Data modyfikacji:

Polipy macicy. Co to jest? Jakie są objawy i jak leczyć?

Polipy macicy to łagodne zmiany w obrębie błony śluzowej macicy. Z reguły nie zagrażają zdrowiu kobiet, ale mogą być przyczyną niepłodności lub poronienia. Sprawdź, jakie dają objawy, jak je leczyć i czy da się im zapobiec.

Co to jest polip?

Macica pokryta jest błoną śluzową, zwaną endometrium. Zdarza się, że endometrium rozrasta się w sposób nieprawidłowy, tworząc maczugowate zmiany – polipy endometrialne. Częściej występują mnogo niż pojedynczo. Lokalizują się w obrębie szyjki lub na trzonie macicy.


Czy polip to rak?

Nie, polipy to rozrosty błony śluzowej o łagodnym charakterze. Nie dają przerzutów i nie są zaliczane do tzw. stanów przedrakowych, ale to nie oznacza, że nie mogą być niebezpieczne. U niewielkiego odsetka kobiet wokół polipów stwierdza się raka.

Polipy macicy – przyczyny

Przyczyny powstawania polipów macicy wciąż nie są do końca znane. Wiadomo, że pojawiają się u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Dokładnie u tych, których organizm produkuje za dużo estronegów. Najczęściej dotyczą kobiet powyżej 30. roku życia, ale z tym schorzeniem mogą się borykać także młodsze kobiety.

Polip szyjki a polip trzonu macicy – jaka jest między nimi różnica?

Oba polipy różnią się umiejscowieniem w macicy oraz budową histologiczną. Te szyjkowe rzadko zawierają poszerzone gruczoły, w przeciwieństwie do polipów trzonu macicy, które są zbudowane z błony śluzowej macicy wraz z gruczołami. 

Polipy szyjki macicy mogą być widoczne już w badaniu ginekologicznym za pomocą wziernika ginekologicznego. Znajdują się w ujściu kanału, mogą z niego wystawać lub zwisać. Trudno je pomylić z tymi, które występują w trzonie. Zdiagnozowanie polipów trzonu macicy wymaga badania ultrasnonograficznego lub biopsji błony śluzowej macicy.

Polipy macicy – objawy

Początkowo polipy nie dają żadnych objawów, które mogłyby cię zaniepokoić. Dopiero z czasem, rozrastając się, mogą krwawić. Zdarza się to szczególnie często po stosunku. Polipy macicy mogą także samoistnie pękać, czego skutkiem jest plamienie między miesiączkami lub po menopauzie. 

Leczenie polipów macicy

Usuwanie polipa szyjki macicy nie jest trudne, jeśli jest zlokalizowany w ujściu szyjki. Ginekolog może to zrobić od razu po zdiagnozowaniu. W niektórych przypadkach, kiedy zmiany są mnogie lub duże, opróćz wykręcenia polipa konieczne jest także wyłyżeczkowanie błony śluzowej szyjki macicy. 

Łyżeczkowanie błony śluzowej trzonu macicy jest metodą leczenia z wyboru. Jednak nawet doświadczony ginekolog zabieg powinien przeprowadzać z użyciem specjalnej kamery endoskopowej, którą wprowadza do macicy. Urządzenie posiada maleńką kamerę, źródło światła i narzędzia, które są pomocne przy usuwaniu polipów. Ta metoda to histeroskopia.

Usunięte zmiany z macicy wysyła się do laboratorium, gdzie badają je pod kątem histopalotogicznym. Wynik badania jest gotowy do odbioru zazwyczaj po około 2-3 tygodniach. Dopiero wtedy można mieć pewność, że usunięte zmiany z macicy były na pewno polipami, czyli łagodnymi zmianami błony śluzowej.

Czy zawsze trzeba usuwać polipy macicy?

Jeśli specjalista nie stwierdza żadnych przeciwwskazań, to jak najbardziej trzeba je usunąć. 
Po pierwsze: dopiero po badaniu histopatologicznemu wiadomo, że to na pewno była zmiana łagoda. Po drugie: nawet jeśli polipy nie dają jeszcze żadnych objawów, mogą zacząć krwawić. Po trzecie: polipy utrudniają zajście w ciążę i jej utrzymanie.

Ile kosztuje usunięcie polipów macicy?

Specjalista, który zajmuje się usuwaniem polipów, to ginekolog. Zabieg usuwania polipów macicy kosztuje około 300-550 zł. Cena zależy od liczby polipów, umiejętności ginekologa i miasta. Ceny w większych miastach są przeważnie wyższe. 
Oczywiście możesz też zapisać się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Zabieg usuwania polipów macicy jest refundowany we wszystkich placówkach ginekologicznych, które podpisały umowę z NFZ.

Zalecenia po usunięciu polipa macicy

Rekonwalescencja trwa około 2-4 tygodnie. Po tym czasie krwawienie powinno ustać. Wstrzymaj się z seksem do następnej miesiączki. Endometrium odbudowywuje się powoli. 
Po otrzymaniu wyniku badania histologicznego pobranych wycinków z macicy umów się na omówienie wyników ze swoim ginekologiem. 

Polipy macicy – zapobieganie:

Niestety, nie masz wpływu na to, czy polipy się pojawią. Dokładne przyczyny ich powstawania wciąż nie są znane. Nie da się im skutecznie zapobiec.

Polipy szyjki i trzonu macicy a ciąża

Wszystkie zmiany patologiczne dotyczące błony śluzowej macicy zmniejszają szanse na zagnieżdżenie się zarodka lub jego prawidłowy rozwój. Niestety, przyczyną niepłodności mogą być polipy macicy. Zmiany same w sobie stanowią barierę, którą zarodek musi pokonać, by móc się zagnieździć. 

Zanim zaczniesz starać się o dziecko, umów się na badanie ginekologiczne. Jeśli specjalista wykryje i usunie polipy przed zajściem przez ciebie w ciążę, nie masz się o co martwić. Polipy macicy przeważnie nie nawracają.

Problem pojawia się, kiedy ginekolog zdiagnozuje polipy, kiedy jesteś już w ciąży. Stanowią one realne zagrożenie dla rozwoju płodu. Poronienie na wczesnym etapie ciąży dotyka wiele kobiet, które mają polipy zlokalizowane w macicy. Wynika to z faktu, że organizm kobiety próbuje się pozbyć zmian rozrostowych na błonie śluzowej macicy przez wywoływanie skurczów narządu rodnego. Przez to płód jest zagrożony. Niestety, niewiele można zrobić z polipem, kiedy jesteś już w ciąży. Specjaliści w takich sytuacjach radzą, by wstrzymać się od seksu. Stosunek płciowy z penetracją może mechanicznie podrażniać polipa, powodując jego krwawienie. Może to być sygnał dla macicy, że coś jest nie tak, i może zacząć się kurczyć, co grozi poronieniem.

Autorka: Natalia Ciszewska