Stale męczy cię katar i zatkany nos? Zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Dowiedz się, jakie są objawy polipów nosa i jak sobie z nimi poradzić.
Polipem nazywamy uwypuklony fragment błony śluzowej. Są okrągłe, miękkie, najczęściej żółto-szare i nie bolą. Obrzęknięta błona śluzowa wystaje ze ścian przewodów nosowych i zatyka nos. Dlatego osoby, które mają polipy w nosie, skarżą się na niedrożność i utrudnione oddychanie przez nos. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie. Czasem występują tylko po jednej stronie nosa, a niekiedy są w obu przewodach nosowych. Jest to częsta przypadłość. Na szczęście w większości są one tyle małe, że nie dawały żadnych objawów. Tylko co 10 osoba z polipami skarży się na typowe objawy. Najczęściej stwierdza się je u osób powyżej 40. roku życia. Częściej też występują u mężczyzn niż u kobiet.
Polipy w nosie powstają, gdy błona śluzowa przewodów nosowych jest objęta stanem zapalnym. Najczęściej dotyczy to osób, które cierpią na schorzenia takie jak:
U dzieci polipy nosa występują bardzo rzadko (około 0,1%). Zazwyczaj związane są z mukowiscydozą lub innymi genetycznymi zespołami chorobowymi (np. wrodzona dyskineza rzęsek, niedobory odporności). W czasie oceny polipów lekarz zawsze musi wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zmiany nowotworowej.
Choć występują u dużej części populacji, polipy nosa najczęściej są na tyle małe, że nie dają żadnych uciążliwych symptomów. Jednak gdy są większe lub jest ich dużo, mogą powodować niedrożność przewodów nosowych. Do objawów polipów w nosie zaliczamy:
Oprócz typowych objawów mogą wystąpić też:
Aby stwierdzić czy występują u ciebie polipy nosa, konieczna jest wizyta u lekarza otolaryngologa. Możesz udać się do niego prywatnie lub na NFZ, uzyskując wcześniej skierowanie od lekarza rodzinnego. Laryngolog obejrzy twój nos wykonując:
Leczenie polipów nosa może być farmakologiczne (za pomocą leków) lub chirurgiczne. Na początku lekarz zapewne zaleci ci stosowanie preparatów donosowych. Są to glikokortykosteroidy – leki o działaniu przeciwzapalnym. Jest to bardzo skuteczna terapia w wielu przypadkach. Powoduje obkurczenie błony śluzowej. Polipy znacząco się zmniejszają lub nawet całkowicie znikają przy zastosowaniu tej terapii. Obecnie stosowane donosowe glikokortykosteroidy są bezpiecznymi preparatami pozbawionymi działań ogólnoustrojowych (szkodliwych działań na cały organizm). Środki te dostępne są jedynie na receptę. Wystawi ci ją lekarz laryngolog. Koszt opakowania to około 20 zł. Jeśli występuje u ciebie alergia, konieczne jest leczenie przeciwalergiczne. W przypadku zaostrzenia niedrożności w czasie przeziębienia, spróbuj oczyszczać nos przy pomocy wody morskiej.
Gdy te metody zawiodą, konieczny może okazać się zabieg usunięcia polipów. Może być to usunięcie pojedynczego polipa w nosie (tzw. polipektomia) lub w przypadku licznych, dużych zmian laryngolog zastosuje leczenie endoskopowe. Niestety polipy bardzo często nawracają, zarówno po odstawieniu leków, jak i po zabiegu.