Co oczywiste, stosowanie każdej z tych metod leczenia musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską.
Jak obniżyć potas w organizmie?
Hiperkaliemii nie wolno lekceważyć i z każdym jej przypadkiem powinien zapoznać się lekarz. Za jego zgodą, w przypadkach niezbyt poważnej hiperpotasemii, można zastosować kilka domowych metod.
Zmiana diety
Stosowanie diety zupełnie pozbawionej potasu byłoby wyjątkowo trudne, a do tego niezdrowe, jednak kontrolowane zmniejszenie jego przyjmowania może być bardzo pomocne w walce z hiperkaliemią. Żeby pomóc sobie w walce z nadmiarem potasu we krwi, należy ograniczyć spożywanie produktów bogatych w potas: bananów, mango, orzechów, roślin strączkowych, mleka, ziemniaków, wołowiny, dorsza, moreli, awokado, suszonych roślin i warzyw. Powinno się unikać substytutów soli, gdyż często jest w nich dużo potasu. Niektóre rośliny, jak lucerna, pokrzywa czy mniszek lekarski, zawierają dużo potasu, dlatego należy ich unikać.
Nawodnienie
Odwodnienie powoduje zwiększenie poziomu potasu we krwi, dlatego należy pić dużo wody, żeby uniknąć hiperkaliemii.
Nadmiar potasu a kawa
Kawa uznawana jest przez niektórych jako „ukryte” źródło potasu, jeśli jednak nie jest bardzo mocna i ograniczymy się do trzech filiżanek dziennie, nic złego nie powinno się nam stać. Co ciekawe, odnotowano przypadki, gdzie ogromne spożycie kawy spowodowało wypłukanie potasu z organizmu, co prawdopodobnie było spowodowane przez jej działanie moczopędne.
Podsumowanie
Nadmierne stężenie potasu we krwi może być wyjątkowo niebezpieczne, w związku z czym nie wolno go lekceważyć, a objawy mogące na nie wskazywać powinny być skonsultowane z lekarzem, tak samo zresztą, jak zbyt duże jego stężenie w badanej krwi. Niestety, za hiperpotasemią mogą stać bardzo poważne choroby, co jest kolejnym powodem, dla którego powinno się traktować je poważnie. Na szczęście istnieją metody leczenia tego groźnego zaburzenia.