Data modyfikacji:

Co to jest astygmatyzm? Na czym polega?

Choroba oczu czy wada wzroku? Sprawdź, czym jest astygmatyzm. Dowiedz się, jakie są objawy astygmatyzmu, jakie są jego rodzaje i jak leczyć astygmatyzm. Poznaj 10 soczewek torycznych, które są polecane dla osób z astygmatyzmem.

co to jest astygmatyzm

Astygmatyzm – co to jest?

Astygmatyzm to wada wzroku, która jest także nazywana niezbornością oka. Aby zrozumieć na czym polega astygmatyzm, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z budową oka i tym, jak narząd wzroku odbiera obraz.

Światło przechodzi przez rogówkę, komorę przednią oka, soczewkę i ciało szkliste. Skupia się na siatkówce, która przekształca obraz w impulsy elektryczne, które z kolei są przekazywane do mózgowia.

Układ optyczny osoby z astygmatyzmem nie jest w stanie skupiać promieni świetlnych na siatkówce w sposób prawidłowy. Rogówka lub soczewka u chorych nie jest idealnie okrągła, przez co promienie świetlne nie załamują się tak, jak powinny. Skutkiem tego obraz, który powstaje na siatkówce, jest nieostry.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

  • Uwarunkowania genetyczne
  • Urazy rogówki lub choroby rogówki

Rodzaje astygmatyzmu

Astygmatyzm regularny

To najczęstszy rodzaj astygmatyzmu, w którym przekroje o największej i najmniejszej mocy tworzą ze sobą kąt prosty. Astygmatyzm regularny można łatwo skorygować za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych.

Astygmatyzm nieregularny

Występuje zdecydowanie rzadziej. Chory ma nieregularny kształt rogówki na skutek urazu lub schorzenia rogówki (np. stożka rogówki). Rodzaj leczenia zależy od rozległości urazu lub rodzaju schorzenia.

Astygmatyzm prosty

Zgodny z regułą (oś minusowego cylindra bliska lub równa zeru).

Astygmatyzm odwrotny

Niezgodny z regułą (oś minusowego cylindra bliska lub równa 90 stopni).

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Najbardziej charakterystycznym objawem jest zamglone widzenia, trudności z wyodrębnieniem konturów znajdujących się w oddali, lub wręcz przeciwnie – w bliskiej odległości różnych przedmiotów. Kierowcy z astygmatyzmem mogą mieć trudności z odczytaniem znaku drogowego, a krawiec z nawleczeniem nitki na igłę.

Co ciekawe, osobom z astygmatyzmem linie pionowe mogą wydawać się wyraźniejsze od poziomych lub odwrotnie. Inne objawy astygmatyzmu to mrużenie oczu, by widzieć wyraźniej, łzawienie oczu, bóle głowy i uczucie zmęczenia.

Astygmatyzm – test

W internecie znajdziesz wiele testów, które w prosty i szybki sposób pomogą ci ustalić, czy potrzebujesz pomocy okulisty. Większość z nich polega na obserwowaniu tarczy i sprawdzeniu, czy wszystkie linie widzisz wyraźnie.

Zasłoń na początku jedno oko, a następnie sprawdź, czy widzisz jakąś różnicę, gdy zasłonisz drugie oko. Osoba bez astygmatyzmu powinna widzieć wszystkie linie wyraźnie, w równych odstępach od siebie.

Jak leczyć astygmatyzm?

To zależy, jaki rodzaj astygmatyzmu masz. W większości przypadków leczenie polega na doborze odpowiednich soczewek torycznych lub okularów, które korygują indywidualne różnice w kształcie oka, przez co skupianie światła na siatkówce będzie poprawne.

Jakie soczewki na astygmatyzm? Soczewki toryczne:

Autorka: Natalia Ciszewska