Data modyfikacji:

Dieta dr Dąbrowskiej. Jakie przynosi efekty i na czym polega?

Dieta dr Dąbrowskiej to obecnie bardzo popularny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Nie to jest jednak jej głównym założeniem – celem diety jest oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie jego wewnętrznej równowagi. Jej zasady wzbudzają spore kontrowersje. Dowiedz się, jakie są założenia diety dr Dąbrowskiej. Sprawdź także, jakie efekty przynosi ten sposób odżywiania się.

Uwaga! Dieta dr Dąbrowskiej może być niebezpieczna dla zdrowia. Jeśli chcesz przejść na dietę eliminacyjną, najlepiej skonsultuj się wcześniej z lekarzem lub dietetykiem.

Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

Ewa Dąbrowska jest doktorem nauk medycznych. W trakcie pisania swojej pracy doktorskiej, opracowała metodę leczenia chorób, opartą na odtruwaniu organizmu. Tak też powstała słynna dieta dr Dąbrowskiej - dwuetapowy proces oczyszczający. Pierwszy etap polega na tzw. głodówce zdrowotnej, która może trwać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. Po etapie głodówki, następuje kolejny, polegający na jedzeniu warzyw, ziaren i owoców typowych dla danej szerokości geograficznej.

Jakie efekty przynosi dieta dr Dąbrowskiej?

Dr Ewa Dąbrowska uważa, że dzięki głodówce leczniczej, organizm zyskuje zdolność do samodzielnego oczyszczania się z toksyn i złogów. Proces ten nosi nazwę trawienia endogennego, czyli wewnętrznego. Organizm, niezasilany w pokarmy wysokoenergetyczne, trawi tkanki objęte chorobami; zmutowane, zniszczone, obarczone toksynami.

Efektem trawienia endogennego jest także szybki ubytek tkanki tłuszczowej. Pozbycie się z organizmu zanieczyszczeń i chorych tkanek, ma wspomagać jego zdolność do autoregeneracji, co zdaniem wielu osób może okazać się przydatne np. w leczeniu nowotworów.

Drugi etap diety dr Dąbrowskiej ma na celu zasilenie organizmu po głodówce witaminami i minerałami. Dieta warzywno-owocowa dodatkowo wpływa pozytywnie na mikroflorę jelitową.

Dla kogo dieta dr Dąbrowskiej?

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z nowatorskiej diety, żeby szybko zgubić zbędne kilogramy. Sama dr Dąbrowska podkreśla jednak, że jej dieta jest dedykowana przede wszystkim osobom, które chcą poprawić swój stan zdrowia. Zachęca do korzystania z diety osoby, które:
  • cierpią na problemy natury hormonalnej,
  • chorują na schorzenia neurologiczne (np. zaburzenia pamięci),
  • mają niską odporność,
  • borykają się z chorobami skóry, np. trądzikiem.
Do efektów diety dr Dąbrowskiej zalicza się odmłodzenie organizmu, poprawę kondycji i samopoczucia, szybsze zwalczanie stanów zapalnych, poprawę pracy narządów wewnętrznych.

Dieta dr Dąbrowskiej: zasady

Sprawdź, jakie są podstawowe założenia diety przygotowanej przez dr Ewę Dąbrowską.

Etap 1: odtruwanie organizmu

Polega na jedzeniu maksymalnie 600 kalorii dziennie, przez okres od 10 do 14 dni. Na tym etapie, należy sięgać po surowe warzywa o obniżonej zawartości skrobi, a wiec np. marchew, kalafiora, pomidory, paprykę, sałatę, cebulę, por. Dopuszczone są niskocukrowe owoce (cytryny, grejpfruty, jagody, jabłka). W trakcie kuracji, należy pić sporo wody – nawet 2-3 litry dziennie.

Etap 2: wychodzenie z diety

Należy stopniowo wprowadzać inne owoce i warzywa, a także orzechy oraz nasiona. Dr Dąbrowska zaleca pozostanie przy zdrowych nawykach. Zbilansowana dieta, powinna być również bogata w kasze, pełnoziarnisty chleb, produkty mleczne. Należy całkowicie zrezygnować z produktów przetworzonych, w tym też tych bogatych w konserwanty.

Przeciwwskazania do podjęcia diety dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej nie jest dla każdego. Nie powinny podejmować jej:
  • kobiety ciężarne i karmiące,
  • osoby chorujące na cukrzycę,
  • osoby z chorobami serca, płuc, nerek,
  • osoby z zaburzeniami żywienia,
  • ohorzy na depresję.

Dieta dr Dąbrowskiej to nowatorski sposób leczenia i odchudzania, wciąż wzbudzający kontrowersje. Przed wypróbowaniem jej na sobie, koniecznie należy skonsultować ten pomysł z lekarzem i wykonać komplet niezbędnych badań.

Autorka: Joanna Stanuch