Data modyfikacji:

Jakie efekty daje bieganie? Zauważysz po miesiącu

Czy wiesz, że regularne bieganie przyniesie ci widoczne efekty już po miesiącu treningów? Przez wiele osób bieganie uważane jest za najlepsze ćwiczenie wspomagające odchudzanie. Rezultaty wizualne to jednak nie jedyne, które da się dostrzec po 30 dniach trenowania. Możesz być zaskoczona, jak działa bieganie – efekty dotyczą nie tylko ciała, ale i ducha.
bieganie efekty

Bieganie – efekty ćwiczeń aerobowych

Bieganie uważane jest za jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń aerobowych. Podczas godziny biegu możesz spalić nawet 900 kalorii. Regularne treningi mogą przynieść zatem szybką utratę wagi. Oczywiście nie każdy (a już na pewno nie nowicjusz) może biegać godzinę bez jakichkolwiek przerw, dlatego efekty u każdego biegacza będą się od siebie różniły.
Co istotne – trudno przewidzieć, po jakim czasie się pojawią, co na pewno nie pociesza niecierpliwców. Wiele osób po kilku treningach biegowych rezygnuje, uważając, że się do nich nie nadaje lub oczekując efektów zbyt szybko. Tymczasem, aby odczuć efekty biegania, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Postaraj się wytrzymać pierwszy miesiąc biegania – efekty naprawdę mogą cię zaskoczyć.

Dlaczego warto biegać? Jakie są efekty biegania

Gdybyś zapytała o to wieloletniego biegacza, w odpowiedzi uzyskałabyś listę bardzo wielu atutów biegania. Osoby, które trenują od lat, bardzo często przyznają, że bieganie uzależnia. Tzw. high biegacza odczuwalny po zakończeniu treningu jest uczuciem, do którego ciało instynktownie będzie chciało powracać. Wiele osób sądzi, że już miesiąc biegania wystarczy, by wprowadzić się w taki właśnie stan. Systematyczny trening poprawia kondycję i gwarantuje lepsze samopoczucie.
Biegać warto dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Treningi biegowe to doskonałe uzupełnienie innego rodzaju aktywności fizycznej, wspomagające wydolność organizmu. Bieganie to też jeden z najlepszych sposobów na to, by schudnąć – oczywiście, jeśli dołączysz do niego odpowiednią dietę.

Jak często biegać? Regularne bieganie jest kluczem do sukcesu

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, codzienne treningi na pewno nie będą dobrym rozwiązaniem. Na początku warto trenować 3-4 razy w tygodniu, stopniowo zwiększając intensywność poszczególnych treningów. Jedno-, dwudniowe przerwy między treningami służą regeneracji organizmu, która jest konieczna do uzyskania dobrych efektów.

Na początku nie będzie lekko

Jeśli do tej pory prowadziłaś siedzący tryb życia, a współczynnik aktywności fizycznej był na niskim poziomie, to na samym początku bieganie będzie trudne, a ty będziesz szybko się męczyć. Nie poddawaj się jednak, po dwóch tygodniach regularnych treningów mięśnie nóg zaczną się wzacniać, a ty będziesz czuć się lepiej i pozbędziesz się negatywnych emocji.
Oto, jak możesz ułatwić sobie pierwsze treningi biegowe:
 • Poprzeczkę należy podnosić stopniowo, dlatego zacznij od biegu przeplatanego marszem. Z czasem bieg będzie trwał coraz dłużej, dzięki rosnącej wydolności twojego organizmu
 • Codzienne bieganie jest zniechęcające, zacznij biegać 3 razy w tygodniu, a już w drugim tygodniu będziesz odczuwać poprawę
 • Biegaj w porach, gdy masz najwięcej energii – w większości przypadków będą to godziny poranne. Nie decyduj się na trening po męczącym dniu w pracy
 • Znajdź towarzysza do biegania, który będzie cię motywował
 • Wybierz odpowiedni strój do biegania, w którym będziesz czuć się dobrze
 • Bieganie – jakie efekty widoczne są po miesiącu?

  Jakich rezultatów można spodziewać się po miesiącu treningów? Oto kilka przykładów z bardzo długiej listy efektów, jakie przynosi regularne bieganie.

  Korzyści dla ciała

  Bieganie - efekty: zgrabniejsze uda

  Biegacza poznasz przede wszystkim po nogach. W pierwszej kolejności na regularne bieganie reagują uda, które stają się lepiej wyrzeźbione i silniejsze. Po miesiącu biegania zauważysz, że stały się bardziej jędrne.

  Bieganie wpływa na ładniejszą pupę

  Krągła i jędrna pupa to kolejny wyznacznik biegaczki. Im dłużej będziesz trenować, tym efekt będzie lepszy. Pierwsze postępy możesz zauważyć już po miesiącu.

  Zmiana wyglądu łydek

  Już po pierwszym miesiącu regularnych treningów łydki biegacza stają się smuklejsze, a mięśnie – lepiej zarysowane.

  Koniec z cellulitem

  Cellulit spędzał ci sen z powiek? Miesiąc biegania wystarczy, by zobaczyć pierwsze efekty znikania pomarańczowej skórki.

  Zdrowsza skóra

  Bieganie doskonale dotlenia całe twoje ciało, a to oznacza, że korzysta na nim również skóra. Po miesiącu treningów cera zyska świetlisty i zdrowy koloryt.

  Lepszy sen

  Męczy się bezsenność? Zacznij biegać, a twój problem najpewniej minie bezpowrotnie. Dobre dotlenienie organizmu, ale i pozytywny wycisk zapewnią ci głęboki i pełnowartościowy sen.

  Korzyści dla ducha

  Poprawia ogólnego samopoczucia

  Bieganie generuje potężne dawki endorfin. Choć wielu osobom na początku trudno jest przekonać się do porannych treningów, to stanowią one rewelacyjny sposób na rozpoczęcie dnia w doskonałym nastroju.

  Remedium na stres: bieganie uwalnia hormony szczęścia

  Bieganie zwalcza stres, pozwala na wyciszenie, pobycie sam na sam ze swoimi myślami. To doskonały sposób na pozbycie się negatywnych myśli po trudnym dniu. Dodatkowo każda aktywność fizyczna – w tym też bieganie – wraz z upływem czasu zwiększy twoją odporność na stresowe sytuacje.

  Co przyda się początkującym biegaczom?

  Jeśli udało mi się cię przekonać do biegania, czas na przygotowanie do pierwszego treningu. W co należy się zaopatrzyć?
  Na początku, nie musisz kupować fachowej odzieży do biegania. Wygodne legginsy oraz sportowy top w zupełności wystarczą. Pamiętaj jednak, że ważne jest to, aby odzież była wygodna i dała poczucie komfortu.
  Najważniejszym elementem ekwipunku biegacza są buty. Muszą być wygodne, a zarazem dobrze stabilizować kostkę. Na nich nie warto oszczędzać!
  Jeśli podczas treningu chcesz słuchać muzyki lub po prostu pozostawać w kontakcie ze światem, przyda ci się wygodne etui na telefon, które możesz zakładać na ramię.
  Bezprzewodowe słuchawki uatrakcyjnią trening dzięki ulubionej muzyce.
  Pierwsze efekty biegania zauważysz już po miesiącu treningów. Spróbuj zmotywować się, by przetrwać ten pierwszy, najtrudniejszy okres – bez wątpienia będzie warto!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Redakcja Ceneo