Data modyfikacji:

Jak wyleczyć płaskostopie? Przyczyny, objawy i leczenie

Płaskostopie, nazywane potocznie platfusem, jest jedną z najczęściej występujących deformacji stóp. Polega na całkowitym lub częściowym zaniku wysklepienia na podeszwie. Wstydzisz się chodzić po piasku nad brzegiem morza i eksponować stopy latem? Możesz się pozbyć wstydliwych kompleksów. Sprawdź, które sposoby walki z płaskostopiem są najlepsze.

Przyczyny płaskostopia

Platfus rozwija się najczęściej już u dzieci. Nieleczony, może rozwijać się przez lata. Deformacja stóp może formować się także u dorosłych. Grupą, której schorzenie dotyczy najczęściej, są młode kobiety, których zawód wymaga regularnego chodzenia na wysokich obcasach, i to przez wiele godzin dziennie.

Noszenie nieergonomicznego obuwia, które zniekształca fizjologiczną postawę stopy, predysponuje do rozwoju deformacji w obrębie podeszwy.

Płaskostopie jest schorzeniem polietiologicznym. Oznacza to, że przyczyn jego powstawania jest wiele. Najważniejszą z nich jest predyspozycja genetyczna. Ryzyko wystąpienia płaskostopia u dzieci, których rodzic lub dziadkowie, borykali się z deformacją stóp, jest o wiele większe.

Schorzenia więzadeł, ścięgien i stawów kończyn dolnych także mają wpływ na rozwój płaskostopia. Ponadto nadwaga i otyłość dodatkowo mogą obciążać stawy i predysponować do rozwoju płaskostopia.

Objawy płaskostopia

Stopa powinna opierać się podczas chodzenia w trzech najważniejszych punktach: na pięcie, na pierwszej i piątej kości śródstopia. Między tymi punktami można wyznaczyć łuki stopy, czyli łuk podłużny przyśrodkowy i boczny oraz łuk poprzedni przedni. Obniżenie się tych łuków prowadzi do rozwoju zmian platfusowych.

Rodzaje płaskostopia:

  • elastyczne (płaskie), bez widocznego łuku przyśrodkowego w czasie stawania kroków, ale z prawidłowo wyglądającym łukiem podczas spoczynku;
  • sztywne, czyli bez widocznego łuku w czasie stawiania kroków i w spoczynku.
Płaskostopie elastyczne występuje najczęściej. Deformacja pojawia się przeważnie już w wieku dziecięcym, ale znika wraz z wiekiem dorosłym. Aparat więzadłowy z czasem się wzmacnia, stąd deformacje mogą się naturalne cofać wraz z rozwojem dziecka. Można rzec, że z tego typu płaskostopia się wyrasta.
Płaskostopie przez lata może nie dawać bolesnych objawów. Osłabienie mięśni stóp, łydek i ud tylko pojawiają się jako pierwsze, ale często są bagatelizowane.

Osoby z nieleczonym płaskostopiem, cierpią często na przewlekłe zapalenie torebek stawowych w obrębie śródstopia oraz obrzęki i bolesność stóp.
Kobiety w trzecim trymestrze ciąży często mają zaostrzone objawy płaskostopia. Przyczyną jest zazwyczaj obciążenie stawów, ścięgien i więzadeł przez zwiększoną masę ciała. Objawy stopniowo ustępują po porodzie, ale nie zawsze. Konieczna może się okazać wizyta u specjalisty.

Płaskostopie – diagnostyka

Specjalistą, który zajmuje się chorobami stóp jest ortopeda. Samo badanie kliniczne i objawy pozwalają na postawienie diagnozy przez lekarza, ale konieczne jest wykonanie kilku badań, by poznać stopień deformacji:
  • badanie podoskopowe – umożliwia ocenę stabilności stóp;
  • pedobarografia – pozwala na zmierzenie siły i rozkładu nacisku stopy za pomocą specjalnego programu komputerowego.

Ile kosztuje wizyta u ortopedy?

Koszt wizyty prywatnie u specjalisty to około 100-150zł. Możesz także udać się do ortopedy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, ale musisz mieć skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty.

Czy można leczyć płaskostopie u podologa?

Tak i nie. Podolog zajmuje się głównie usuwaniem modzeli, nagniotków czy wrastających paznokci. Podolog nie jest lekarzem, dlatego nie powinien stawiać diagnozy lub ustalać programu fizjoterapii.

Dodatkowa konsultacja na pewno nie zaszkodzi, dlatego, jeśli czujesz taką potrzebę, możesz się udać na wizytę. Koszt konsultacji podologicznej to około 100 zł.

Jak pozbyć się płaskostopia? Leczenie płaskostopia

W przypadku niewielkich zmian, lekarze często zalecają fizjoterapię. Ćwiczenia na płaskostopie powinny być na początku wykonywane pod okiem specjalisty – fizjoterapeuty. Oprócz specjalnie dobranego zestawu ćwiczeń, ważnym elementem leczenia płaskostopia są wkładki korekcyjne.

Przeczytaj także: Taśmy na mięśnie i stawy - kinesiotaping

Wkładki do butów na płaskostopie (wkładki ortopedyczne) powinny jednocześnie podpierać sklepienie podłużne i poprzeczne oraz eliminować ból związany z deformacją stóp. Wkładki poprawiają i stabilizują ustawienie tyłostopia, dzięki czemu ryzyko wykoślawienia stopy jest zminimalizowane.

Wkładki ortopedyczne mogą być dostosowane zarówno do obuwia sportowego, jak i codziennego. Koszt wkładek do butów na płaskostopie to około 15-70 złotych, w zależności od producenta i jakości wykonania.

Elementy, których można używać zamiast wkładek ortopedycznych to opaski żelowe na płaskostopie i żelowe kliny na płaskostopie.

Inne metody leczenia to regularny masaż stóp, krioterapia, naświetlanie lampami, chodzenie boso po dywanie, piasku lub trawie oraz pływanie.

Jednak najważniejszą formą leczenia jest regularna fizjoterapia połączona z noszeniem dopasowanych wkładek do butów.

Ćwiczenia na płaskostopie – jak je wykonywać?

Ćwicz przez około 15-30 minut dziennie. Wykonuj ćwiczenia w domu lub na zajęciach z fizjoterapeutą. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń i noszenia wkładek korekcyjnych. Przykładowe ćwiczenia na płaskostopie:
  • Podnoszenie stopami woreczków wypełnionych grochem lub innych małych przedmiotów, przenoszenie ich z miejsca na miejsce.
  • pisanie i rysowanie za pomocą stóp. Możesz chwycić długopis lub kredkę za pomocą wszystkich palców jednocześnie lub pomiędzy pierwszym a drugim palcem.
  • Klaskanie stopami.
  • Zwijanie ręcznika za pomocą palców u stóp.
  • Zdejmowanie skarpetek bez użycia rąk.
  • Chodzenie na palcach.
Autorka: Natalia Ciszewska