Data modyfikacji:

Biegunka – zatrucie pokarmowe czy wirus? Przyczyny biegunki

Biegunka to objaw, a nie choroba sama w sobie. Pojawia się przeważnie znienacka, krzyżując plany i uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie są jej przyczyny, jak ją leczyć i co wspólnego ma klątwa faraona z biegunką.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o biegunce?

 1. Najczęstsze przyczyny biegunki.
 2. Czym się różni biegunka wirusowa od tej na tle zatrucia pokarmowego?
 3. Biegunka wirusowa na tle zakażenia rotawirusami.
 4. Biegunka wirusowa na tle zakażenia adenowirusami.
 5. Biegunka wirusowa na tle zakażenia norowirusami.
 6. Biegunka wirusowa na tle zakażenia astrowirusami.
 7. Biegunka na tle zakażenia Salmonellą (biegunka bakteryjna).
 8. Biegunka na tle zakażenia Shigella (biegunka bakteryjna).
 9. Biegunka na wakacjach.
 10. Leczenie biegunki.
 11. Wygląd stolca a choroby.
 12. Jak zapobiegać biegunkom?

Najczęstsze przyczyny biegunki:

choroby bakteryjne;
choroby wirusowe;
choroby grzybicze;
choroby pasożytnicze;
reakcje alergiczne;
zatrucia pokarmowe;
zespół jelita wrażliwego;
urazy mechaniczne;
stres;
przedawkowanie witaminy C;
nadużycie alkoholu;
wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
zespół Leśniowskiego-Crohna;
nowotwory.

Czym się różni biegunka wirusowa od tej na tle zatrucia pokarmowego?

Przyczyn zatrucia pokarmowego może być wiele (bakterie toksynotwórcze i ich toksyny lub toksyny niebakteryjne), natomiast przyczyną biegunki wirusowej mogą być tylko wirusy. Są to przeważnie adenowirusy, astrowirusy, norowirusy lub rotawirusy.

Czas trwania biegunki i moment pojawienia się pierwszych objawów zależy od indywidualnych cech organizmu, sprawności układu immunologicznego, ilości i zjadliwości drobnoustrojów lub innych czynników wywołujących dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Nie ma reguły, biegunka na tle wirusowym może pojawić się tak samo szybko, jak ta na tle zatrucia pokarmowego.

Mechanizm powstawania biegunek jest różny, ale efekt jest taki sam – wodnisty lub śluzowy kał, który może utrzymywać się przez kilka dni. Dlatego znalezienie przyczyny na podstawie samych objawów jest trudne.

Biegunka wirusowa na tle zakażenia rotawirusami

To ciężka, wyniszczająca organizm biegunka. Powoduje silne odwodnienie i szybką utratę masy ciała. Towarzyszy jej często gorączka sięgająca 40-41°C. Chorują na nią głównie małe dzieci, ale dorośli z osłabioną odpornością też mogą ulec zakażeniu.

Biegunka wirusowa na tle zakażenia adenowirusami

Objawy pojawiają się dopiero 7-10 dni po zakażeniu. Zakażenie dotyczy przede wszystkim dzieci i osób z osłabiony układem immunologicznym.

Biegunka wirusowa na tle zakażenia norowirusami

Trwa od jednego do trzech dni. Jest bardzo zakaźna – wirus może być przenoszony przez przedmioty codziennego użytku, wodę i żywność. Objawy towarzyszące biegunce to zawroty głowy i osłabienie.

Biegunka wirusowa na tle zakażenia astrowirusami

Występuje najczęściej u dzieci do siódmego roku życia, w okresie zimowo-wiosennym. Okres inkubacji jest krótki. Już po 24-36 godzinach od zakażenia, może pojawić się uciążliwa biegunka, trwająca kilka dni.

Biegunka na tle zakażenia Salmonellą (biegunka bakteryjna)

Objawy biegunki pojawiają się niedługo po zakażeniu, już w ciągu 6-48 godzin. Biegunka na tle zakażenia pałeczkami Sallmonelli może być niezwykle uciążliwa. Objawy są przeważnie silnie wyrażone, mijają dopiero po 3-7 dniach. Nie zaleca się zażywania antybiotyków ze względu na ryzyko wydłużenia czasu nosicielstwa.

Biegunka na tle zakażenia Shigella (biegunka bakteryjna)

Czynnikiem chorobotwórczym są pałeczki czerwonki, które oprócz biegunki, odpowiadają także za zawroty głowy, majaczenie, drgawki i utratę łaknienia. Objawy zaczynają się przeważnie od obfitej i wodnistej biegunki lub od bólu głowy. Z czasem kał zmienia swoją konsystencję – staje się śluzowy, z domieszką świeżej krwi. Wypróżnieniom może towarzyszyć bolesne parcie na stolec. Przy silnych objawach z ośrodkowego układu nerwowego, konieczna może się okazać hospitalizacja.

Biegunka na wakacjach

Nazywana jest często klątwą Faraona. W wyniku zmiany flory bakteryjnej, mogą pojawić się dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Przyczyną może być napicie się nieprzegotowanej wody z obcymi dla twojego organizmu drobnoustrojami. Objawy przechodzą zwykle same po 1-3 dniach. Pojawia się często u urlopowiczów, wypoczywających w Egipcie. Jeśli nie chcesz tracić wakacyjnego nastroju i korzystać z uroków urlopu, możesz profilaktycznie stosować probiotyki i prebiotyki przed i w trakcie wypoczynku.

Leczenie biegunki

Objawem, z którego chorzy często nie zdają sobie sprawy jest odwodnienie. Lekkie może nie dawać zauważalnych objawów, ale średnie i ciężkie zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego leczenie biegunki, zawsze trzeba rozpocząć od nawodnienia organizmu – pij dużo przegotowanej lub butelkowanej wody.
Zażywaj węgiel leczniczy, który bierze udział w wiązaniu toksyn i bakterii, co przyspiesza procesy zdrowienia oraz probiotyki lub prebiotyki, które odbudowują naturalną florę bakteryjną w jelitach.

Jeśli biegunka utrzymuje się powyżej 5 dni, udaj się na wizytę do lekarza. Być może konieczne będzie wprowadzenie dodatkowego leczenia farmakologicznego lub dożylne podanie płynów.

Wygląd stolca a choroby:

• ze świeżą krwią i śluzem – może to być objaw hemoroidów, zapalenia jelita grubego lub innych schorzeń w obrębie końcowego odcinka przewodu pokarmowego;
• z czarną krwią, smolisty – przyczyną mogą być wrzody lub inne schorzenia z początkowego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, dwunastnicy);
• tłusty, ciastowaty – przyczyną może być zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, czyli problem z produkcją lub wydzielaniem enzymów trzustkowych;
• wodnisty – przyczyną jest najprawdopodobniej zaburzone wchłanianie w obrębie jelit.

Jak zapobiegać biegunkom?

• myj ręce po wyjściu z toalety, nie używaj wspólnych ręczników;
• myj ręce przed jedzeniem i nie spożywaj posiłków niewiadomego pochodzenia;
• nie pij nieprzegotowanej wody z kranu;
• unikaj bezpośredniego i pośredniego kontaktu z osobą chorą.