Data modyfikacji:

Czas na relaks - sposoby na przemęczenie i wypoczynek

Autor: Jakub Spiryn

Przemęczenie pracą i codziennymi obowiązkami rodzi frustrację, ale też odbija się bardzo wyraźnie na zdrowiu, urodzie i samopoczuciu. Osoby, które mogą pozwolić sobie na częstsze wyjazdy urlopowe, mają zdecydowanie większe szanse na odprężenie się i powrót do codzienności ze zdwojoną energią do działania, ale wypoczynek to nie tylko wylegiwanie się na plaży w zagranicznym kurorcie, ale też wyjazd za miasto, spacer po lesie czy domowe spa dla dwojga. Jak odpoczywać, by wypocząć i jak zachować zdrowy balans pomiędzy pracą, obowiązkami i przyjemnościami?

Zdrowy balans pomiędzy pracą i odpoczynkiem

Gdyby ludzie funkcjonowali podobnie do urządzeń elektronicznych i mogli nosić przy sobie zapasową baterię lub pojemny powerbank, który uratowałby ich w sytuacji przemęczenia, to pewnie chętnie korzystaliby z takiej możliwości. Na szczęście ludzki organizm domaga się regularnego odpoczynku, a zaniechania w tym zakresie mogą skutkować dużym przemęczeniem, brakiem koncentracji i spadkiem formy.

Bardzo ważne jest takie planowanie własnego czasu, by każdego dnia wygospodarować chwilę na odpoczynek oraz odpowiednią ilość czasu na sen. Dawniej mówiło się o potrzebie przesypiania ośmiu godzin na dobę, dziś w wielu poradnikach mówi się o siedmiu lub sześciu godzinach, ale warto pamiętać o tym, że każdy jest inny, ma inną pracę i specyfikę funkcjonowania i czas, który przeznacza się na sen powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Kilka pomysłów na relaksujący odpoczynek, które nie nadwyrężą domowego budżetu:

 • Domowe SPA – rozwiązanie w sam raz dla osób chcących upiec kilka pieczeni przy jednym ogniu. Domowe zabiegi upiększające i relaksacyjne nie tylko zapewnią odprężenie dla ciała i umysłu, ale przy okazji mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie i urodę. W ramach domowego SPA można zafundować sobie aromatyczną kąpiel, masaż, maseczkę domowej produkcji, a także pedicure czy peeling całego ciała. Maseczki i peelingi można przygotować ze składników naturalnych (na przykład miodu, cukru, jogurtu) lub kupić gotowe kosmetyki w sklepie. Domowe SPA to także okazja do posłuchania odprężającej muzyki, fajnej rozmowy w rodzinnym gronie i do odsapnięcia od obowiązków.
 • Wycieczka za miasto – spacery po lesie, brzegiem morza lub po dolinach i górach na ogół nie są kosztowne (za wyjątkiem miejsc, w których należy zapłacić za wstęp), a jedynym wydatkiem jest koszt dojazdu, prowiantu i ewentualnego ekwipunku. Spędzanie czasu na łonie natury to jeden z najbardziej odprężających sposobów na odpoczynek.
 • Serialowy maraton – choć przesiadywanie przed ekranem telewizora lub komputera nie kojarzy się może ze zdrowym odpoczynkiem, to jeśli jesteśmy wyjątkowymi maniakami filmów i seriali, to warto od czasu do czasu przygotować sobie coś pysznego i zdrowego do jedzenia i wspólnie z całą rodziną odpocząć przy ulubionych produkcjach. To dobry sposób na relaks szczególnie wówczas, gdy pogoda nie dopisze.
 • Eliminacja męczących sytuacji – na przykład poprzez zakupy z domu

  Najlepszym sposobem na przemęczenie jest jego unikanie, o ile to możliwe. Jeśli męczą nas zakupy w centrach handlowych, można wybrać się na nie do mniejszych sklepików albo przenieść do sieci. O ile kupowanie chleba czy warzyw lepiej wykonywać na co dzień w stacjonarnych sklepach, o tyle wybór prezentów świątecznych czy różnego typu urządzeń można z powodzeniem przenieść do sieci. Takie podejście ma wiele zalet:

 • Nie traci się czasu na dojazdy, stanie w korkach i kolejkach.
 • Można na spokojnie wybrać potrzebny przedmiot, a brakujących informacji poszukać w poradnikach. Mało kto bez problemu wie, jaki zegarek dla dziecka kupić, by nie tylko spełnił oczekiwania wizualne, ale też techniczne, a w wielu sklepach stacjonarnych trudno o fachową poradę.
 • Można sporo zaoszczędzić. Zakupy online są często tańsze, a także dają szansę na porównywanie cen w różnych miejscach, wyszukiwanie promocji i kodów rabatowych.
 • Zamiast w sklepie z elektroniką gorączkowo zastanawiać się, jakie urządzenie do stylizacji włosów kupić siostrze lub córce na prezent, można ten sam temat zgłębić z domowego zacisza i w przyjemnej atmosferze porównać różne warianty (lokówki, prostownice, wałki termiczne i wiele innych) i wybrać dokładnie taki sprzęt, jaki wyda się nam najlepszy i w dobrej cenie.

  Dobra dieta i ruch dodają energii

  Nawet regularne wizyty w salonie masażu, w gabinetach SPA i odpowiednia dawka snu każdego dnia nie zapewnią optymalnej energii i doskonałego samopoczucia, jeśli sięga się notorycznie po tak zwane śmieciowe jedzenie i nie zadba się o kondycję fizyczną.

 • Nie chodzi o to, by przechodzić na jakąś cudowną dietę z podręcznika, ale o to, by skontrolować swój stan zdrowia (badaniami profilaktycznymi) i w oparciu o to zmodyfikować dietę tak, by naturalnie wyeliminować różnego typu niedobory.
 • Bez względu na to, czy borykamy się z lekką nadwagą, czy może czujemy się dobrze we własnym ciele, porzucenie złych przyzwyczajeń żywieniowych i wprowadzenie do jadłospisu większej porcji warzyw, owoców i nieprzetworzonej żywności będzie korzystne.
 • Regularne ćwiczenia (nawet proste rozciąganie się i domowy aerobik) nie tylko pomagają zachować proporcjonalną i smukłą sylwetkę, ale też wpływają korzystnie na kręgosłup, stawy, mięśnie i samopoczucie. Warto ćwiczyć kilka razy w tygodniu, chodzić na spacery, jeździć na rowerze i podejmować różnego typu aktywność fizyczną.
 • Sposób na radzenie sobie z przemęczeniem jest wiele i warto zadbać o siebie na co dzień. Codzienny stres i presja odbijają się negatywnie nie tylko na samopoczuciu, ale też na zdrowiu, a to ono powinno być priorytetem każdego z nas, bo od niego zależy długość i jakość życia, jakie mamy przed sobą.