Właściwości żeń-szenia, które docenią sportowcy
Żeń-szeń wykazuje cenne właściwości nie tylko w przypadku naszej pamięci czy poprawy samopoczucia. Jego działanie z pewnością docenią również sportowcy, i to zarówno początkujący, jak i profesjonalni.
Dlaczego? Stosowana od tysięcy lat substancja dodaje energii i siły oraz poprawia wytrzymałość, które zdecydowanie przydają się na treningu.
Co więcej, żeń-szeń odpowiada za obniżanie kwasu mlekowego we krwi. Czym jest tajemnicza substancja? To właśnie ona powstaje w wyniku niedoboru tlenu w komórkach organizmu i w efekcie powoduje bolesne zakwasy po intensywnym wysiłku.
Regularne przyjmowanie cennej rośliny sprawi, że nie tylko osiągniesz lepsze wyniki na treningach, ale także zapomnisz o bolesnych porankach po wizycie w siłowni.
Żeń-szeń – przeciwwskazania i skutki uboczne
Wbrew pozorom naturalne substancje nie są dla każdego. Podobnie jest z żeń-szeniem, który ma liczne przeciwwskazania. Jednym z nich jest nadciśnienie i inne choroby serca, które wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Dodatkowo osoby chorujące na hemofilię zdecydowanie powinny zrezygnować z przyjmowania preparatu z ginsengiem ze względu na działanie przeciwzakrzepowe. Skłonność do hipoglikemii to kolejne przeciwwskazanie do zażywania żeń-szenia.
Pamiętaj, że żeń-szeń, o ile jest zażywany późnym wieczorem lub bezpośrednio przed snem, może być przyczyną bezsenności. Zrezygnuj również z przyjmowania preparatów w przypadku gorączki, stanu zapalnego oraz kuracji lekami z warfaryną.
Ginseng nie powinien być spożywany przez dzieci, kobiety w ciąży lub w okresie karmienia – do tej pory nie przeprowadzono badań dowodzących bezpieczeństwa żeń-szenia dla płodu i noworodków.
Paracelsus powiedział kiedyś, że wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet naturalne substancje mogą mieć skutki uboczne, w szczególności, gdy są przyjmowane w nadmiarze.
Żeń-szeń, choć ma mnóstwo cennych właściwości, może powodować biegunkę, bóle głowy, nadciśnienie, senność i pogorszenie samopoczucia. Objawy te nazywa się zespołem żeńszeniowym, który może być również przyczyną powstawania zmian na skórze.