Data publikacji:

Jakie skarpety do biegania? Jakie będą najlepsze?

Wbrew pozorom proces kompletowania stroju biegacza nie kończy się na zakupie odpowiednich butów. Jak się okazuje, równie ważne są skarpetki – wzmocnione, wykonane z właściwego materiału i leżące na stopie w taki sposób, że są praktycznie niewyczuwalne. Potrzebujesz pomocy w znalezieniu idealnego dodatku do regularnych treningów? Wiemy, jakie skarpety do biegania są najlepszym wyborem!
jakie skarpety do biegania

Czy skarpety do biegania są naprawdę takie ważne?

Masz wątpliwości, czy faktycznie potrzebujesz specjalnych skarpet do biegania? Z przyjemnością je rozwiejemy, bo chociaż mogą wydawać się nieistotne, to bez nich nie będziesz w stanie pokonać regularnie tak wielu kilometrów.
Specjalne skarpety dla biegaczy:
  • zapewniają wygodę podczas biegu w każdą pogodę,
  • zmniejszają tarcie buta o stopę,
  • chronią przed powstawaniem pęcherzy i otarć,
  • bez problemu odprowadzają wilgoć w trakcie treningu,
  • pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury stóp,
  • są trwałe i odporne na przetarcia.
  • Jakie skarpetki do biegania? Materiał ma znaczenie

    O ile w codziennym życiu królują naturalne materiały, tak w świecie sportu np. uwielbiana bawełna nie zdaje egzaminu. Dlaczego? Ze względu na brak zdolności do odprowadzania potu, którego nie brakuje w butach podczas intensywnego wysiłku. Bawełniane skarpety dla biegaczy szybko stają się mokre i ciężkie oraz mogą powodować podrażnienia. Co ciekawe, istnieje jeden wyjątek w tej kategorii. To wełna z merynosów (czyli wełna merino), która jest jedną z polecanych naturalnych tkanin technicznych.
    Jeśli nie bawełniane skarpety do biegania, to jakie? Strzałem w dziesiątkę są modele wykonane z syntetycznych włókien – poliestru, nylonu czy elastanu. Producenci najczęściej wykorzystują mieszankę tych materiałów, aby skarpety dla biegaczy nie tylko odprowadzały wilgoć, ale także pozwały skórze swobodnie oddychać, były elastyczne i dobrze dopasowywały się do stopy.

    Jakie skarpetki do biegania kupić? Materiał to nie wszystko

    Materiał to nie wszystko. Jakie jeszcze powinny być skarpety do biegania? Szukając odpowiedniego modelu, zwróć również uwagę na:
  • konstrukcję skarpet dla biegaczy – powinna być zdecydowanie bezszwowa, ponieważ tylko taka technologia wykonania ogranicza ryzyko bolesnych otarć i dyskomfortu;
  • specjalne wzmocnienia – mowa o miejscach, które są najbardziej narażone na zniszczenie, czyli palce i pięta;
  • dodatkowe ściągacze – umieszczenie ich w okolicach śródstopia skutecznie ogranicza przesuwanie się materiału podczas biegania.
  • Długość skarpet do biegania

    A jaka długość skarpet do biegania jest najlepsza? Najważniejsze, aby ich materiał wystawał ponad cholewkę butów. Latem możesz trenować w krótszych modelach, jednak zimą warto zainwestować w skarpety dla biegaczy, które skutecznie zabezpieczą ścięgno Achillesa. Podobnie jest w przypadku treningu w lesie, gdzie – ze względu na warunki – warto chronić skórę przed krzakami, piaskiem czy kamykami.

    Skarpety dla biegaczy do zadań specjalnych

    Na rynku znajdziesz wiele profesjonalnych propozycji. Jakie skarpety do biegania warto mieć na oku? Jeżeli obawiasz się nieprzyjemnych zapachów po treningu lub masz po prostu problem z nadmiernym poceniem się stóp, to strzałem w dziesiątkę są antybakteryjne skarpety do biegania, które ograniczają rozwój bakterii. To także doskonałe rozwiązanie na dłuższe dystanse, np. na maraton.
    Nie chcesz rezygnować z treningu na świeżym powietrzu nawet zimą? Wiemy, jakie skarpetki do biegania są najlepszym wyborem. To modele termoaktywne, które utrzymują optymalną temperaturę stóp. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.