Data modyfikacji:

Pękająca skóra na palcach i dłoniach. Przyczyny i leczenie

Sucha, pękająca skóra na palcach dłoni – jak sobie z nią poradzić? Sprawdź, jakie są przyczyny popękanej skóry dłoni. Dowiedz się, czy domowe sposoby na popękaną skórę działają. Poznaj metody leczenia popękanej skóry palców. Przeczytaj.
pękająca skóra

Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny

Pękająca skóra to problem, który szczególnie często występuje w obrębie opuszek palców, w przestrzeni międzypalcowej, na zgięciach palców i wokół paznokci, ale może też występować miejscowo na innych częściach dłoni lub obejmować jej całą powierzchnię.

Skóra pęka, ponieważ jest bardzo sucha. Przyczyną może być zarówno nieprawidłowa, niedostateczna pielęgnacja skóry lub jej brak, oddziaływanie czynników zewnętrznych na skórę – chodzi tutaj o czynniki chemiczne, np. zmywanie naczyń gołymi rękami, bez rękawiczek, i czynniki fizyczne – oddziaływanie niskiej lub bardzo wysokiej temperatury czy silnego wiatru na niezabezpieczoną skórę.
Okazuje się, że pękająca skóra na palcach lub całej dłoni może być także objawem niektórych chorób np. grzybicy, cukrzycy, łuszczycy lub atopowego zapalenie skóry (AZS). Zaburzenie gospodarki hormonalnej - szczególnie niedoczynność tarczycy - też jest częstą przyczyną problemów skórnych. Popękana skóra na dłoniach może też świadczyć o alergii na roztocze, kurz lub niektóre metale – np. nikiel lub rzadziej srebro. Ustalenie przyczyny jest kluczowe w znalezieniu skutecznego leczenia.

Jaki lekarz pomoże na pękającą skórę na dłoniach?

Lekarz, który zajmuje się chorobami skóry to dermatolog. Możesz udać się do niego prywatnie lub za darmo w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak wcześniej udać się na konsultację do lekarza internisty, który przyjrzy się zmianie i pokieruje cię na dalsze badania lub wypisze skierowanie do dermatologa, endokrynologa, alergologa, diabetologa lub innego specjalisty, bo zmiany skórne mogą być jedynie objawami poważniejszych chorób, np. niedoczynności tarczycy, a nie problemem samym w sobie.

Pękająca skóra na dłoniach – domowe sposoby

Zanim udasz się do dermatologa, przeanalizuj dokładnie kiedy nasilają się objawy. Być może zmiana przyzwyczajeń wystarczy, by problem zniknął raz na dobre. Najczęstszą przyczyną nie są, wbrew pozorom, żadne choroby, a nieprawidłowa pielęgnacja skóry dłoni.
Masz suche ręce po myciu naczyń lub ręcznym praniu delikatnych tkanin? A może twoja delikatna skóra pęka po myciu okien lub wycieraniu kurzów? Oczywiście nie da się całkowicie uciec od codziennych obowiązków domowych. Możesz jednak bardziej świadomie wybierać produkty do czyszczenia, czyli postawić na produkty naturalne, bez sztucznych składników i bez alkoholu. Warto też przyzwyczaić się do sprzątania w gumowych rękawiczkach. Wrażliwa skóra nie powinna mieć styczności z żadnymi detergentami, bo bardzo łatwo może zostać podrażniona.

Dbaj o prawidłowe nawilżenie skóry w każdych warunkach. Zawsze miej ze sobą hipoalergiczny, nawilżający lub natłuszczający krem do rąk z dodatkiem witaminy A, aloesu, pantenolu lub mocznika. Raz w tygodniu wykonuj naturalny peeling dłoni (z soli lub peeling cukrowy).

Warto też regularnie stosować nawilżające kompresy na pękającą skórę dłoni. Wystarczy moczyć palce lub całe dłonie w podgrzanej wcześniej oliwie z oliwek przez kilka minut. Zbierz nadmiar oliwy z palców za pomocą gazy, owiń je pieluchą tetrową lub gazą i trzymaj kompres przez 15-20 minut. Możesz też dodatkowo nałożyć rękawiczki. Ręce po takim zabiegu powinny być miękkie i gładkie. Do oliwy możesz dodać też kilka kropel z cytryny lub zawartość kapsułki z witaminą A.
Gojenie się popękanej skóry przyspieszy stosowanie maski z siemienia lnianego na rękach co 2-3 dzień. Wystarczy włożyć dłonie do ostudzonego wywaru z siemienia lnianego i trzymać je w nim przez kilkanaście minut.

Wzbogać swoją wieczorną rutynę o stosowanie kremu do rąk o silnych właściwościach nawilżających przed zaśnięciem. Stosuj go codziennie, a szybko zauważysz poprawę.

Kondycja twojej skóry zależy też od tego co jesz. Postaw na sezonowe warzywa i owoce. Unikaj produktów przetworzonych, smażonych lub grillowanych. Nie rezygnuj jednak z olejów i oliwy z oliwek. Dodawaj tłuszcze do sałatek warzywnych czy do dipu do gotowanego na parze łososia. Witaminy A, D, E i K rozpuszczają się właśnie w tłuszczach, a nie w wodzie, dlatego ich dodatek może korzystnie wpłynąć na zdrowie twojej skóry. Możesz też suplementować dietę za pomocą preparatów witaminowych.

Pękająca skóra dłoni – jakie kosmetyki stosować?

Bezpieczne produkty do pękającej skóry to wszystkie te, które są przeznaczone dla skóry atopowej. W aptekach – także tych internetowych – znajdziesz całe linie kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej. Są to nie tylko kremy do rąk, ale też szampony, maski regeneracyjne, natłuszczające emolienty i kosmetyki do pielęgnacji ciała i twarzy.

Pękająca skóra – leczenie

Jeśli domowe sposoby nie zadziałały, to konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista pomoże w ustaleniu przyczyny problemu i zaproponuje leczenie. Leczenie popękanej skóry na dłoniach może polegać na stosowaniu specjalnych maści z antybiotykiem lub preparatem przeciwko grzybom lub ze sterydami. Lekarz może też zlecić przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych lub glikokortykosterydów, jeśli zmiany są znaczne i utrudniają ci normalne funkcjonowanie.