Data modyfikacji:

Kamasutra, czyli zbiór pozycji seksualnych. Jakie książki?

Kamasutra wzbudza ogromne zainteresowanie na całym świecie – i to od stuleci. Dziś książkę z pozyjcami miłosnymi można nabyć praktycznie w każdym języku. Jaka jest historia najsłynniejszego poradnika kochania? Czy warto korzystać z Kamasutry w dzisiejszych czasach? Odpowiadamy!

Co to jest Kamasutra?

Trudno dokładnie oszacować czas powstania Kamasutry – wiadomo, że jej domniemany autor – hinduski filozof Watsjajana – żył między I a IV wiekiem naszej ery. Kamasutra to dzieło, które poświęcone jest pozycjom seksualnym, umiejętnościom zaspokajania partnera ale i emocjom, które towarzyszą współżyciu dwojga osób.

Trzeba przyznać, że dziś trudno o kogoś, kto choć raz nie słyszał o tym słynnym poradniku, który większości osób kojarzy się przede wszystkim ze zbiorem pozycji seksualnych. Już sama nazwa Kamasutra działa na niektórych jak afrodyzjak. Czy jednak Kamasutra to wyłącznie instruktaż dotyczący tego, jak ułożyć ciało w trakcie stosunku?

Kamasutra to nie tylko seks

Wbrew powszechnej opinii, Kamasutra to nie tylko poradnik dotyczący seksualnych pozycji oraz tego, jak zaspokoić partnera. Warto wiedzieć, że jest to również filozoficzna lektura, w ciekawy sposób opowiadająca o związkach między ludźmi.

Wbrew pozorom, Kamasutra to nie instruktaż pozycji dla osób, które chcą prowadzić bujne życie seksualne – to dzieło, które powstało z myślą o wierności i długoletnich relacjach między kobietą, a mężczyzną.

Watsajajana podkreśla m. in. to, jak istotne w akcie seksualnym jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego z partnerem, czułe gesty i słowa. To poradnik dedykowany parom, które poprzez fizyczność chcą jeszcze bardziej umocnić swój związek.

Pozycje Kamasutry - joga miłości

Mówiąc o Kamasutrze, nie należy zapominać, skąd pochodzi. Hinduski traktat o miłowaniu to zbiór pozycji seksualnych, wywodzących się bezpośrednio z jogi. Nawet początkujący jogini bez problemu dostrzegą tu doskonale widoczne asany. Choć niektórym Kamasutra może kojarzyć się z pozycjami godnymi akrobaty, bez obaw – zbiór miłosnych póz zawiera i te, które są dziś powszechnie znane, lecz nie od razu kojarzone z hinduskim poradnikiem.

Przykłady? „Skorupa żółwia” – czyli pozycja „od tyłu” w ułożeniu leżącym, czy „bogini” – gdy kobieta siada na siedzącym, opartym o ścianę mężczyźnie, oplatając go nogami.

Nauka historii z Kamasutrą

Kamasutra to dzieło, które dostarcza wielu informacji na temat życia dawnych Indii. Watsajajana porusza m. in. problem prostytucji i jej społecznej roli, jak również kwestie zwyczajów ślubnych (np. wskazówki dotyczące nocy poślubnej). Autor sporo uwagi poświęca również samemu problemowi zawierania małżeństw w Indiach, a więc funkcjonującym do dziś związkom aranżowanym.

Ile pozycji ma Kamasutra?

Początkowo Kamasutra zawierała kilkadziesiąt pozycji seksualnych. Przez wieki, powstało wiele ich wariacji, a książka została poszerzone. Dziś, pozycje Kamasutry można liczyć w setkach. Watsjajana opisuje nie tylko to, jakie pozycje należy przyjmować, aby urozmaicić życie seksualne; autor Kamasutry przykłada sporą wagę do tego, jakie umiejętności powinni posiąść mężczyzna i kobieta, aby w pełni zaspokoić swojego partnera. Warto zajrzeć do Kamasutry – choćby po to, by uzmysłowić sobie, jak setki lat temu ludzie wyobrażali sobie receptę na udane pożycie seksualne.

Najsłynniejsze pozycje Kamasutry

Kamasutra spopularyzowała wiele pozycji seksualnych. Oto niektóre z nich, znane dziś na całym świecie.

  • Kwiat lotosu. Mężczyzna siada krzyżując nogi, zaś kobieta siada na nim – oplatając jego biodra nogami. Kobieta rusza się powoli, w przód i w tył, utrzymując kontakt wzrokowy z partnerem, co służy budowaniu więzi.
  • Tron cesarzowej. Mężczyzna kładzie się na plecach, prostując nogi. Kobieta siada na nim tyłem, przywierając plecami do jego klatki piersiowej. Pozycja ta, podobnie jak poprzednia, daje duże pole manewru przede wszystkim kobiecie.
  • Taczka. Mężczyzna stoi lekko uginając nogi, z kolei kobieta staje tyłem do niego, podpierając dłonie o podłoże. Mężczyzna chwyta jej uda i podnosi, po czym rozpoczyna stosunek seksualny. Ta pozycja wymaga od obojga partnerów dobrej kondycji fizycznej, ale i koordynacji ruchowej.

Kamasutra – w jakiej formie?

Podstawową postacią, pod jaką można dziś spotkać Kamasutrę, jest oczywiście książka. Należy jednak pamiętać, że na przestrzeni lat powstało setki, jeśli nie tysiące interpretacji słynnego poradnika kochania. Na rynku można znaleźć Kamasutrę opatrzoną fotografiami, obrazkami satyryków lub nowoczesnych artystów. Nietrudno również o filmy i poradniki internetowe.

Taka forma Kamasutry sprawdzi się, gdy zależy ci wyłącznie na poznaniu nowych pozycji seksualnych – należy jednak pamiętać, że oryginalna Kamasutra autorstwa Watsjajany, to nie tylko porady dotyczące seksu, ale i budowania relacji pomiędzy partnerami. Aby dokładnie zrozumieć, co hinduski filozof miał na myśli, lepiej przeczytać jego dzieło, niż sugerować się tylko obrazkami z internetu.

Kamasutra, czyli traktat o miłowaniu w Polsce

Spolszczona wersja Kamasutry powstałą w 1985 roku. „Kamasutra, czyli traktat o miłowaniu” ukazała się w przekładzie z sanskrytu Marii Krzysztofa Byrskiego. 

Kamasutra to nie tylko instruktaż współżycia seksualnego. To poradnik dla kochających się par, które przez fizyczność chcą jeszcze bardziej pogłębić swoją więź. Nie warto więc spłycać znaczenia przesłania, jakie miał do przekazania Watsjajana. Zajrzyj do książki już dziś i przekonaj się, jak Kamasutra może wpłynąć na twój związek.

Polecamy:
Zdjęcie: Envato Elements