Data publikacji:

Zdrowie bez leków w 10 krokach

Czy zdrowie bez leków jest możliwe? Możesz je osiągnąć, wprowadzając do codziennego życia odpowiednie nawyki i eliminując te, które generują problemy. Ludzki organizm, w odpowiednich warunkach, zyskuje zdolność do samo leczenia – trzeba tylko wiedzieć, jak mu to ułatwić. Sprawdź 10 kroków do lepszego zdrowia, bez farmaceutyków.

10 sposobów na zdrowie bez leków

  1. Jedz zdrowo
  2. Pij wodę
  3. Unikaj używek
  4. Ruszaj się!
  5. Medycyna naturalna – korzystaj z niej
  6. Zadbaj o zdrowy sen
  7. Znajdź sposób na stres
  8. Badaj się regularnie
  9. Wstań z krzesła!
  10. Dbaj o to, czym oddychasz

1. Jedz zdrowo

Choć „jedz zdrowo” brzmi jak wyświechtany frazes, w tym właśnie stwierdzeniu zamyka się tajemnica długowieczności wielu osób. Wbrew pozorom, nie chodzi tylko o to, by jeść owoce i warzywa, czy też o to, by unikać przetworzonych produktów.

Aby dieta stała się sprzymierzeńcem w walce o zdrowie, musi być dopasowana do ciebie – indywidualnie. Dlatego, chociażby ilość spożywanych dziennie kalorii, musi być dostosowana do trybu życia, wieku, czy nawet płci.

Dieta zdrowa to taka, która jest różnorodna – bogata w rozmaite składniki odżywcze. Oznacza to tyle, że w jadłospisie powinny znaleźć się optymalne ilości węglowodanów, białka, zdrowych tłuszczów. Warto podkreślić, że odpowiednio bilansując dietę, można je sobie dostarczyć zarówno będąc „wszystkożernym”, jak i wegetarianinem, czy weganinem.

2. Pij wodę

Jesteśmy złożeni z wody – to całkowita prawda. Bez niej, żaden organ twojego ciała nie będzie funkcjonować dobrze. Pij minimum 1,5 litra wody dziennie, aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie.

3. Unikaj używek

Nauka podkreśla, że nie ma czegoś takiego, jak dawka alkoholu „dla zdrowotności”. Nawet niewielkie ilości mogą być dla ciebie szkodliwe. Nie wierz mitom mówiącym, że alkohol po sytym obiedzie pomoże go strawić, a w bezsenną noc – zasnąć. Jeśli koniecznie chcesz, sięgaj po niego okazjonalnie, lecz pamiętaj, że każda dawka jest dla twojej wątroby obciążeniem.

Czytaj również: Wpływ alkoholu na zdrowie

Jeśli chcesz być zdrowy, przestań palić. Tutaj nie ma miejsca na ustępstwa – jeden papieros zawiera aż 40 rakotwórczych substancji. Rzuć palenie, jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób.

4. Ruszaj się!

Znajdź sport, na który możesz sobie pozwolić – zarówno pod względem aktualnej kondycji, jak i czasu wolnego. Nawet zwykłe spacery będą lepsze, niż siedzenie na kanapie. Grunt, to uskuteczniać aktywność fizyczną regularnie. To pozwoli zadbać ci o zdrowe ciało i pozbyć się stresu.

5. Medycyna naturalna – korzystaj z niej

Jeśli nie ma takiej konieczności, nie sięgaj po konwencjonalne leki. Zanim odruchowo zażyjesz tabletkę, spróbuj zwalczyć ból głowy szklanką wody, drzemką lub spacerem.

W przeziębieniu, równie dobrze co lek, sprawdzić może się naturalny syrop z cebuli i duża dawka cytrusów. Choć leki zostały wynalezione po to, by pomagać, warto pamiętać, że każdy z nich jest metabolizowany w wątrobie, obciążając ją. Niektóre składniki leków, odkładają się w ciele na długo.

W błahych przypadkach, staraj się sięgać po rozwiązania medycyny naturalnej, które skutecznie pomagały naszym babciom.

6. Zadbaj o zdrowy sen

Nawet, jeśli dużo pracujesz, a na dodatek musisz zająć się domem, znajdź czas na 7-9 godzin snu każdego dnia. To konieczne dla sprawnej pracy twojego mózgu, ale też dla trawienia, pracy serca, kondycji… tak naprawdę, gdy snu jest zbyt mało, cały organizm pracuje na zwolnionych obrotach. Nie traktuj drzemki jak opcję, lecz konieczność – dla zachowania zdrowia.

7. Znajdź sposób na stres

Gdy lekarz radzi: „proszę unikać stresu”, niejedna osoba ma ochotę wybuchnąć śmiechem. Bo i jak unikać nerwowych sytuacji, gdy niemal każdy jest na nie narażony w pracy i w domu? Stres należy nauczyć się oswajać.

Jeśli jesteś osobą nerwową, warto pracować nad tą sferą, przesuwając granice i wychodząc z tzw. strefy komfortu. To proste: każdego dnia, staraj się zrobić coś, co wywołuje u ciebie stres. Może być to jazda samochodem, rozmowa z nielubianym kolegą w pracy… w ten sposób, oswoisz nieprzyjemne sytuacje i uświadomisz sobie, że nie są tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

8. Badaj się regularnie

Zdrowie bez leków może być możliwe, jeśli regularnie będziesz sprawdzać jego stan. Nie zapominaj o okresowych badaniach, które powinien wykonywać każdy z nas.

Okresowo, warto wykonywać m. in. morfologię krwi, badania wzroku, przeglądy stomatologiczne. Kobiety powinny pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych – przede wszystkim cytologii, która wykonywana co 2-3 lata, pomoże na czas wykryć rozwijającego się raka szyjki macicy.

9. Wstań z krzesła!

Czy wiesz, ze według ostatnich badan, długotrwałe siedzenie jest tak samo groźne jak… palenie? Siedzący tryb życia, przyczynia się do rozwoju chorób serca, depresji, miażdżycy. Destrukcyjnie działa na wszystkie twoje kości, a w szczególności – na kręgosłup.

Jeśli pracujesz przy biurku, pamiętaj o przerwach na rozprostowanie ciała. Pamiętaj też o uprawianiu sportu, w tym o ćwiczeniach na mięśnie pleców – dedykowanym osobom, które pracują siedząc.

10. Dbaj o to, czym oddychasz

Zanieczyszczenia powietrza to problem, który jest przyczyną groźnych chorób u dziesiątek tysięcy osób. Trudno się przez nimi uchronić – w końcu zdecydowana większość Polaków, to mieszkańcy miast.

Mimo to, warto zrobić wszystko, by uchronić się przed zgubnym wpływem smogu. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza, zasadź rośliny pochłaniające zanieczyszczenia, używaj maski antysmogowej.

Choć w wielu sytuacjach leki są koniecznością, gdy nie musisz po nie sięgać, lepiej tego nie robić. Zamiast tego, zmień swoją codzienność, wprowadzając do niej zdrowe nawyki i eliminując te szkodliwe. Wtedy, zdrowie bez leków będzie zdecydowanie prostsze do osiągnięcia.

Polecamy: