Data modyfikacji:

Suplementy na paznokcie: jakie stosować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Najlepsze produkty

Zadbane, pięknie wyglądające i zdrowe paznokcie to uzupełnienie niemal każdej stylizacji. Prawdą jest, że żaden manicure nie zastąpi zdrowego wyglądu płytki paznokcia, dlatego o tę część ciała należy dbać ze szczególną starannością. Paznokcie często mogą być kruche, łamliwe, podatne na różnego rodzaju urazy oraz niezwykle delikatne, dlatego, aby wzmocnić płytkę, warto stosować odpowiednią pielęgnację. Obecnie damskie paznokcie często poddawane są wymagającym i obciążającym zabiegom kosmetycznym, wśród których wymienić można stylizację hybrydową oraz żelową. Odpowiednia pielęgnacja paznokci powinna być prowadzona dwutorowo – na zewnątrz oraz od wewnątrz. Zewnętrzna pielęgnacja polega na nakładaniu na płytkę paznokcia specjalnych, wzmacniających preparatów, ograniczenie obciążających zabiegów kosmetycznych oraz wykonywanie ich w odpowiedni sposób. Pielęgnacja od wewnątrz pozwala wzmocnić paznokcie i przywrócić im dobry wygląd. Taki rodzaj kuracji zakłada przyjmowanie suplementów na paznokcie, które znaleźć można w formie tabletek, pigułek lub kapsułek. Produkty tego typu świetnie działają na płytkę paznokcia i wspomagają jej regenerację.

suplementy na paznokcie

Co niszczy paznokcie?

Na stan paznokci wpływa wiele różnych czynników. Paznokcie to część dłoni, czyli tej części ciała, którą każdy człowiek wykonuje setki czynności każdego dnia. Paznokcie często poddane są działaniu różnych substancji, które mogą je osłabiać, podrażniać lub przebarwiać. O paznokcie należy dbać z taką samą starannością jak podczas pielęgnacji włosów lub skóry. Płytka paznokcia składa się z keratyny, czyli białka odpornego na liczne uszkodzenia chemiczne oraz mechaniczne. Oprócz keratyny, w skład paznokcia wchodzą także takie substancje jak: wapń, siarka, arginina, cysteina, lipidy, fosfor, żelazo oraz niewielka ilość wody. Bariera ochronna, którą zapewnia keratyna, w wielu przypadkach może okazać się niewystarczająca, i w efekcie może dojść do zniszczenia paznokci oraz osłabienia ich stanu. Osłabienie paznokci może być efektem stosowania silnych zmywaczy do paznokci, narażania ich na bezpośredni kontakt z detergentami chemicznymi, stosowania klejów do tipsów oraz innych środków z nieznanym składem, a także używania lakierów, które w składzie mają duże stężenie formaldehydu. Stosowanie na paznokciach stylizacji hybrydowej także często może doprowadzić do uszkodzenia płytki paznokcia. W takiej stylizacji szkodliwy nie jest używany lakier hybrydowy, ale nieprawidłowa aplikacja oraz zdejmowanie hybrydy. Pozbywanie się resztek starej hybrydy w nieprawidłowy sposób może doprowadzić do naruszenia struktury paznokcia, co w efekcie daje łamiące się i rozdwojone paznokcie.

Wzmocnienie paznokci – co jest najważniejsze?

Aby poprawić wygląd paznokci i wzmocnić ich strukturę, należy wprowadzić w życie kilka prostych, ale niezwykle ważnych zasad. Dieta, która pomoże przywrócić paznokciom odpowiedni, zdrowy stan i wygląd, to dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz białko. Niezwykle ważne jest uzupełnianie aminokwasów, szczególnie lizyny, fenyloalaniny oraz metioniny. Wybierając preparaty, które stosuje się bezpośrednio na płytkę paznokcia, warto sięgnąć po takie, które w swoim składzie zawierają olejek rycynowy, olejek migdałowy, olej z kiełków pszenicy lub oliwę z oliwek. Takie substancje pielęgnują paznokcie oraz skórę wokół niego, a także wzmacniają, regenerują i zapobiegają łamliwości paznokci. Preparaty w takiej formie należy stosować regularnie, ponieważ tylko wtedy można zauważyć satysfakcjonujące efekty kuracji. Aby dobrze ochronić paznokcie, podczas korzystania z silnych środków chemicznych, takich jak np. detergenty do sprzątania, warto korzystać z gumowych rękawiczek, które niwelują szkodliwe działanie takich substancji. Dla zdrowego wyglądu paznokci ważne jest także dobre nawodnienie organizmu. W tym celu należy przestrzegać zasady picia odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Warto także zrezygnować z nakładania na paznokcie silnych kosmetyków, szczególnie tych, które w swoim składzie mają aceton.

