Data publikacji:

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?

Pole dance – jak zacząć, gdy brakuje ci siły

Nie da się ukryć, że pole dance to typowy sport siłowy – kondycja twoich rąk ma tu niebagatelne znaczenie. Nie oznacza to jednak, że aby zacząć, musisz być strong-woman! Bardzo wiele kobiet przychodzi na pierwszy trening totalnie „zielona”, jeśli chodzi o sport. Nie musisz więc martwić się tym, że nie masz najsilniejszych ramion – z czasem (bo już po ok. 3 miesiącach) zauważysz, że twoja siła wzrosła.

Pole dance dla początkujących - cierpliwości!

To jasne, że kobiety aktywne, które nie żyją ze sportem na bakier, szybciej zauważą swoje postępy w treningu na rurze. Osobom rozciągniętym i wysportowanym będzie łatwiej opanować pierwsze figury. Nie oznacza to jednak, że panie mniej usportowione nie mają szans na trenowanie pole dance. Po prostu musisz dać sobie nieco więcej czasu. Taniec na rurze to dyscyplina ogólnorozwojowa, która wpływa na dosłownie całe ciało. Trenując regularnie, szybko poprawisz swoją kondycję, a każdy, kolejny trening będzie ci to udowadniał.

Jaki strój do pole dance?

Na pierwsze zajęcia, wystarczy ubrać się w zwykły strój sportowy, np. legginsy i top. Ważne, aby było ci jak najwygodniej. Nieprzystosowana do metalu skóra powinna być początkowo chroniona, dlatego podczas pierwszych treningów warto ubierać spodnie z długą nogawką.

Jeśli boisz się, że stłuczesz kolana, możesz zainwestować w ochraniacze do pole dance. Na sam początek, sprawdzą się również i te dedykowane np. jeździe na rolkach. Jeśli chcesz chronić dłonie, załóż lekkie rękawiczki (np. rowerowe).
Piękne kostiumy do pole dance warto nabyć dopiero wtedy, gdy poczujesz, że „złapałaś bakcyla”. Z czasem, trening będzie odbywał się wyłącznie w krótkich szortach (dla lepszej przyczepności).

Pole dance: od czego zacząć? Sposób na pocące się dłonie

Wielkim problemem początkujących pole dancerek jest potliwość dłoni. Gdy dłonie, zamiast pewnie trzymać się rurki, ześlizgują się z niej, trening kończy się irytacją. Trzeba pamiętać, że to całkowicie naturalne – zwłaszcza, jeśli nie wyrobiłaś wcześniej silnego chwytu. Aby dłonie pociły się mniej, ćwicz siłę nadgarstka, np. używając prostych ściskaczy. Możesz zainwestować również w magnezję, czyli talk w płynie, który ogranicza potliwość. Trzeba używać jej jednak bardzo oszczędnie – matuje skórę bardzo mocno, co może uniemożliwić ci swobodne obracanie się na rurce.

Taniec na rurze dla początkujących

1 trening w tygodniu to za mało, aby zauważyć szybkie postępy w tańcu na rurze. Dobrze, jeśli poza pole dance, będziesz ćwiczyła coś jeszcze. Może być to pływanie, bieganie lub siłownia. Utrzymywanie ciała w dobrej kondycji pomoże ci sprawniej opanowywać kolejne spiny i figury.

Ważne, aby regularnie rozciągać ciało – stretching wykonywany w domu 2 razy tygodniowo znacznie ułatwi ci trenowanie pole dance. Z czasem, lepsze rozciągnięcie będzie po prostu konieczne do wykonania nowych pozycji.

Jakie efekty daje pole dance?

Pierwsze rezultaty pole dance zauważysz już po miesiącu trenowania. Znacznie poprawi się nie tylko siła fizyczna, ale wyczucie rytmu, twój sposób poruszania się. Taniec na rurze wpływa doskonale na twoją sylwetkę i koordynację. Nawet, jeśli z początku nie jesteś w stanie wykonać niektórych figur, bez obaw – za kilka tygodni, wykonasz je bez problemu. To gwarantowane!
Pole dance jest dla każdego – po prostu idź na trening próbny i przekonaj się o tym na własnej skórze.

Autorka: Joanna Stanuch