Data modyfikacji:

Olej na zaparcia: jaki wybrać? 

Zaparcia są uciążliwym problemem. Czy istnieją naturalne sposoby na to, aby sobie z nimi radzić? Oprócz odpowiedniej diety bogatej w błonnik i regularnej aktywności fizycznej, warto mieć w szafce olej na zaparcia. Jaki sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do krótkiego poradnika po garść porad. 
olej na zaparcia

Jaki olej na zaparcia?

Olej rycynowy pochodzi z nasion rącznika pospolitego. Świetnie wspomaga walkę z bólami reumatycznymi, bólem zatok czy głowy. Idealnie nadaje się także do stosowania w kosmetyce, m.in. przyspiesza wzrost rzęs i brwi oraz oczyszcza twarz. Chcesz pić ten olej na zaparcia? Śmiało możesz to robić, ale uważaj – w większych ilościach olej rycynowy może podrażnić układ pokarmowy. Stosuj go zatem doraźnie i raz na jakiś czas. Jak go dawkować? Wystarczą 2 łyżki stołowe. Po 6 godzinach powinna nastąpić ulga. Bardzo ważne – nie stosuj oleju rycynowego przy stanach zapalnych i schorzeniach układu pokarmowego, np. wrzodach. 
Jeśli cierpicie na zaparcia, to z pewnością nie raz słyszeliście o tym, że ich leczenie świetnie wspomaga siemię lniane, które zawiera sporo błonnika. A słyszeliście o oleju lnianym? Ten olej też pobudza perystaltykę jelit. Olej lniany działa rozkurczowo na układ trawienny, dzięki czemu łagodzi dolegliwości bólowe. Ponadto osłania błonę śluzową jelit, co w efekcie ułatwia przemieszczanie się kału. Wystarczy wypić 1 lub 2 łyżki każdego dnia. Sposób ten można stosować doraźnie lub regularnie.  

Olej rzepakowy przydaje się w każdej kuchni – można dodawać go do sałatek, jeść z pieczywem lub krótko na nim smażyć. Nie każdy wie jednak, że olej rzepakowy pomaga w walce z zaparciami. Spożywanie 1 lub 2 łyżek oleju natłuści jelita i ułatwi wypróżnianie. Jeśli nie chcesz pić oleju jak syropu, możesz dodać go do sałatki z warzywami, które są dodatkowym źródłem błonnika, wspomagającego walkę z zatwardzeniem. 

Kolejnym olejem, który skutecznie wspomoże walkę z zaparciami jest ten parafinowy. Stosujcie go jednak na silne zaparcia. Nie polecamy jednak używać go regularnie, ponieważ ma silnie przeczyszczające działanie oraz upośledza wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jak na zaparcia działa olej parafinowy? Blokuje wchłanianie wody i powleka błonę śluzową jelit, co powoduje, że masa kałowa rozmięka, a wypróżnienie staje się łatwiejsze. Jak stosować olej parafinowy? Osoby dorosłe powinny wypić od 15 do 45 ml oleju rankiem (na czczo) lub na noc. 
Olej kokosowy ma włóknistą strukturę, która pobudza perystaltykę jelit. Ponadto zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zmiękczające stolec. Jak go dawkować? 1 lub 2 łyżki dziennie powinny wystarczyć. Silne zaparcia wymagają czasem dodatkowej dawki, np. 3-4 łyżek na dobę. Na początek nie warto jednak przesadzać, ponieważ duża ilość oleju kokosowego może wywołać biegunkę. Warto zatem obserwować swój organizm i dostosować dawkę do indywidualnych potrzeb. 
Olej z czarnuszki to naturalny lek na wiele różnych schorzeń i dolegliwości. Roślina ta wzmacnia odporność, przeciwdziała stanom lękowym i depresyjnym, działa antybakteryjnie, antygrzybiczo oraz przeciwwirusowo, wspomaga leczenie łuszczycy, AZS, egzemy czy reguluje cykl miesiączkowy. A to tylko kilka z jej wspaniałych właściwości. Ponadto olej z czarnuszki leczy problemy żołądkowe, m.in. refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody, biegunkę czy właśnie zaparcia. Jak go stosować, aby poradzić sobie z zatwardzeniem? Dorosłym osobom wystarczy 1 łyżka dziennie. Najlepiej stosować olej długoterminowo. Zaleca się spożywanie go na czczo lub przed snem. 

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.