Data publikacji:

Toryczne soczewki – astygmatyzm pod kontrolą

Masz astygmatyzm i myślisz, że soczewki kontaktowe nie są dla ciebie? Nic bardziej mylnego – dzięki rozwojowi okulistyki, astygmatycy mogą cieszyć się wszystkimi zaletami, jakie niesie ze sobą stosowanie szkieł kontaktowych.

Dowiedz się, jak działają toryczne soczewki – astygmatyzm nie musi przywiązywać cię do okularów!

aplikacja soczewki

Soczewki toryczne – co to jest?

Aby wyobrazić sobie, jak działa soczewka na astygmatyzm, należy przypomnieć sobie wygląd konwencjonalnego szkła kontaktowego. Jego kształt przypomina przeciętą w pół piłkę.

Soczewka toryczna z kolei przypomina przecięty wzdłuż obwarzanek. Nietypowa form soczewki torycznej sprawia, że jej moc refrakcyjna i skupiająca może przyjmować różne wartości, w zależności od obszaru soczewki.

Zastanawiasz się czy można pływać w soczewkach? Sprawdź!

Jak działają soczewki kontaktowe na astygmatyzm?

No dobrze – ale jak wygląda działanie soczewki torycznej w praktyce? Najprościej ujmując, koryguje ona wady wynikające z nieprawidłowej krzywizny soczewki oka.

Astygmatyzm to wada polegająca właśnie na zakrzywieniu soczewki lub rogówki w taki sposób, że siła załamywania się promieni świetlnych jest różna w poziomej i pionowej płaszczyźnie układu optycznego.

Rezultatami wady są problemy z dostrzeganiem detali i zamazany obraz. Soczewki dla osób z astygmatyzmem utrzymują działanie mocy refrakcyjnych na zrównoważonym poziomie, a tym samym niwelują problemy z widzeniem.

Jak dobrać soczewki na astygmatyzm?

Aby dobrać idealne soczewki toryczne, konieczne będzie spotkanie z okulistą, który dokładnie określi nasilenie twojej wady i przepisze odpowiednie szkła kontaktowe. Dopiero po konsultacji z lekarzem możesz zacząć poszukiwania soczewek na astygmatyzm, a w przyszłości – kupować je samodzielnie.

Warto sugerować się opiniami na temat konkretnych modeli i wybierać soczewki renomowanych firm, których produkty posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że soczewki kontaktowe to produkty medyczne, dlatego ich jakość ma niebagatelne znaczenie. Unikaj soczewek z niepewnych źródeł – mogą ci poważnie zaszkodzić.

Jak zakładać soczewki toryczne?

Zakładanie soczewek torycznych nie różni się znacząco od aplikacji ich tradycyjnych odpowiedników. Soczewkę należy umieścić na powierzchni oka używając po prostu czystego palca.

Początkowo ta czynność może wydawać się dla ciebie trudna, a nawet wzbudzać lęk, jednak z czasem na pewno nabierzesz wprawy. O pomoc w pierwszym założeniu soczewek możesz poprosić swojego okulistę.

Soczewki toryczne – miesięczne, tygodniowe, a może roczne?

Również rodzaje soczewek torycznych nie odbiegają od typów klasycznych szkieł kontaktowych. Dzieli się je ze względu na okres zdatności do użycia – możesz zdecydować się na dzienne, tygodniowe czy miesięczne soczewki toryczne.

Na rynku dostępne są również soczewki o znacznie dłuższym terminie ważności, a nawet soczewki toryczne zmieniające kolor tęczówki.

Należy pamiętać, że niezależnie od typu soczewek na astygmatyzm, należy zachować bezwzględną higienę ich stosowania, czyszcząc je regularnie w płynie do soczewek (nie dotyczy to jednodniowych soczewek torycznych, które po użyciu należy wyrzucić).

Okulary a soczewki na astygmatyzm

Czy warto całkowicie rezygnować z okularów i przerzucić się na soczewki toryczne? Wielu okulistów podkreśla, że choć nowoczesne soczewki można nosić każdego dnia, czasem warto dać oku „odpocząć” i zrezygnować z ich używania na kilka dni.

Pamiętaj, że nawet najlepsza soczewka toryczna to ciało obce, które po pewnym czasie może podrażniać oko. Nie warto więc pozbywać się poczciwych okularów.

Autorka: Joanna Stanuch