kategorii w połączeniu z cytrusem okażą się szkodliwe – każdorazowo powinniśmy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do substancji. Grejpfruta najczęściej nie powinniśmy łączyć z następującymi lekami:

 • Niektóre statyny (leki obniżające poziom cholesterolu), w tym np. simwastatyna, atorwastatyna, lowastatyna.
 • Niektóre leki immunosupresyjne, np. cyklosporyna, takrolimus, rapamycyna.
 • Niektóre leki na nadciśnienie, np. felodypina, nikardypina.
 • Większość leków przeciwnowotworowych.
 • Niektóre leki przeciwzakaźne, np. Davercin, Celsentri, Edurant.
 • Niektóre leki dedykowane zdrowiu układu nerwowego, np. Zeldox, Spamilan, Oxynorm, Ketanest.
 • Leki przeciw chorobom układu pokarmowego (domperidon).
 • Leki przeciwkaszlowe (w tym Acodin, Dexatussin, Robitussin).
 • Leki na schorzenia dróg moczowych (np. Vesicare, Emselex, Toviaz, Urorec).
 • Leki na choroby układu krążenia (np. Cordarone, Plendil, Xarelto).
 • Jeśli twój lek przynależy do którejś z powyższych grup, koniecznie przestudiuj ulotkę dołączoną do niego w poszukiwaniu informacji na temat potencjalnego wpływu grejpfrutów na działanie substancji.

  Grejpfrut, a leki antykoncepcyjne

  Także i panie stosujące antykoncepcję hormonalną powinny unikać grejpfrutów. Okazuje się, że i w tym wypadku cytrusy te mogą osłabiać działanie leku – przy częstym sięganiu po sok z grejpfruta, skuteczność pigułki może zostać obniżona aż na 4 tygodnie. Warto pamiętać, że podobne działanie na środki antykoncepcyjne wykazują sok z żurawiny i wyciąg z dziurawca.

  Czy grejpfruty są szkodliwe?

  Jeśli cieszysz się zdrowiem i nie stosujesz żadnych leków, spokojnie możesz zajadać się grejpfrutami właściwie w dowolnych ilościach. Cytrusy te są bogatym źródłem beta-karotenu, witaminy C oraz potasu. Wykazano, że u osób zdrowych doskonale wpływa na działanie układu krążenia, chroniąc go przed miażdżycą i nowotworami. Grejpfrut to także kopalnia przeciwutleniaczy, które zapewnią nam dłuższą młodość i urodę.

  Grejpfrut a odchudzanie

  Grejpfrut polecany jest także osobom odchudzającym się – jest niskokaloryczny, pobudza przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn. Sok z grejpfruta jest doceniany także jako skuteczny środek zwalczający uporczywy cellulit. Dodatkowo, grejpfruty mają niski indeks glikemiczny (iG=20), dzięki czemu są owocami polecanymi diabetykom.


  Zdjęcie: Envato Elements