Wizyta na basenie to czas relaksu i przyjemnego odprężenia w wodzie. Zadbaj, aby nic nie zakłóciło twojego odpoczynku. Istotny jest nie tylko strój czy okulary do pływania. Koniecznie musisz ze sobą zabrać ręcznik na basen. Zobacz, jaki ręcznik na basen będzie najlepiej pasował do twoich oczekiwań.
Co zabrać na basen poza strojem i okularami do pływania? Oczywiście odpowiedni ręcznik. Nie ma jednego, idealnego ręcznika dla każdego pływaka. Różnimy się między sobą preferencjami, miejscem i stylem wypoczynku, dlatego najlepiej dobrać produkt dostosowany do swoich potrzeb. Na rynku znajdziesz całą paletę ręczników na basen w różnych rozmiarach, wzorach oraz o odmiennym składzie.
Przede wszystkim zastanów się nad materiałem, z którego ma być wykonany. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze były ręczniki z czystej bawełny. Naturalne włókno świetnie wchłania wodę. Minusem bawełnianych ręczników na basen jest to, że ręcznik dość długo schnie, a po zmoczeniu robi się ciężki. Niektórzy cenią sobie także grubszy ręcznik na basen, ponieważ zapewnia komfort podczas leżenia, np. nad brzegiem otwartego akwenu, na twardym podłożu. Gramaturę ręcznika poznasz dzięki współczynnikowi GSM (liczby gramów na metr kwadratowy materiału). Najczęściej spotkasz ręczniki na basen od gramatury 300-400 g / m2 (cienkie, lekkie, szybkoschnące ręczniki na basen) do 450-500 g (grube, dobrze absorbują wodę, miękko otulają, ale dłużej schną).
Coraz popularniejsze są również ręczniki z udziałem włókna bambusowego, które ma właściwości bakteriobójcze.
Istotny jest również rozmiar ręcznika na basen. Najwygodniejsze w użyciu są te, które umożliwiają wygodne owinięcie ciała po pływaniu. Dobry ręcznik na basen powinien być nie mniejszy niż 50 cm na 100 cm lub 75 cm na 140 cm. Mniejsze ręczniki na basen będą wygodne, aby np. dodatkowo zawinąć włosy po kąpieli.
W opinii wielu pływaków najlepiej sprawdza się ręcznik szybkoschnący na basen. Jak sama nazwa wskazuje – bardzo szybko traci wilgoć i dobrze wchłania wodę, co jest istotne przy kilkukrotnym użyciu na basenie. Ze względu na małą gramaturę jest nie tylko lżejszy od tradycyjnego odpowiednika, ale także zajmuje mniej miejsca po zwinięciu. Zazwyczaj ręczniki szybkoschnące wykonane są z mikrofibry.
Szukaj modelu, który jest miękki i łagodny dla skóry. Istotne jest również wykończenie, czyli obszycie tkaniny, które sprawia, że nie traci on kształtu i estetycznego wyglądu. W trakcie wybierania ręcznika na basen z mikrofibry sprawdź przepis prania. Najwygodniejsze w użyciu są ręczniki na basen, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji i można prać je w pralce.
Przeczytaj również: Pływanie. Jak pływać? Jakie efekty? Ile kalorii?
Jako rodzic na pewno zastanawiasz się, jaki ręcznik na basen dla dziecka wybrać. Kupując ręcznik na basen dla dziewczynki i dla chłopca, kieruj się podobnymi kryteriami zakupu. W przypadku ręczników dla dzieci możesz wybierać z całej gamy kolorów i nadruków z ulubionymi postaciami z filmów animowanych i gier. Ręcznik nie tylko wysusza, ale również ogrzewa malucha. Planujesz dłuższe przebywanie na basenie? Przydatny może być ręcznik na basen dla dziecka w kształcie ponczo albo mały szlafrok kąpielowy, w których maluch nie zmarznie po pływaniu.
Podobne funkcje spełnia także ręcznik na basen dla niemowlaka. Ten jednak musi zostać dobrany bardzo dokładnie, aby zabezpieczyć zdrowie najmłodszych pływaków i wyeliminować możliwość wyziębienia. Szukaj ręczników miękkich, przyjemnych w dotyku, o wysokiej gramaturze i wykonanych z wysokogatunkowej bawełny. W przypadku maluchów najlepiej sprawdzi się ręcznik z kapturem na basen. Umożliwia skuteczne ogrzanie dziecka po pływaniu i schowanie mokrej główki.
Twoje dziecko samo chodzi na basen, ponieważ nie potrafisz pływać? Skorzystaj z nauki pływania dla dorosłych, a już wkrótce dołączysz do swojej pociechy.
Autorka: Joanna Szczygłowska