Data modyfikacji:

Suplementy na paznokcie. Czy pomogą z łamiącymi się paznokciami?

Mimo wciąż rosnącej świadomości dotyczącej pielęgnacji dłoni, zniszczone i osłabione paznokcie wciąż stanowią problem dla wielu kobiet oraz mężczyzn. Istnieje mnóstwo odżywek do paznokci, które doraźnie pomagają w sytuacjach kryzysu. Czy jednak niwelują przyczynę słabej kondycji płytek paznokciowych? W jaki sposób, raz na zawsze, pozbyć się problemu łamliwych paznokci?

Z czego wynika problem z łamiącymi się paznokciami?

Jak łatwo się domyślić, czynności takie jak pranie ręczne, zmywanie, praca związana z czynnikami chemicznymi, nieodpowiednio wykonane zabiegi u kosmetyczki oraz długie przetrzymywanie rąk w wodzie, mogą w sposób znaczny osłabić kondycję płytki paznokciowej.


Jednak długotrwałe, nawracające problemy są zwykłe związane z niedoborami ze strony organizmu, które zwykle wynikają z nieodpowiedniej diety. Jakie zatem suplementy diety wybrać na bardzo zniszczone paznokcie?

Witaminy i minerały na zniszczone paznokcie

Warto podkreślić, że w wielu przypadkach to co pomaga na paznokcie, działa pozytywnie także na włosy i skórę, zatem stosowanie odpowiednich preparatów przyczyni się do polepszenia kondycji nie tylko paznokci.

Najważniejszymi witaminami w przypadku płytek paznokciowych są: witamina A oraz cała grupa B (w tym B9, czyli popularny kwas foliowy i B7 - biotyna).

 Jeśli chodzi o mikro i makroelementy, powinno zwrócić się uwagę na: wapń, cynk, żelazo, magnez i krzem. Ważnym budulcem dla zniszczonych paznokci jest także siarka a dokładnie jej związki, które znacznie wpływają na stan płytki paznokciowej.

Polecane suplementy diety na zniszczone paznokcie

  1. Biotebal
  2. Vitapil
  3. Naturell Silica
  4. Ducray Anacaps Reactiv
  5. Vitabella
  6. Cynk organiczny

1.Biotebal

W swoim składzie Biotebal zawiera 5 mg biotyny (jest to najwyższa, dostępna dawka) co pozwala na uzupełnienie dużego niedoboru tej witaminy i wzmocnienie paznokci.

Preparat ten, cieszy się dużą skutecznością, jednak należy pamietać, że w swoim składzie ma jedynie wspomnianą witaminę - zatem, jeżeli po miesiącu kuracji poprawa nie jest zauważalna, przyczyny łamliwych paznokci należy doszukiwać się gdzieś indziej. 

2.Vitapil

Preparat zawierający między innymi witaminę B12, biotynę, kwas foliowy, żelazo oraz krzem, dzięki czemu nie tylko uzupełnia niedobór witamin ale także pozostałe składniki, niezbędne dla zdrowych paznokci.

Na rynku dostępny jest Vitapil z biotyną oraz Vitapil Mama, który przeznaczony jest dla kobiet po porodzie mających problemy z wypadaniem włosów oraz kruchością paznokci.

3. Naturell Silica 

Suplement diety zawierający biotynę, aminokwasy zawierające siarkę, krzem, żelazo i cynk - większość z wymienionych składników występuje w stosunkowo małej ilości, co ma również przełożenie na cenę produktu.

Bez problemu jednak zaspokoi niewielkie niedobory, może się zatem okazać dobrym wyborem w późniejszym czasie kuracji lub wręcz na samym początku, kiedy zapotrzebowanie organizmu nie jest tak duże.

4.Ducray Anacaps Reactiv

Preparat zawierający rozbudowany, bogaty skład o dużych dawkach, w którym znajdziemy: aminokwasy zawierające siarkę, biotynę, witaminę B6, PP, E oraz żelazo. 

5.Vitabella

Preparat zawierający najlepszy skład (z tej półki cenowej). Jedna tabletka zawiera aminokwasy zawierające siarkę, cynk, żelazo, miedź, witaminę B6, dużą dawkę krzemionki, ekstrakty z prosa i pszenicy a co za tym idzie naturalny rezerwuar witamin oraz mikroelementów. Dodatkowo Vitabella jest bogata także w drożdże Saccharomyces cerevisiae, które w sposób pozytywny wpływają na włosy.

6. Cynk organiczny

Wiele osób posiadających problemy z osłabionymi, zniszczonymi paznokciami - boryka się z niedoborami cynku. Co ważne, niedostateczna ilość cynku w organizmie przekłada się także na układ immunologiczny i spadek odporności, warto zatem od początku zadbać o prawidłową dietę i ewentualne suplementowanie. 

W wielu przypadkach wymienione powyżej produkty pomagają a problemy z paznokciami odchodzą w niepamięć. Jeżeli jednak po miesiącu efekt w żadnej mierze nie jest zauważalny, potrzebna jest konsultacja z lekarzem, który zleci badania, niezbędne do odnalezienia przyczyny uciążliwego problemu.

Autorka: Oliwia Mazurek