Data modyfikacji:

Pływanie. Jak pływać? Jakie efekty? Ile kalorii?

Na basen wybierasz się jedynie latem? To spory błąd – pływanie może przynieść ci całe mnóstwo korzyści również w pozostałych porach roku. Dowiedz się, jaki, pozytywny wpływ ta aktywność wywiera na twoim organizmie. O wielu zaletach pływania mogłaś jeszcze nie słyszeć!

Pływanie – sport idealny?

Pływanie to jedna z tych aktywności, które pozytywnie wpływają praktycznie na wszystkie obszary ciała. To recepta na silne mięśnie, smukłą sylwetkę i dobrą koordynację. Jak każdy sport, doskonale poprawia nastrój, z kolei podczas upałów daje szansę na przyjemne ochłodzenie. Co ciekawe, do pływania nie ma większych przeciwwskazań – o ile tylko jesteś ogólnie zdrowa i sprawna, możesz uprawiać je bez względu na wiek czy wagę. Pływanie jest dobre nawet dla osób, które cierpią na niektóre kontuzje – w końcu stawy w wodzie nie są obciążone tak, ja na lądzie.

Dlaczego warto wpadać na basen nieco częściej? Oto 10 argumentów „za”:

1. Pływanie kształtuje wszystkie mięśnie

Większość sportów wpływa jedynie na wybrane partie ciała. Trudno o taki, który równomiernie wymodeluje sylwetkę i zadba o siłę większości mięśni ciała. No chyba, że zdecydujesz się na pływanie.

Sekretem skuteczności pływania jest fakt, że pływak wykonuje ruchy w wodzie – gęstszej od powietrza. Do ćwiczenia musi użyć zatem znacznie większej siły. Wystarczy spojrzeć na mięśnie zawodowych pływaków aby uświadomić sobie, jak ten sport wpływa na rozwój mięśni.

2. Pływając gubisz sporo kalorii

Konieczność pokonywania oporu wody i idący wraz z nim silniejszy wysiłek to doskonały sposób na odchudzanie. Pływając spalasz tłuszcz szybciej, a co najlepsze – prawie tego nie odczuwasz. Jeśli więc szukasz sportu, który szybko pozwoli ci zrzucić kilka zbędnych kilogramów, kup karnet na basen i do dzieła!

3. Pływanie dla mocniejszych kości

Jedne z najnowszych badań dotyczących pływania dowodzi, że to jeden z tych sportów, który pozytywnie wpływa na gęstość kości. Pływaniem powinny zainteresować się osoby będące w grupie ryzyka związanego z osteoporozą (np. kobiety po menopauzie). Warto podkreślić, że wpływające dobroczynnie na szkielet pływanie jest bezpieczne dla stawów – dzięki amortyzującej przeciążenia gęstości wody.

4. Wpływ pływania na zdrowie serca

Pływanie znakomicie wpływa na cały układ krążenia. Sprawia, że serce staje się lepiej ukrwione i pracuje bardziej miarowo. Na ten najważniejszy mięsień ciała dobrze wpływa również ułożenie ciała w trakcie pływania – wówczas, serce pompuje krew bez większego wysiłku.

5. Pływanie wspomaga układ oddechowy

Już dawno zauważono, że pływacy mają o wiele większą pojemność płuc, niż ludzie, którzy stronią od basenów. Pływając, usprawniasz swoją przeponę, co nie pozostaje bez wpływu na to, jak oddychasz. Pojemność płuc wspomagasz dodatkowo, jeśli często pływasz pod wodą.

6. To dziedzina ogólnorozwojowa

W odróżnieniu od innych sportów, pływanie angażuje do pracy dosłownie całe ciało. Pływając, trenujesz nie tylko siłę, ale również gibkość, zwinność, koordynację. Trenują nogi, ręce, mięśnie pleców, brzucha, karku… to sport, który może z powodzeniem zastąpić kilka innych. Jeśli nie masz czasu na to, by ćwiczyć kilka partii ciała na siłowni – wybierz wypad na basen.

7. To metoda na stres

Pływanie pozwoli ci zapomnieć o codziennych problemach, wyciszyć się i zrelaksować. Szum wody działa odprężająco, dlatego wypady na basen powinni uskuteczniać ci, którym brakuje spokoju i odpoczynku. Pływanie, jak każdy, inny sport, powoduje wyrzut tzw. hormonów szczęścia, dzięki czemu po prostu poczujesz się lepiej.

8. Pływanie odmładza!

Wszystkie zalety wynikające spływania sprowadzają się do jednego – ten sport odmładza twoje ciało. Poprawne ciśnienie krwi, odpowiednia waga, silne i dotlenione ciało – to wyznaczniki organizmu, który może poszczycić się niskim wiekiem biologicznym. Jeśli zależy ci na tym, by trochę oszukać zegar, odwiedzaj basen częściej.

Warto dodać, że pływanie doskonale wpływa na urodę – ciała pływaków są jędrne i gibkie, a skóra – dzięki doskonałemu dotlenieniu – świetlista i gładka. Pływanie eliminuje również cellulitu, który jest prawdziwą zmorą sporej ilości kobiet.

9. Pływanie to trening dla mózgu

Jako, że pływanie doskonale wpływa na układ krwionośny, poprawia również ukrwienie mózgu. Regularne wypady na basen bez wątpienia sprawią, że polepszy się twoja koncentracja i pamięć.

10. To tani sport

Żeby pływać, potrzebujesz stroju kąpielowego i biletu na basen. W okresie wiosenno-letnim, na tym drugim możesz całkowicie zaoszczędzić, wybierając się nad jezioro. Oczywiście, tak, jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, istnieje wiele gadżetów pływaka, którym warto poświecić uwagę. Treningi będą bardziej efektywne i przyjemniejsze, jeśli zainwestujesz w dobre gogle, czepek czy płetwy.

Czy są przeciwwskazania do pływania?

Jak zostało wspomniane, pływanie jest praktycznie dla każdej osoby. Przeciwwskazania są bardzo nieliczne – ograniczają się do chorób układu oddechowego, choroby nerek i uszu. Na basen nie powinnaś wybierać się również, jeśli cierpisz na choroby skóry (łuszczyca, grzybica). Trening warto odpuścić sobie również wtedy, gdy po prostu doskwiera ci gorsze samopoczucie, związane np. z przeziębieniem.

Pływanie to sport niemal dla każdego – niezależnie od wieku, wagi czy zasobności portfela. Jeśli do tej pory nie byłaś miłośniczką tej dyscypliny, mam nadzieję, że udało mi się cię do niej przekonać! Znasz inne powody, dla których warto odwiedzać pływalnię regularnie?