Data modyfikacji:

Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj 5 sposobów na stres

Nie można uciec od stresu – każdy człowiek jest na niego narażany regularnie, zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i w życiu prywatnym. Czasem stres działa mobilizująco, jednak zazwyczaj jest on powodem złego samopoczucia, a nawet problemów zdrowotnych. Skoro nie można go uniknąć, to jak radzić sobie ze stresem? Poznaj 5 metod, które pomogą ci „wrzucić na luz”.

Jak stres działa na twój organizm?

Stresujący dzień w pracy, kłótnia z partnerem, długi postój w korku – na stres każdy z nas narażony jest niemal codziennie. W natłoku obowiązków wielu osobom zdarza się go ignorować lub przyjmować za naturalny stan.

Gdy stres jest mobilizujący, jego efekty mogą okazać się dobre – przykładem są osoby, które lepiej pracują pod presją czasu. Jeśli jednak stres wiąże się z poczuciem osamotnienia, niemocy, żalu czy smutku, odczuwając go stale szybko zauważysz negatywną odpowiedź organizmu.

Doskwierają ci któreś z poniższych objawów? Jeśli tak, może to oznaczać, że powinieneś znaleźć sposób na to, jak skutecznie walczyć ze stresem. Oto, jak objawia się jego nadmiar:

 • Dolegliwości żołądkowe – najczęściej zaparcia lub biegunki,
 • Bezsenność,
 • Pogorszenie pamięci i koncentracji,
 • Stany lękowe i depresyjne,
 • Przyspieszone bicie serca,
 • Utrata lub wzmożenie apetytu,
 • Problemy z cerą i wypadanie włosów,
 • Bóle mięśni i stawów,
 • Zmiany w cyklu miesiączkowym.

Długotrwały stres może prowadzić do poważnych chorób, jak cukrzyca, osteoporoza czy otyłość. Choć fizjologiczne objawy stresu trudno przypisać tylko do jednego źródła, nie wolno ich bagatelizować. Zwłaszcza jeśli zauważasz u siebie kilka z powyższych dolegliwości, zacznij szukać sposobu na stres!

Sprawdź: Dieta na stres

Jak walczyć ze stresem i nerwami? 5 prostych sposobów

 1. Aktywność fizyczna.
  Sport to jeden z najlepszych sposobów na rozładowanie stresu. Znajdź dyscyplinę, która sprawia ci przyjemności i po prostu znajdź na nią czas. Bieganie, nordic walking czy fitness – wszystko jedno. Ruszając się zniwelujesz napięcie i pobudzisz ciało do produkcji endorfin, które szybko poprawią twój nastrój.

 2. Czas na odpoczynek.
  Jeśli nie masz czasu na wartościowy relaks nie dziw się, że ciągle jesteś spięty. Godzina spędzona na masażu, czytaniu książki, drzemce czy słuchaniu muzyki przyda się każdemu.

 3. Śpij odpowiednio długo .
  Ile? Mniej więcej 7-9 godzin na dobę. Sen to czas na regenerację organizmu, a także uodpornienie go na stresowe sytuacje.

 4. Naturalne sposoby na stres – dieta.
  Niedobór pewnych składników pokarmowych może obniżać odporność na stres. Mowa przede wszystkim o magnezie, cynku i potasie. Zadbaj o to, by twój jadłospis był zbilansowany – nie powinno zabraknąć w nim warzyw, owoców, chudego mięsa, orzechów, produktów z pełnego ziarna i zdrowych tłuszczy, które wspierają układ nerwowy.

 5. Szybkie sposoby na stres, czyli suplementy.
  Dobrym sposobem na przewlekły stres są suplementy. Zwróć uwagę, aby były stuprocentowo naturalne – powinny bazować na uspokajających ziołach (np. melisa) oraz pierwiastkach wspierających układ neurologiczny (np. magnez, potas).

 6. Zaakceptuj siebie
  Choć brzmi to jak wyświechtany frazes, musisz zaakceptować swoje życie takie, jakim jest. Zrozum, że nie wszystko zawsze musi ci się udawać, a każdy błąd traktuj jak cenną naukę. Staraj się kontrolować stres, a twoje dni staną się o wiele prostsze.
Choć stresu nie da się uniknąć, dla zdrowia psychicznego i fizycznego należy go rozładowywać. Znajdź czas na odpoczynek, zmień codzienne nawyki i wdróż w życie aktywność fizyczną – zmiany zauważysz bardzo szybko!

Zainteresują Cię również:

Autorka: Joanna Stanuch