Tabletki na paznokcie – co powinny mieć w składzie?

Tabletki na paznokcie mogą skutecznie i w szybkim czasie poprawić kondycję i wygląd paznokci. Wybierając dla siebie odpowiedni produkt tego typu, należy wybrać ten o możliwie jak najlepszym składzie. Najważniejsze składniki, które pomogą w odbudowie zniszczonych i zaniedbanych paznokci, to:

 • biotyna – ten składnik wzmacnia płytkę. Jej niedobór naraża paznokcie na nadmierną kruchość i łamliwość, 
 • witamina C – to ważny składnik, który bierze udział w produkcji kolagenu. Kolagen to jeden z budulców paznokci, dlatego niedobór witaminy C może znacząco spowolnić wzrost paznokci oraz przyczynić się do zwiększonej łamliwości, 
 • witamina B12 – jest ważna podczas wchłaniania żelaza. Jej niedobór może doprowadzić do zmiany barwy paznokci na niebieską, 
 • witamina A – odpowiada za prawidłowy przebieg reprodukcji komórek i dodatkowo nawilża skórę wokół paznokci, 
 • kwas foliowy – działa stymulująco na wzrost paznokcia dzięki wspomaganiu produkcji czerwonych krwinek, 
 • krzem – zwiększa elastyczność paznokci oraz zmniejsza ryzyko ich łamania, 
 • cynk – niedobór tego składnika objawia się białymi plamkami na powierzchni płytki paznokcia, 
 • molibden – wspomaga utrzymanie prawidłowego metabolizmu aminokwasów siarkowych, które produkują keratynę. Odpowiednia ilość aminokwasów przyczynia się do zmniejszenia ryzyka łamania paznokci oraz zapewnia im odpowiednią ochronę przed działaniem szkodliwych substancji.

Najlepsze witaminy na paznokcie – które wybrać?

Często codzienna dieta, nawet ta dobrze zbilansowana, nie dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych składników. Aby uzupełnić ich braki, warto sięgnąć po produkty suplementujące najważniejsze dla organizmu składniki. Odpowiedni poziom witamin i innych substancji w organizmie przyczynia się do zdrowego stanu i pięknego wyglądu paznokci oraz włosów i skóry. Przed zakupem witamin na paznokcie, warto poznać najczęściej polecane produkty, które wykazują dobre działanie. Produkty, po które warto sięgnąć, to:

 • Falvit – to suplement diety w formie tabletek, który posiada w składzie niezbędne substancje do regeneracji paznokci. W skład produktu wchodzą: witaminy B6, B12, witamina C, witamina A, magnez, żelazo, kwas foliowy, cynk, selen i biotyna. 
 •  Vitotal – to tabletki dla kobiet o bogatym składzie, w którym znaleźć można takie substancje jak cynk, selen, skrzyp polny, biotyna, witaminy: A, B6, B12, C, wapń, kwas foliowy oraz wiele innych, ważnych dla organizmu składników. 
 •  Activlab Pharma – ten suplement diety zawiera dużą dawkę cynku w postaci wysokoprzyswajalnego chelatu aminokwasowego. 
 •  Revalid Hair Complex – to produkt w postaci kapsułek, który jest bogaty w niezbędne witaminy, minerały i aminokwasy. Tabletki te dobrze wpływają na produkcję keratyny, czyli głównego składnika budulcowego paznokci. Skład produktu zawiera takie substancje jak witaminy z grupy B, cynk, żelazo, miedź, biotyna oraz wiele ekstraktów ziołowych.
Zdjęcie: LightFieldStudios/Unsplash