Data modyfikacji:

Joga dla początkujących. Co kupić zanim zaczniesz trening?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę i nie wiesz, jak się przygotować? A może poszukujesz inspiracji do stworzenia prezentu dla jogina lub joginki? Sprawdź naszą propozycję gadżetów, które umilą ci uprawianie tej pięknej dyscypliny. Dzięki nim, każdy trening będzie jeszcze przyjemniejszy dla każdego początkującego jogina!

Podstawowe informacje na temat jogi

Joga jest systemem ćwiczeń opartym na filozofii indyjskiej. Polega nie tylko na trenowaniu ciała, ale i uspokojeniu umysłu. Dowiedziono, że joga przynosi liczne korzyści nie tylko w sferze fizycznej, ale i psychicznej. Ta dyscyplina stałą się bardzo popularna w ostatnich latach praktycznie na całym świecie. Stanowi doskonałe uzupełnienie innego rodzaju aktywności fizycznych.

Jakie efekty przynosi ćwiczenie jogi?

Efekty trenowania jogi są widoczne praktycznie od razu. Już po pierwszym treningu, można odczuć lepsze rozciągnięcie mięśni. Należy podkreślić, że występują różne rodzaje jogi i o od nich uzależnione będą końcowe rezultaty. Przykładowo, joga dynamiczna, czyli ashtanga, doskonale sprawdzi się, gdy twoim celem jest zgubienie zbędnych kilogramów.

Na co możesz liczyć trenując jogę?

1. Poprawi się twoja postawa ciała

Jogini trenujący wiele lat wyróżniają się perfekcyjną postawą ciała. To dlatego, że większość ćwiczeń wymusza mocne ściągnięcie łopatek oraz wciągnięcie brzucha. Takie ułożenie ciała szybko wchodzi w nawyk, dzięki czemu będziesz prezentować się znacznie lepiej na co dzień.

2. Będziesz mieć bardziej rozciągnięte mięśnie

Chcesz, by ciało było bardziej rozciągnięte? Trudno o lepszą metodę na to, niż joga. Asany, czyli ćwiczenia rozciągające, przynoszą naprawdę rewelacyjne efekty.

3. Polepszysz formę twoich stawów

Po pierwsze – ćwiczenia z zakresu jogi polepszą ruchomość wszystkich twoich stawów. Po drugie – joga sprawdzi się doskonale, gdy doskwierają ci bóle stawów; jej trenowanie zwiększa ilość mazi odpowiadające za płynną pracę stawu.

4. Lepsze ciśnienie krwi

Joga dotlenia i poprawia pracę serca. Jej regularne trenowanie znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych.

5. Poprawa samopoczucia

Już po pierwszym treningu zauważysz, że joga niweluje uczucie zmęczenia. Odpręża, pomaga pozbyć się napięć i stresu. To świetny sposób na wyluzowanie się po pełnym nerwów dniu.

Co kupić przed treningiem jogi? 10 propozycji

Jeśli jesteś przekonana do rozpoczęcia przygody z jogą, w praktyce możesz zacząć w każdej chwili. Potrzebujesz jedynie kawałka miejsca do ćwiczeń i dobrego instruktażu. Istnieją jednak praktyczne gadżety, które treningi jogi od samego początku uczynią znacznie przyjemniejszymi.

1. Dobra mata do ćwiczeń

Bez dwóch zdań, mata w jodze odgrywa bardzo ważną rolę. W końcu ma być wygodnie – nie sięgaj więc po zwykłe karimaty czy koc. Zainwestuj w dobrą matę, która pozwoli ci na komfortowe trenowanie jogi w każdych warunkach. Trening będzie o wiele przyjemniejszy, gdy wybierzesz matę w energetyzujących, żywych kolorach.

2. Dobra odzież sportowa

Nie trzeba wydawać na nią majątku, jednak jogi nie warto ćwiczyć w zwykłym, luźnym t-shircie czy dresowych spodniach, w których chodzisz po domu. Powód jest banalny – w jodze wykonuje się wiele tzw. pozycji odwróconych. Ćwicząc je w luźnych ubraniach ryzykujesz, że te będą krępować twoje ruchy, a dodatkowo – przez luźny strój można część ciała. Najlepiej, jeśli wybierzesz przylegające do ciała legginsy, top sportowy i dobrze dobrany stanik.

3. Kostki do jogi

Przydadzą się w wykonywaniu asanów – co prawda, można zastąpić je np. kilkoma książkami, jednak nie da się ukryć, że piankowe bloczki w stabilizacji kończyn sprawdzą się o wiele lepiej!

4. Pasek do jogi

Prosty gadżet, który świetnie sprawdza się zarówno w ćwiczeniach rozciągających, jak i tych wzmacniających twoją równowagę. Poza tym – przyda się do wygodnego noszenia maty treningowej.

5. Książki o jodze

Wiedzę najlepiej czerpać od specjalistów. Gdy już poczujesz „bakcyla”, poszerzaj informacje o jodze – najlepiej, sięgając po wartościowe lektury.

6. Wałek do jogi

Posłuży jako wygodne podparcie w trakcie ćwiczenia asanów. Jeśli wybierzesz wałek do jogi z wypustkami, możesz liczyć jednocześnie na przyjemny masaż w trakcie treningu.

7. Sportowa butelka

Jeśli wydaje ci się, że joga nie męczy, możesz się zdziwić! Wybierając się na trening, nie zapomnij zabrać ze sobą wody. Wygodna, antypoślizgowa i łatwa w czyszczeniu butelka, po którą będziesz mogła sięgnąć w dogodnym momencie, będzie idealnym rozwiązaniem.

8. Poduszka do medytacji

Medytacja jest nieodłączną częścią jogi. O ile na samym początku na pewno nie będzie w głównym kręgu twoich zainteresowań, z całą pewnością pojawi się w późniejszym okresie. Wygodna poduszka do medytacji to gadżet dla zapalonych joginów, ale i tych, którzy dopiero zaczynają pracować w ten sposób nad swoim umysłem.

9. Mata do akupresury

Po efektywnym treningu, warto położyć się na macie z wypustkami. Na początku, nie będzie to zbyt przyjemne przeżycie – z czasem jednak odczujesz, jak twoje mięśnie rozluźniają się. Mata do akupresury to gadżet, który pozwoli ci zakończyć ćwiczenia w idealny sposób.

10. Torba na akcesoria do jogi

Wszystkie twoje gadżety do jogi zamknij w stylowej, a zarazem bardzo praktycznej torbie – idealnej na trening, jak i w podróży.

W treningu jogi najważniejsze jest zaangażowanie i systematyczność. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wspomóc go praktycznymi i miłymi dla oka gadżetami. Zaczynasz już kompletować swój zestaw joginki?

Autorka: Joanna Stanuch