Data publikacji:

Aparaty na haluksy. Czy są skuteczne?

Szacuje się, że nawet co czwarta kobieta po 50. roku życia cierpi na schorzenie jakim są haluksy. Trudności i ból w przemieszczaniu się, nieprawidłowa postawa ciała oraz widoczne zmiany zwyrodnieniowe spowodowane haluksami, znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.  Jak zatem leczyć haluksy? Czy jedynym wyjściem pozostaje operacja?

Jak powstają haluksy? Czy da się zapobiegać haluksom?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku wielu kobiet, a także niewielkiej liczby mężczyzn, głównym i najważniejszym czynnikiem predysponującym do powstania haluksów są uwarunkowania genetyczne, których objawami są nieprawidłowości w budowie śródstopia, stawów i dużego palca (tzw. egipski kształt stopy).

Powszechne przekonanie dotyczące stosowania nieprawidłowego obuwia, również ma w sobie ziarno prawdy. Wysokie obcasy oraz wąsko zakończone czubki butów powodują nienaturalne ułożenie stopy, a przez to deformację kości, płaskostopie i ostatecznie zmianę pozycji palucha w kierunku pozostałych palców. Efektem tego jest bolesna wypukłość z rozwijającym się stanem zapalnym. 

Pozostałe czynniki przyczyniające się do powstania haluksów to: otyłość i brak aktywności fizycznej. Prawidłowo dopasowane obuwie, ćwiczenia oraz utrzymanie odpowiedniej wagi mogą pomóc w zapobieganiu haluksów. 

Jak leczyć haluksy?

Złota zasada - zacznij działać już w momencie zauważenia pierwszych objawów. Skonsultuj się z ortopedą i rozpocznij leczenie. Na rynku istnieje cała gama produktów, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Od plastrów o działaniu doraźnym, po opaski na haluksy utrzymujące prawidłową postawę palucha, kończąc na aparatach do stosowania na dzień i na noc podczas leczenia i co ważne - profilaktyki.

Poniżej przeczytacie o szczegółach dotyczących popularnych aparatów na haluksy.

1. Dr Sapporo Bunito duo 

Aparat dla osób z lekkimi i średnio zaawansowanymi zwyrodnieniami. Najlepszy efekt obserwuje się podczas użytkowania aparatu od 4-6 godzin dziennie, zwłaszcza w czasie ruchu. Aparat stabilizuje i prawidłowo kieruje duży palec, a dodatkowo zmniejsza ból i przeciwdziała powstaniu rozległego płaskostopia. Największą zaletą tego aparatu na haluksy, jest fakt, że podczas użytkowania można swobodnie się poruszać bez uczucia dyskomfortu. 

2.  Marcin Aparat Na Haluksa

Wśród aparatów korekcyjnych Marcin, znajdziemy szyny, które stosuje się wyłącznie w nocy. Ich głównym zadaniem jest odwodzenie palca, tak aby powrócił do prawidłowej pozycji. Znajdziemy także aparaty dla osób z zaawansowanym stadium haluksów, do wykorzystania w czasie ruchu. Aparaty na haluksy Marcin wyróżniają się delikatną obecnością silikonów medycznych, dzięki czemu są bardzo delikatne. Ma to znaczenie podczas zaawansowanego przebiegu choroby. W opakowaniach zazwyczaj znajdują się aparaty zarówno na lewą i prawą stopę.

3. Hallufix - aparat na haluksy

Aparat niemieckiej produkcji posiada szynę oraz opaski pozwalające na odpowiednie dopasowanie aparatu do stopy. Dodatkowo dla zmniejszenia możliwości powstania otarcia lub bólu, aparat wyposażony jest w żelowe podkładki. Przy lekkim zaawansowaniu choroby, aparat umożliwia całkowite skorygowanie zwyrodnienia.

4. MDH Hallustop Aparat do korekcji haluksów dzienny

Aparat przeznaczony do dziennego wykorzystania, skonstruowany z elastycznych pasków, które gwarantują eliminację uczucia dyskomfortu podczas ruchu. Dużą zaletą tego aparatu jest możliwość dostosowania go do większości typów obuwia.

5. Aparat korygujący haluksy - Hallucomfort

Produkt wykonany jest z elastycznego polimeru żelowego, który idealnie nadaje się do zmniejszenia napięcia powstałego podczas noszenia wysokich butów. Jego zaletą jest swoista uniwersalność przez wzgląd na tworzywo z jakiego jest wykonany. Aparat idealnie nadaje się dla osób obciążonych genetycznie, które pragną zapobiegać powstaniu haluksów.
Autorka: Oliwia Mazurek