Nie ma sensu ryzykować kontuzji, która pozbawi cię ulubionej aktywności fizycznej na dłuższy czas. W jaki sposób powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem? Oto 10 ćwiczeń rozgrzewających, które ci w tym pomogą.
Problem w tym, że współczesny tryb życia wiele różni się od dawnego i przykurcze oraz osłabienia mięśni są na porządku dziennym. Spędzając 8 godzin przy biurku nie można oczekiwać, że ruszając na wieczorny jogging mięśnie będą pracować na 100%.
Wbrew pozorom bieganie jest stosunkowo wymagającą aktywnością fizyczną i biegi bez rozgrzewki mogą zakończyć się przykrą kontuzją. Dotyczy to zarówno mięśni, jak i stawów czy układu sercowo-naczyniowego. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka jest ważnym elementem treningu i nie należy jej omijać.
Działa niczym smar do zastanych kości, a także pozwala łagodnie podnieść tętno do określonych wartości. By zawsze pracować w odpowiednich zakresach tętna, skorzystaj z zalet opasek z pulsometrem, smartwatchów lub monitorów aktywności. Najskuteczniejsze są te z pasem montowanym na klatce piersiowej.
Uczucie pieczenia mięśni, brak oddechu czy ciężkość bardzo często są efektem nienależycie przeprowadzonej rozgrzewki.
Niektóre z ćwiczeń możesz wykonać jeszcze przed założeniem stroju do biegania, a inne – w trakcie powolnego truchtu. Dzięki temu już w czasie rozgrzewki obiegniesz kawał własnej okolicy!
Jak może wyglądać przykładowa szybka rozgrzewka? Już zbierając się do wyjścia z mieszkania, zacznij przebierać nogami i podskakiwać. W windzie wykonaj tzw. bieg ręczny, jednocześnie rozgrzewając stawy skokowe i ścięgna Achillesa.
Po wyjściu z klatki przejdź do powolnego truchtu, w trakcie którego wykonasz wymachy rękami. Dobiegnij do najbliższego boiska sportowego, ławeczki lub siłowni plenerowej i wykonaj dalsze ćwiczenia rozgrzewające, które wymagają postoju.
Skup się na jak najlepszym łagodzeniu ruchu i amortyzacji kroków. Już 60 sekund wystarczy, by zastałe mięśnie „puściły” i pozwoliły na większą płynność kroku.
Metody wykonywania ćwiczenia nie trzeba tłumaczyć – zna ją każdy. Alternatywą dla pajacyków mogą być skoki przez skakankę.
Rozgrzanie barków jest ważne też z uwagi na ryzyko upadku. Asekuracja nierozgrzanymi ramionami może skończyć się kontuzją.
Uwaga! Nie przesadź z ilością wykroków, bo przeciążysz mięśnie czworogłowe. Rozgrzewka przed bieganiem to nie trening siłowy.
Wskoki na murek sprawią, że dalszy bieg będzie jawił się niczym miękka i łagodna przebieżka.
Zbyt słabe łydki nie pozwolą na prawidłową technikę biegu i spowodują, że zaczniesz „człapać”. Pamiętaj o regularnym treningu łydek i wykonaj kilka wspięć przed każdym bieganiem.
Tymczasem to one chronią kręgosłup oraz miednicę przed niepożądanymi naprężeniami, które naturalnie występują w trakcie biegu.
Wykonując regularnie deskę oraz deskę boczną, wzmocnisz mięśnie stabilizacyjne i poprawisz sylwetkę. Pamiętaj, by zachować naturalną pozycję kręgosłupa i nie opuszczać nadmiernie bioder.
Bieganie to świetna rozrywka, ale pamiętaj, by robić to z głową. Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie zaczynaj od maratonów. Zwiększaj swoją kondycję, mobilność i siłę stopniowo, zdobywając coraz większe wyzwania.
Przed rozpoczęciem przygody z nową pasją, wykonaj też niezbędne badania wydolnościowe dla biegaczy, które wyeliminują ryzyko problemów sercowo-naczyniowych.