Data publikacji:

Taśmy na mięśnie: co dają? W czym pomaga taping? Czy może zaszkodzić? Poradnik

Czy oglądając zawody sportowe, zwróciłeś uwagę, że niektórzy zawodnicy mają przyklejone do ciała kolorowe plastry? A może zauważyłeś je u kogoś na ulicy? To taśmy na mięśnie, a naklejanie ich określane jest jako kinesiotaping. W czym one pomagają? W jaki sposób je naklejać? Jakie są przeciwskazania? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej na temat kinesiotapingu.
taśmy na mięśnie

Kinesiotaping – czym są taśmy na mięśnie?

Kinesiotaping, zwany inaczej tapingiem lub plastrowaniem dynamicznym, to metoda naklejania specjalnych elastycznych taśm na określone miejsca na ciele. Opracował ją w latach siedemdziesiątych XX wieku japoński doktor Kenzo Kase. Oparł on swoją wiedzę i doświadczenie na nauce zwanej kinezjologią, w której centrum zainteresowania jest ciało człowieka. Chociaż najczęściej korzystają z nich sportowcy, nierzadko wykorzystywane są one w leczeniu różnych schorzeń, nawet u dzieci.
Taśmy są bardzo elastyczne. Zbudowane są z wysokiej jakości bawełny oraz medycznego kleju. Nie są nasączone żadnymi dodatkowymi substancjami (np. lekami przeciwbólowymi). Nie ograniczają swobody ruchów oraz nie powinny wywoływać reakcji alergicznych.

Kinesiotaping – co oznaczają kolory?

Kolory taśm nie mają znaczenia: to wyłącznie kwestia gustu. Wybierz po prostu te, które ci się podobają – w końcu będziesz nosić je kilka dni na swojej skórze. Tejpy najczęściej dostępne są w jaskrawych kolorach, jednak bez większych problemów znajdziesz też takie, które są w różne wzorki (np. panterkę). Jeśli nie chcesz, aby taśmy były widoczne, zdecyduj się na ich neutralny kolor.

Taśmy naklejane na mięśnie – wskazania

W jakim celu stosuje się taśmę do mięśni? Taśma przyklejona do mięśni może być szczególnie przydatna podczas wszelkiego rodzaju urazów mięśni i ich nadwyrężenia, dlatego tak bardzo lubią ją sportowcy. Prawidłowo naklejona jest w stanie szybko złagodzić ból i umożliwić dalszy trening. Dobrze sprawdza się również po intensywnym i długotrwałym treningu jako sposób na szybszą regenerację obolałych mięśni.
Taping może również wspomóc wymuszenie prawidłowej postawy, przyczyniając się tym samym do minimalizowania wad kręgosłupa.
Taśmy coraz częściej wykorzystywane są również do oklejania twarzy w celu spowolnienia procesów starzenia.

Taśmy na mięśnie – przeciwskazania

Nie ma większych przeciwskazań, jeśli chodzi o naklejanie taśm na mięśnie, jednak powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Nie naklejaj plastra na rany, ponieważ wydłuży on proces gojenia i zapewne rozerwie je przy próbie pozbycia się taśmy. Unikaj również umieszczenia go na inne problemy skórne, np. oparzenia słoneczne lub zmiany alergiczne.

Taśmy na mięśnie a wizyta u specjalisty

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kinesiotapingiem, to polecamy, abyś wybrał się do fizjoterapeuty. Idąc do specjalisty, nie tylko będziesz mieć pewność, że taśmy zostaną prawidłowo naklejone, ale również, że zostaniesz właściwie zdiagnozowany. Często bowiem okazuje się, że ból odczuwany np. w kolanie, swoje źródło ma w zupełnie innym miejscu (w tym wypadku najczęściej w okolicach biodra), więc taping powinien również powinien zostać wykonany inaczej. Wizyta u fizjoterapeuty w celu oklejenia taśmami to średnio koszt kilkudziesięciu złotych.

Plastry kinesiotaping – jak naklejać samodzielnie?

Pamiętaj, że taśmy na mięśnie z powodzeniem możesz samodzielnie naklejać na ciało i nie powinieneś zrobić sobie przy tym krzywdy.
Niezależnie od miejsca, na które chcesz nakleić plaster, dobrze jest je oczyść. Pamiętaj, że trwałość w dużej mierze zależy właśnie od tego. Skóra powinna być czysta i pozbawiona olejków lub balsamów. Nie może być podrażniona.
Niewiele mniej ważne jest zaokrąglanie rogów taśmy, dzięki czemu nie strzępi się ona tak szybko i nie zaczepia się tak łatwo o ubrania. Po naklejeniu plastra nie zapomnij również o kilkukrotnym jego przetarciu – w ten sposób aktywujesz klej, dzięki czemu taping utrzyma się dłużej na skórze.

Taśmy ściągające mięśnie – jak długo je nosić?

Taśmy ściągające mięśnie powinieneś trzymać na skórze co najmniej kilka dni – i tyle też bez problemu powinny wytrzymać, o ile zastosujesz do powyższych zaleceń.

Plastry kinesiotaping – podstawowe instrukcje naklejania

W internecie istnieje mnóstwo tutoriali na temat tego, w jaki sposób poprawnie przyklejać je do skóry, a także całych kursów, które kompleksowo wyjaśniają techniki kinesiotapingu. Z pewnością przyda ci się również podstawowa wiedza z zakresu anatomii ludzkiego ciała, ponieważ dzięki niej zwiększysz skuteczność naklejonej taśmy. Poniżej zebraliśmy kilka przykładów tego, w jaki sposób przyklejać taśmy na różne miejsca na ciele.

Jak naklejać plastry kinesiotaping na kolano?

Przygotuj dwie około 40-centymetrowe taśmy i rozetnij je na pół, zostawiając na końcach po około 5 cm bez rozcięcia – to będą bazy. Bazę pierwszej z taśm przyklej bez naciągania 10 cm poniżej rzepki. Oba rozcięte paski przyklej wokół rzepki z 50–70-procentowym naciągnięciem taśmy i skrzyżuj na końcach. Z drugą taśmą postępuj analogicznie, tylko zacznij powyżej rzepki.

Plastry kinesiotaping – jak naklejać na stopę?

Przygotuj dwa kilkunanastocentymetrowe kawałki plastrów. Jeden z nich natnij pięć razy wzdłuż – stworzysz w ten sposób charakterystyczny wachlarz. Zostaw około 3–5 cm bez rozcięcia. Ten kawałek przyklej do pięty z naciągiem około 25%. Zadbaj o to, aby stopa była wtedy ustawiona w zgięciu grzbietowym. Paski „wachlarza” przyklej wzdłuż stopy. Drugi kawałek taśmy przyklej w okolicy łuku stopy, kierując się ku jej grzbietowi.

Plastry kinesiotaping dla sportowców – jak naklejać je na bark i na plecy?

Aby poprawnie otejpować bark i plecy, niezbędna będzie ci pomoc drugiej osoby. O ile z barkiem nie powinieneś mieć większych problemów, tak z plecami praktycznie jest niemożliwe, abyś poprawnie przykleił sobie plastry.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus