Dieta śródziemnomorska na wysoki cholesterol
Jest rekomendowana przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Opiera się na niskim spożyciu nasyconych kwasów tłuszczowych, które zastępuje się tłuszczami roślinnymi i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi pochodzącymi z ryb.
Mięso wołowe, drobiowe czy wieprzowe jest zastępowane rybami i owocami morza, które raczej się grilluje lub gotuje. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zjeść cielęciny w sosie lub innej potrawy raz czy dwa razy w miesiącu.
Dieta śródziemnomorska uwzględnia także niewielkie ilości wina do obiadu, które poprawia trawienie. Jest także bogata w warzywa, takie jak:
- bakłażany,
- cukinie,
- pomidory,
- czosnek,
- marchew,
- cebulę.
Dieta wegetariańska na wysoki cholesterol
Opiera się na bogatych w błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe produktach roślinnych - warzywach i owocach. Wyklucza spożywanie mięsa, ale dopuszcza jedzenie jaj, serów i innych niemięsnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Zalecane jest spożywanie produktów o wysokiej zawartości żelaza, np. buraczków i szpinaku. Można także suplementować dietę
witaminą B12.
Wysoki cholesterol - co jeść?
- oliwa z oliwek i olej rzepakowy
Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają zbić wysoki poziom cholesterolu. Możesz je stosować np. jako bazę do sosów sałatkowych.
Morskie tłuste ryby są doskonałym źródłem kwasów omega-3, które obniżają poziom cholesterolu LDL. Osobom z wysokim poziomem cholesterolu polecane są szczególnie: śledzie, makrele, sardynki, łososie i węgorze. Pamiętaj, że ryby są wysokokaloryczne, dlatego uwzględnij to w swoim dziennym bilansie kalorii, jeśli planujesz zrzucić kilka kilogramów.
Grejpfruty, cytryny czy limonki są bogate w kwasy, które biorą udział w rozpuszczaniu złogów cholesterolowych. Dodatkowo, są bogatym źródłem witaminy C, która poprawia odporność.
To źródło błonnika i kwasu linolenowego, który ma właściwości podobne do kwasów omega-3. Siemię lniane jest dodatkowo polecane osobom, które cierpią na zapalenie przełyku i żołądka lub na wrzody żołądka.
Nie tylko poprawia trawienie, ale także wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Produkty z wysoką zawartością błonnika to płatki owsiane i jęczmienne, marchew, gruszki czy fasola strączkowa.
Orzechy ziemne, włoskie, laskowe, nerkowce i migdały zmniejszają poziom cholesterolu. Warto je jeść ze skórką. Pamiętaj, że są wysokokaloryczne, dlatego mała garść orzechów dziennie powinna w zupełności wystarczyć.
Wysoki cholesterol - czego nie jeść?
- czerwonego tłustego mięso,
- produktów smażonych na głębokim oleju,
- tłustego nabiału,
- chipsów i innych tłustych przekąsek,
- produktów typu instant (zupek i sosów w proszku),
- dań typu fast food,
- ciast i ciastek.