W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o potencjale morwy białej – rośliny o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Jeśli szukasz naturalnego wspomagacza odchudzania lub borykasz się z problemami z poziomem cukru, zdecydowanie powinnaś ją wypróbować. Jakie jeszcze dobroczynne właściwości skrywa morwa biała?
Morwa biała to właściwie drzewo liściaste z rodziny morwowatych. Pochodzi z Chin, gdzie od wieków służyła jako pożywka dla jedwabników – owadów produkujących jedwab. W Europie pojawiła się we wczesnym średniowieczu.
Drzewo morwy osiąga nawet do 15 metrów wysokości. Jej owoce kształtem przypominają jeżyny – mogą występować w barwach czarnej, białej lub różowej.
Morwa biała to źródło dużej ilości cukrów prostych. Znajdują się w niej glukoza, sacharoza, maltoza i fruktoza, co sprawia, że owoce morwy mają mdły, słodki smak.
Morwa biała to również skarbnica witamin z grupy B (B1, B2 oraz B6) oraz witaminy PP. Liście morwy zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia flawonoidów – silnie działających antyoksydantów.
Przemysł farmaceutyczny już dawno dostrzegł cenne cechy morwy białej, przez co na rynku znaleźć można całe mnóstwo suplementów diety z jej zawartością. Popularne są również herbatki oraz susz z morwy. Dlaczego warto po nie sięgać?
Morwa biała słynie przede wszystkim z pozytywnego wpływu na zdrowie osób borykających się z cukrzycą. Wszystko dzięki temu, że potrafi zahamować aktywność enzymów jelitowych, które rozkładają cukry złożone na proste. Co to oznacza? Mniej cukrów prostych wchłanianych przez jelita to mniej cukrów prostych dostających się d krwi. Ponadto, cukry złożone zawarte w morwie mają działanie podobne do leków przeciwcukrzycowych.
Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej, morwa biała może wspomóc gubienie zbędnych kilogramów. Dzięki temu, że zmniejsza wchłanianie cukrów prostych, przyczynia się do utraty nadmiernej tanki tłuszczowej.
Kolejnym atutem morwy białej jest zbawienny wpływ na układ krążenia. Morwa biała zmniejsza poziom złego cholesterolu, a tym samy zapobiega groźnym dla twojego serca chorobom.
Stosowanie morwy białej zaleca się osobom, które borykają się z chorobami układu oddechowego. Zażywanie morwy zmniejsza dolegliwości związane z astmą, chorobami tchawicy, ale i zwykły kaszel. Możesz stosować ją zarówno profilaktycznie, jak i wtedy, gdy problemu z oddychaniem już się pojawią.
Zawarta w morwie białej kwercetyna działa ochronnie na twój układ nerwowy – zabezpiecza go przede wszystkim przed działaniem wolnych rodników. Morwa widocznie poprawia koncentrację (dzięki zawartości kwasu nikotynowego) oraz wspomaga pamięć. Co ciekawe, identycznie oddziałuje na nerki, oczy oraz DNA.
Dzięki dużej zawartości witamin, morwa biała skutecznie wspomaga odporność organizmu. Warto po nią sięgać w okresie jesienno-zimowym, traktując ją jako formę zapobiegania chorobom. Ciepła herbatka z morwy sprawdzi się i wówczas, gdy przeziębienie zdążyło cię dopaść – sięgając po nią, z całą pewnością szybciej wrócisz do formy.
Udowodniono, że ekstrakt z morwy białej hamuje produkcję tlenku azotu, który jest jednym ze związków przyczyniających się do rozwoju nowotworów. Morwa biała zapobiega przede wszystkim czerniakowi oraz białaczce. Nie do przecenienia są również antyoksydanty zawarte w morwie, które zwalczając wolne rodniki zmniejszają podatność organizmu na nowotwory.
Morwę białą możesz zażywać w formie suplementów lub naparów z liści. W pierwszym wypadku, stosuj się ściśle do zaleceń producenta tabletek. Co się tyczy naparu z morwy – 2 g suszu zalej szklanką wrzącej wody i pozostaw do wystygnięcia. Wypij napar bezpośrednio przed posiłkiem. Stosuj go wyłącznie raz dziennie.
Innym sposobem zażywania morwy jest po prostu jedzenie jej owoców. Najczęściej można spotkać je w formie suszonej, jednak zdobycie ich świeżej formy również nie powinno stanowić problemu. Należy podkreślić, że są one wyjątkowo słodkie – nie każdemu ich mdły smak przypadnie do gustu.
Owoce morwy doskonale nadają się do przygotowywania śniadań (np. wraz ze zdrowym muesli), jak również do koktajli, sałatek, domowych dżemów oraz konfitur.
Nie wszyscy mogą swobodnie korzystać z dobrodziejstw morwy białej. Powinny zrezygnować z niej osoby uczulone na roślinę, ale i kobiety ciężarne.
Jako, że morwa biała wpływa na poziom cukru we krwi, stosuj ją ostrożnie, jeśli musisz przyjmować insulinę. Morwa biała wchodzi również w interakcje z lekami obniżającymi cholesterol, czy środkami przeciwdepresyjnymi. Jeśli więc przyjmujesz farmaceutyki z podanych wyżej grup, najlepiej zrezygnuj z zażywania morwy białej.
Morwa biała to jedna z tych roślin, których potencjał odkrywamy ponownie po latach. Stosujesz ją? Jeśli tak, podziel się efektami, jakie u siebie zauważyłaś!