Data modyfikacji:

Taśmy na mięśnie i stawy, czyli kinesiotaping

Autor: Karolina

Wyglądają atrakcyjnie i nieco intrygująco. Kolorowy plaster wystający spod bluzki to dla jednych świetny sposób terapii różnych części ciała, dla innych całkowita nowość. Chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat tego tajemniczo brzmiącego rozwiązania? Zapraszamy do artykułu.

Wykonane z oddychającego materiału z dodatkiem hypoalergicznego kleju plastry zyskały uznanie przede wszystkich wśród sportowców i osób zaawansowanych treningowo. Sprawdźmy zatem, w jakich przypadkach możemy je stosować i jak je zakładać.

Kolorowe taśmy, czyli taping kinestetyczny

Taping kinestetyczny, bo tak właśnie profesjonalne nazywa się stosowanie kolorowych taśm, to metoda wykorzystywana głównie w fizjoterapii, terapii manualnej i medycynie sportowej. Uogólniając, można powiedzieć, że jest to rozwiązania rehabilitacyjne, które nie tylko pomaga w leczeniu dolegliwości związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, ale i w ich profilaktyce. Kinesiotaping jest to jednak przede wszystkim doraźne oddziaływanie na ciało, które wiąże się niejako z procesami samoleczenia organizmu.

Na co stosować?

Terapeuci stosują taping kinestetyczny na wiele dolegliwości. Należy do nich m.in. ból po kontuzji stawów lub mięśni (niekiedy nawet po operacjach), bóle kręgosłupa, wady postawy oraz inne dolegliwości związane z wiązadłami lub ścięgnami. Trzeba jednak pamiętać, aby kiesiotaping stosować jako doraźną metodę, która przy poważniejszych urazach powinna być jedynie uzupełnieniem kompleksowego leczenia. Taśmy nigdy nie zastąpią interwencji lekarskiej czy rehabilitacyjnej.

Jak działają plastry?

Plastry zabezpieczają narażoną część naszego ciała przed pogłębieniem się urazu. Nie należy jednak utożsamiać ich z leczeniem długofalowym. Pomoże on nam doraźnie zmniejszyć bóle mięśniowe lub stawowe, będzie stymulował osłabiony mięsień (np. po urazie), poprawi naszą kontrolę nerwowo-mięśniową oraz zwartość stawów. Polecany jest także często przy odciążaniu przeciążonych struktur, korygowaniu niewłaściwych pozycji stawów, np. przy bieganiu, płaskostopiu czy halluksach.

Ponadto kinesiotaping jest także często stosowany jako środek mający pomóc wykrzesać nam z siebie jeszcze więcej możliwości. U „zdrowych” osób taśmy będą zwiększać czucie ruchu, zapobiegać przeciążeniom i kontuzjom oraz wspomagać zakres ruchu w stawie.

Odradzane jest jednak zbyt częste stosowanie plastrów – przyzwyczajanie organizmu do takiego bodźca może prowadzić do zmniejszenia

Dwa rodzaje nakładania

Nakładać taśmy na ciało można na dwa sposoby – na zasadzie rozciągnięcia albo ściągnięcia. W zależności od tego czy chcemy wzmocnić działanie danego mięśnia, czy je osłabić i dać mu czas na regenerację stosujemy metodę pierwszą lub drugą. Przy ściąganiu dajemy mięśniowi więcej wolnego, natomiast przy rozciągnięciu pobudzamy go do pracy.

Zakładanie - tylko u specjalisty

Zdecydowanie odradzamy zakładanie plastrów samodzielnie. Wyjątkiem są osoby, które przeszły kurs tapingu. Dla większości z nas jednak najlepszym rozwiązaniem będzie założenie ich u specjalisty – nieumiejętne nakładanie taśmy może nam przynieść więcej szkody niż pożytku. Aby metoda przyniosła oczekiwane rezultaty, najbardziej optymalnym wyborem będzie udanie się do fizjoterapeuty.

Jakie taśmy wybrać?

Na rynku znajdziecie wiele ofert plastrów – niestety nie wszystkie z nich są warte uwagi. Polecamy korzystanie przede wszystkim z oryginalnych taśm, ponieważ lepiej trzymają się skóry i są bardziej rozciągliwe. Inaczej mówiąc przyniosą lepsze rezultaty. Oryginalne taśmy występują w czterech kolorach – różowym, niebieskim, czarnym i beżowym. Dostępne są zazwyczaj w dwóch szerokościach – 2,5 i 5 cm. Utrzymują się na ciele kilka dni i są wodoodporne.

Przeciwwskazania

Jak niemal wszystkie metody stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, tak i kinesiotaping ma swoje przeciwwskazania. Należy do nich przede wszystkim łuszczyca i inne ostre infekcje skórne, w tym także trudno gojące się rany.

Problem może stanowić również jednoczesne stosowanie taśm i takich terapii, jak światłolecznictwo, krioterapię czy ultradźwięki – powierzchnia taśmy może w tym wypadku utrudniać poprawne przeprowadzanie tych zabiegów.

Więcej ofert taśm do tapingu znajdziesz TUTAJ.