Data modyfikacji:

Jak szybko zasnąć? Skuteczne sposoby na zaśnięcie

Często nie możesz zasnąć? Liczenie baranów nie pomaga? Problemy ze snem mogą uprzykrzać życie, a nawet prowadzić do problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym uporasz się z tym kłopotem. Jak szybko zasnąć? Sprawdź nasze 10 skutecznych sposobów!

Jak szybko zasnąć? Poznaj skuteczne sposoby na zaśnięcie!

  1. Kładź się codziennie o tej samej porze.
  2. Wyłącz komputer i smartfona.
  3. Unikaj długich drzemek.
  4. Słuchaj swojego zegara biologicznego.
  5. Zjedz lekką kolację.
  6. Ruszaj się w ciągu dnia.
  7. Unikaj kawy i alkoholu wieczorem.
  8. Utrzymuj niską temperaturę w sypialni.
  9. Utrzymuj w sypialni ciemność.
  10. Odpręż się.
Problemy ze snem to znak naszych czasów. Każdemu czasem zdarzają się bezsenne noce, tymczasem odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Niektórym wystarczy zaledwie sześć godzin, innym potrzeba nawet dziewięciu. Jeśli chcesz codziennie wysypiać się i budzić wypoczęty, z pewnością szukasz skutecznych sposobów na zaśnięcie.

Na szczęście istnieje wiele technik i metod, dzięki którym poznasz odpowiedź na pytanie, jak szybko zasnąć. Pamiętaj jednak, że jeśli twoje kłopoty ze snem przedłużają się i są szczególnie dokuczliwe, powinieneś udać się do lekarza. Mogą bowiem prowadzić do problemów sercowych, depresji lub innych zaburzeń psychicznych. Zadbaj więc o zdrowy sen

Sposoby, które pomagają w szybkim zasypianiu

Kładź się codziennie o tej samej porze

Jeśli chcesz codziennie zasypiać bez żadnego problemu, kładź się do łóżka i wstawaj o tej samej porze. Może to być trudne na przykłady w weekendy, gdy często masz ochotę odespać lub położyć się znacznie później. Jednak regularność to klucz do sukcesu.

Wyłącz komputer i smartfona

Urządzenia emitujące niebieskie światło, takie jak komputer, telewizor i smartfon, znacznie utrudniają zasypianie. Zostało to udowodnione w wielu badaniach. Zrezygnuj z przeglądania Facebooka przed snem i oglądania telewizji w łóżku, a najlepiej nie korzystaj z tych urządzeń przez co najmniej trzy godziny, zanim położysz się spać.

Unikaj długich drzemek

Unikanie długich drzemek w ciągu dnia to kolejny skuteczny sposób na zaśnięcie. Jeśli czujesz silną senność po południu, połóż się maksymalnie na 15 minut. Taka drzemka dobrze regeneruje, nie rozstrajając przy tym zegara biologicznego.

Słuchaj swojego zegara biologicznego

Słuchanie swojego zegara biologicznego to najważniejszy podpunkt na liście skutecznych sposobów na zaśnięcie. Kładź się do łóżka od razu, gdy poczujesz senność. To działa również w drugą stronę. Jeśli nie jesteś zmęczony, lepiej poczytaj książkę zamiast przewracać się godzinami z boku na bok.

Zjedz lekką kolację

Myślisz, że nie powinno się jeść po 18.00? To błąd! Takie twierdzenie było prawdziwe w czasach, gdy ludzie chodzili spać z kurami. Najlepiej, jeśli zjesz lekką kolację trzy godziny przed zaśnięciem. Ból żołądka i niestrawność mogą przyczyniać się do bezsenności.

Ruszaj się w ciągu dnia

Szukasz sposobu, jak szybko zasnąć? Ruszaj się w ciągu dnia! Wysiłek fizyczny pozytywnie działa na organizm i reguluje rytm dobowy. Ludzie, którzy regularnie ćwiczą, mają mniej problemów ze snem.

Unikaj kawy i alkoholu wieczorem

Choć może się wydawać, że alkohol działa nasennie, tak naprawdę pogarsza istotnie jakość snu. Ogranicz spożycie napojów wyskokowych w tygodniu, a także nie pij kawy wieczorem. Zamiast tego wybierz ziołowe herbatki, np. z melisy. Taki napar z pewnością pomoże ci szybko zasnąć.

Utrzymuj niską temperaturę w sypialni

Badania pokazują, że temperatura ok. 18 stopni Celsjusza w pomieszczeniu, wpływa pozytywnie na jakość snu. Jeśli zastanawiasz się, jak szybko zasnąć, nie włączaj grzejnika w sypialni na pełną moc. Obudzisz się wypoczęty i odświeżony.

Utrzymuj w sypialni ciemność

Jeśli chcesz szybko zasnąć, zadbaj o to, aby w sypialni panowała ciemność. Wyłącz wszelkie lampki i zasłoń rolety. Brak oświetlenia to sygnał dla organizmu, aby zaczął wydzielać hormon snu – melatoninę.

Odpręż się

Szukasz skutecznego sposobu na zaśnięcie? Odpręż się. To najważniejsza zasada. Zapomnij o stresach dnia codziennego, a także nie denerwuj się, gdy nie zaśniesz od razu. Postaraj się oddychać głęboko i przestań rozmyślać o tym, że nie możesz spać. Zobaczysz, jak szybko spłynie z ciebie napięcie i zaśniesz spokojnie.
Autorka: Olga Wacholc