Data modyfikacji:

Jak chronić włosy przed słońcem?

Ochrona skóry przed działaniem promieni UV to dla większości oczywistość. Czy wiesz jednak, że przed działaniem promieni słonecznych należy chronić również włosy? Upalne dni im nie służą sprawiając, że stają się suche, łamliwe i wypłowiałe. Jak chronić włosy przed słońcem? Mamy na to sposoby!

Czemu warto chronić włosy na lato?

Pewnie zauważyłaś, że wraz z nadejściem jesieni twoje włosy są przesuszone i łamliwe. Dzieje się tak zwłaszcza po upalnych wakacjach, dodatkowo spędzonych w towarzystwie słonej, morskiej wody. Włosy, tak jak skóra, wymagają właściwej ochrony w czasie upalnych dni – są bardzo wrażliwe na działanie promieni UV.

Promieniowanie słoneczne powoduje nie tylko suchość, ale i odchylanie łusek włosa, przez co ten staje się łamliwy. Długotrwała ekspozycja włosów na słońce, może nawet osłabić ich cebulki, co prowadzi do ich wypadania!

Ciemnowłose osoby, mogą zauważyć, że po lecie ich włosy mają mniej intensywny kolor. Słońce to przyczyna płowienia włosów, a nieraz i nierównomiernych przebarwień.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Delikatne mycie

Latem, gdy pocisz się intensywniej, włosy będą wymagały częstszego mycia. Jeśli myjesz włosy codziennie, nie stosuj silnie oczyszczających szamponów naładowanych SLS-ami. Zamiast tego, wybierz delikatne, ziołowe szampony lub preparaty dla dzieci. Pamiętaj: po kąpieli w morzu, włosy także należy dokładnie umyć!

Czytaj również: Jakie ubrania zabrać nad morze?

Odżywki i maseczki

Po każdym myciu, stosuj maski lub odżywki bogate w składniki nawilżające. 1-2 razy w tygodniu, możesz zapewnić włosom dłuższe SPA, trzymając maskę przez 30 minut pod specjalnym czepkiem.

Polub olejowanie!

Znajdź olej do włosów, który sprawdzi się w twoim przypadku najlepiej. Wybór powinien być uzależniony od rodzaju twoich kosmyków. Olejowanie stosowane już 1 raz w tygodniu, zabezpieczy twoje włosy na lato oraz poprawi ich wygląd.

Kosmetyki bez spłukiwania

Lekkie odżywki w sprayu lub serum na końcówki to dodatkowa warstwa ochronna dla twoich włosów. Stosuj je po każdym myciu.

Specjalne produkty z filtrem UV

Włosy na lato możesz chronić także specjalnymi kosmetykami z filtrem. Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnej pielęgnacji, możesz przygotowywać domowe mieszanki z roślin, które zawierają filtry UV. To m. in. aloes, masło shea, arnika górska, rumianek.

Ochrona głowy na plaży

Nakrycie głowy latem ma chronić cię przede wszystkim przed udarem. Ma też dodatkowy plus: zabezpieczy włosy przed działaniem słońca.

Zrezygnuj ze stylizacji na gorąco

Latem włosy szybciej schną naturalnie, dlatego jeśli możesz, spróbuj zrezygnować z suszarki. Zamiast prostownicy i lokówki, postaw na stylizację włosów bez użycia ciepła. Być może to dobry czas na to, by nauczyć się kilku ciekawych upięć?

Farbowanie zostaw na jesień

Każda koloryzacja osłabia włosy. Farbowanie ich latem sprawi, że będą bardziej podatne na działanie czynników atmosferycznych. Lepiej, jeśli kolejną koloryzację zaplanujesz na początek jesieni.

Czytaj również: Trendy w koloryzacji włosów

Związuj włosy przed wejściem do wody

Mokre włosy są bardzo narażone na uszkodzenia. Pamiętaj, aby dobrze związać je w kucyk lub warkocz, zanim wejdziesz do morza lub basenu.

Stosuj dietę na zdrowe włosy

Świeże warzywa i owoce, po które możesz sięgnąć latem, wzmocnią włosy od środka. Nie zapominaj również o zdrowych tłuszczach omega (dostępnych w rybach, orzechach i awokado) oraz o piciu dużych ilościach wody mineralnej.
Pamiętaj, by chronić swoje włosy na lato – zapominając o tym, możesz spodziewać się, że jesienią będą wyglądały na zniszczone.

Polecane artykuły dotyczące włosów:

Autorka: Joanna Stanuch